Coaching

Jak wspierać własne dziecko w wyborze zawodu

Brałam w ostatnim czasie udział w spotkaniu, na którym były obecne 3 osoby: rodzice i nastolatka. Rozmowa nasza dotyczyła planów na przyszłość dziecka, jej zainteresowań i pasji. Rodzice rzadko się odzywali w tej rozmowie, za to bacznie przysłuchiwali się wypowiedziom własnego dziecka, które mówiło:

 • Zastanawiam się często nad tym dlaczego ludzie postępują w określony sposób
 • Lubię innych ludzi obserwować i wyciągać potem z tego wnioski
 • Sprawia mi przyjemność dbanie o innych i chętnie się dzielę np. swoimi notatkami, opracowaniami – chcę żeby inni też się rozwijali i jeśli mogę im coś dać – to super
 • Wiele rzeczy mnie interesuje i wszystko jest ciekawe, nie wiem na co mam się zdecydować
 • Lubię jak mnie chwalą, jak inni mnie doceniają
 • Przyjemne było dla mnie jak w klasie głosowano na osoby, od których można uzyskać pomoc i są wspierające i ja dostałam kilka głosów
 • Szukam kontaktu z innymi ludźmi – nie wiem tylko czy innych interesuje to samo co mnie
 • Lubię wymianę poglądów z innymi

Rodzice myślą o przyszłości swojej córki i rozważają dalsze kroki edukacyjne. Myślą o prawie dla córki. Co Ona na to? Jeszcze nie wie, i nie jest przekonana, że to jest coś – co jest dla niej.

Typ osobowości nastolatki to ENFJ.

Prawo wymaga cierpliwości, systematyczności, dbania o szczegóły i zagłębianie się  w analizę przepisów, case study, stosowanie do procedur. Dziewczynka ma  wyjątkowo rozwinięty wymiar Intuition,  a wiec myślenie o przyszłości, wnioskowanie, kreatywność, tworzenie, innowacyjność. Typy ENFJ najchętniej pracują z ludźmi i dla ludzi,  w oparciu o wartości, z możliwością tworzenia, z zachowaniem planów krótko i długoterminowych. Popularne obszary pracy dla ENFJ to: psychologia, reklama, polityka, doradztwo, nauczanie, medycyna konwencjonalna i niekonwencjonalna, szkolenia, consulting)

To, co jest pewnie dobrą intencją rodziców w sensie chęci zabezpieczenia dochodów, pracy w zawodzie prawnika swojego dziecka za kilka lat – może okazać się złotą klatką dla córki już w czasie studiów. Żeby poznać potencjał własnego dziecka wystarczy obserwować je, zadawać pytania i słuchać – by wówczas pomóc mu wybrać  najlepszą drogę zgodnie z tym, do czego nadaje się najlepiej.

Rodzice: ojciec ENFP, matka ISTJ

Please like & share:

1 comment to Jak wspierać własne dziecko w wyborze zawodu

 • Małgorzata

  Podpisuję się pod tą tezą. Mój typ ENFJ. Prawo studiowałam dwa lata. Doszłam do wniosku, że to nie dla mnie. Obecnie jestem menadżerem. W swojej pracy często prowadzę szkolenia lub grupowe treningi kompetencji. Dobrze się w tym czuję… 🙂 Pozdrawiam. M.

Leave a Reply

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>