Brak refleksji

Znajomy jest niezwykle kreatywny i często występuje przed innymi z prezentacją swoich pomysłów i rozwiązań. Prezentuje typ osobowości ENTP. Kłopot polega na tym, że nikt nie rozumie o co mu chodzi. Mimo wyraźnych sygnałów z otoczenia znajomy nie wchodzi na poziom refleksji aby zastanowić się co takiego robi, że zamiast przyciągać do siebie ludzi raczej buduje dystans w kontaktach z nimi.

Inny znajomy o typie osobowości ISFP ciągle daje się nabierać na obietnice swojej rodziny, z którą ma robić wielkie interesy. Ponieważ sytuacja zmienia się dynamicznie i od kilku lat nie ma żadnych konkretów – to znajomy stoi w punkcie wyjścia i nie podejmuje żadnych konkretnych działań.

Osoba o typie osobowości ENTJ przekonany o swojej wielkości i nieomylności z pozycji siły wydaje rozkazy swoim najbliższym Jest coraz bardziej sfrustrowany, że metody które kiedyś zapewniały mu posłuch i budowanie autorytetu przestały działać. Niestety nie towarzyszy mu refleksja a im większy jest opór – tym mocniej forsuje stare i utrwalone nawyki.

Refleksja pozwala na zorientowanie się w otoczeniu, we własnych myślach, potrzebach i wartościach. I jeśli jej nie ma, a człowiek skupia się tylko na działaniu, lub powtarzaniu tej samej ścieżki może być zdziwiony brakiem pożądanych efektów lub spełnianiem marzeń, które zamiast się spełniać – coraz bardziej się oddalają. W wyniku braku refleksji (czyli głębszego zastanowienia) niektórzy „jadą przez życie na automacie”, nie wiedzą po co robią różne rzeczy, w czym są dobrzy, dokąd zmierzają, co chcą zmienić, czego potrzebują. Niektórzy mają też pretensje do świata zewnętrznego, że nie mają tego – co jest dla nich ważne i wartościowe.

Jakie są Twoje refleksje? Myślenie, gromadzenie faktów, zadawanie sobie pytań – nie bolą. Zadbaj o siebie i o swój cykl uczenia się z doświadczeń. Zmieniaj swoje nawyki, sięgaj po inne zachowania, udoskonalaj relacje, rozwijaj się i sprawdzaj efekty.

Ćwicz swoją refleksję!

Polecane artykuły

Zostaw komentarz