Jak zadbać o to, by święta byly jak najlepsze

Jeśli jesteś ekstrawertykiem – ćwicz swoje umiejętności słuchania, okazywania ważności innym, staraj się zachowywać równowagę w relacjach. Pamiętaj że mniejsza ilość poruszanych tematów, mniejsza ilość słów  – to czasami lepsza jakość w komunikacji.

Jeśli jesteś introwertykiem przygotuj sobie odpowiedzi na pytania, które mogą paść – by nie zabrakło Ci czasu na kreatywną odpowiedź. Zadbaj też o bezpieczne tematy by móc w razie czego przekierować rozmowę – gdy przybierze ona dla Ciebie niewygodny kierunek. Zadawaj pytania, okazuj zainteresowanie innym, dziel się z innymi tym – co dla Ciebie ważne, bądź dla innych dostępny.

Trzymaj się tradycji i zwyczajów jeśli jesteś osobą S – ale pozwól innym na odstępstwa od reguł, innowacje i nowe pomysły – nawet jeśli będzie się to wiązało z wyjazdem na święta w góry, za granicę czy spędzeniem go z przyjaciółmi, zamiast z rodziną. Zaakceptuj fakt, że to, co zawsze obowiązywało kiedyś – dziś nie musi być stosowane za wszelką cenę.

Jeśli jesteś osobą kreatywną – pozwól sobie na przeżycie świąt w takiej formie, która sprawi Ci największą radość i przyjemność. Uznaj jednak, że niektórzy wolą tradycję, powtarzanie tych samych sprawdzonych sposobów i rytuałów i bez nich święta tracą  swoją wyjątkowość.

Jeśli jesteś osobą logiczną i analityczną – zadbaj o budowanie relacji, dobrą atmosferę, okazywanie innym zrozumienia, empatii, wrażliwości. Unikaj raczej tematów związanych z pracą, polityką i pieniędzmi. Pozwól sobie na nie niewiedzenie o czymś lub na nieposiadanie racji w jakimś temacie.

Jeśli jesteś osobą kierującą się w życiu sercem, wartościami i uczuciami – zadbaj podczas świat o swoje emocje, odpoczynek i nie próbuj przeżywać tych świąt za innych. Nie zmuszaj innych do jedzenia kolejnych potraw, nie wpędzaj w poczucie winy i pozwól im na przeżywanie tego czasu na własny sposób.

Jeśli jesteś osobą lubiącą plany i punktualność – zadbaj o więcej luzu i zabawy w czasie świąt, odpuść sobie kontrolę każdego punktu na swojej liście „to do”. Świat się nie zawali a święta i tak się odbędą – jeśli tylko 50% z zaplanowanych działań będzie wdrożone. Otwórz się na niespodzianki, zadbaj o kontakt z przyrodą, ćwicz elastyczność

Jeśli jesteś osobą, która lubi nowe opcje, luz i zabawę – doceniaj pracę innych, przygotowania i planowanie świątecznych atrakcji. Staraj się przybywaj punktualnie na spotkania by nie dostarczać innym powodów do stresu i pretensji. Zadbaj o wspólne świętowanie, poczucie humoru i atrakcje, które pozwolą urozmaicić ten wspólny czas z rodziną

 

I nade wszystko dbaj o swoje dobre samopoczucie, emocje, granice i nastawienie, że  to będzie dobry dla Ciebie i Twojej rodziny czas, że wydarzy się cos wyjątkowego, że to będą cudowne Święta.

Polecane artykuły

Zostaw komentarz