Coaching

Nic o mnie nie wiesz

nic o mnie nie wieszPo 5 dniach wspólnego szkolenia jedna z osób powiedziała do drugiej „nic o mnie nie wiesz” gdy pojawiły się istotne różnice w postrzeganiu rzeczywistości. Tylko powstaje pytanie, czy aby na pewno? Niektórzy po pierwszym wrażeniu decydują czy dalej chcą poznawać kogoś. Inni po kilkunastominutowej rozmowie wiedzą już to, co jest im potrzebne aby kontynuować znajomość.

Po 5 dniach można już mieć duży obraz danej osoby, nawet jeśli te osoby nie zamieniły ze sobą ani słowa ale mając możliwość obserwacji osoby w zadaniach, ćwiczeniach szkoleniowych.

Co zatem widać/ słychać:

  • Warto zwrócić uwagę na poziom ekspresji  i źródło energii do życia, bo jest łatwe do rozpoznania w pierwszym kontakcie. Z tym też jest związana często ilość wypowiadanych słów i różnorodność tematów poruszanych w rozmowie.
  • Potem warto zwrócić uwagę na argumenty jakie pojawiają się w dyskusji – ich ilość (dużo szczegółów i faktów, przykłady z przeszłości ) – to domena osób Sensing, metafory, synteza i nadawanie znaczenia – to znak rozpoznawczy osób Intuition
  • Osoby Thinking mogą mieć trochę bardziej surowy styl wypowiedzi i koncentrować się na działaniu, efektach i celach, osoby Feeling częściej mówią o tym co czuja, co się z nimi dzieje, zwracają uwagę na wartości i relacje
  • Wygląd czasami daje wskazówki czy ktoś jest Judging (surowy wygląd, prostota, minimalizm) czy Perceiving (artyzm, połączenie różnych stylów, biżuteria u kobiet w większej ilości)
  • Słychać też priorytety na które osoba kładzie nacisk – jeśli ciągle wraca do tych samych tematów czy argumentów (np. rodzina, dzieci, bezpieczeństwo w postaci sprawdzonych sposobów działania, praca, kariera, zasady, itp.)
  • Widać też czy ktoś jest wzrokowcem, słuchowcem czy kin estetykiem – a wiec jaki ma główny system reprezentacji (ruch gałek ocznych, słownictwo)
  • Kontakt wzrokowy, postawa, sposób wypowiedzi może też wskazywać na ile osoba jest pewna siebie i czuje się dobrze w gronie nowych osób
  • To, jak osoba reaguje na różne rzeczy daje też możliwość rozpoznania potrzeb – szczególnie jeśli reaguje w sytuacji, kiedy nie ma możliwości ich zaspokojenia i pojawiają się emocje (np. bycie ważnym, bycie lubianym i akceptowanym, aby było miło, dynamika działania, finał, zabawa i fun, porządek, itp.)
  • Z kim osoba szuka kontaktu, a kogo unika, jak próbuje zaistnieć w grupie i jak buduje swój autorytet może dawać dodatkowe informacje o wymiarach E-I, T-F, odwadze konfrontowania się, skoncentrowaniu na podobieństwach lub różnicach (metaprogramy)
  • Jakie twierdzenie osoba prezentuje mówi też o jej przekonaniach jakimi się kieruje, i część z nich może być wspierająca a część blokująca. Na tej podstawie poznajemy nawyki myślowe osoby

Czy zatem naprawdę nic nie wiemy o osobie z którą przebywamy kilka godzin? Osoba której się tak wydawało reprezentuje typ osobowości ISFJ. Ważne są dla niej rodzina, bezpieczeństwo, zasady, podleganie autorytetom – nawet jeśli się mylą, akceptacja w grupie, przewidywalność, zgoda, szanowanie jej potrzeb i uczuć. Jest wzrokowcem i kinestetykiem. Skupia się na szczegółach ale ma kłopot z wyciąganiem na ich podstawie wniosków – szczególnie w nowych obszarach. W sposób praktyczny podchodzi do życia. Przyjmuje raczej reaktywną postawę – czeka co inni zrobią, lub otrzyma w wyniku sytuacji zamiast kreować swoja rzeczywistość. Lubi zrzucać odpowiedzialność na czynniki zewnętrzne za swoje samopoczucie i komfort.

Wystarczy zatem obserwować osobę, słuchać, zwracać uwagę na to co mówi i co robi, aby potem nie karmić się twierdzeniem: jak się poznaliśmy, to ta osoba była inna.

Czy Ty ćwiczysz swoja uważność w kontakcie z drugą osobą, aby wiedzieć co Cię czeka w tej znajomości?

 

 

Please like & share:

Leave a Reply

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>