Pamiętaj o sile wdzięczności

Może nie raz już słyszałeś o praktykowaniu wdzięczności w stosunku do siebie samego, która nie tylko zapewnia dobrostan, szczęśliwe życie ale też odpowiada za spokój wewnętrzny i pozytywne emocje.

W tym myśleniu i komunikowaniu się ze sobą chodzi o to, by doceniać to – co się ma. Wystarczy wypowiadać na głos wdzięczność za: swoje zdrowie, dobre samopoczucie, działania, sposób reagowania na coś lub kogoś, a człowiek zaczyna się czuć ze sobą dużo lepiej. W ten  sposób koncentrujemy się na tym co „tu i teraz”, praktykujemy uważność i pozytywne myślenie. Ciało się wówczas rozluźnia, utrzymujemy na stabilnym poziomie nasze emocje, wzrasta nam optymizm ale też łatwiej akceptujemy rzeczywistość.

 

Odczuwanie wdzięczności pozwala ci wzrastać i rozwijać się. Wdzięczność wnosi radość i uśmiech w twoje życie oraz życie tych, którzy są wokół ciebie

E.Caddy

Wdzięczność w stosunku do innych

Wdzięczność w kontaktach z innymi osobami ma też wielkie znaczenie i wpływ na budowanie relacji w pracy, zaufanie miedzy ludźmi, zaspokajanie czyichś potrzeb np. ważności lub uznania. Wystarczy doceniać obecność innych w naszym życiu, dziękować za wsparcie, przysługi i życzliwość, a taka relacja ma szanse się pogłębiać ale i rozwijać w przyszłości.

Manager zadał mi ostatnio na spotkaniu pytanie: skoro reguła wzajemności – to zasada życia społecznego – to dlaczego tak mało ludzi okazuje sobie wdzięczność i docenia to, co dla nich robimy?

No właśnie, dlaczego tak jest, że chętnie przyjmujemy coś od drugiej osoby to nie dość, że czasami nic nie dajemy z siebie, to jeszcze nie doceniamy tego, co dostaliśmy?

 

Okazanie wdzięczności jest najprostszą – oraz najpotężniejszą – rzeczą, jaką człowiek może zrobić dla drugiego człowieka

R.Pausch

Oto kilka przykładów braku wdzięczności ze środowiska biznesowego:

  1. Manager miał niezbyt wysokie notowania u członka Zarządu odpowiadającego za obszar, w którym pracował. Wstawił się za nim kolega. Raz, drugi i trzeci szepnął dobre słowo na temat współpracy z Managerem, potwierdził jego kompetencje, docenił jego udział w projekcie. Po kilku miesiącach Manager mimo wcześniejszej niełaski – został awansowany na wysokie stanowisko zarządcze. Zapomniał o pomocy kolegi i poczuł się tak pewnie, że nawet ochłodziły się ich relacje.
  2. Manager wraz ze swoim Zespołem, ale tez przy wielkim udziale współpracowników z innych Zespołów osiągnęli sukces. Pochwałom nie było końca i duma rozpierała Managera. Na spotkaniu u w korespondencji mailowej pochwalił i wyraził wdzięczność swoim ludziom, a pominął udział wszystkich pozostałych. Pozostał niesmak i rozczarowanie. Niektórzy zapowiedzieli nawet, że przy następnych projektach nie będą już tak skorzy do współpracy z owym Managerem.
  3. Managerka miała kłopoty ze swoim nowym Przełożonym. Była akurat w procesie rozwoju. Ponieważ jej sytuacja w firmie była niepewna, targały Nią różne emocje i dużo kosztował Ją stan zawieszenia, w którym się znalazła. Konsultant rozszerzył zakres wsparcia Managerki i oprócz zakontraktowanych sesji, odbywał z Managerką cotygodniowe sesje motywacyjne, które nie były wynagradzane przez firmę ani przez panią. Takie wsparcie trwało ponad 3 miesiące. Gdy nowy Szef postanowił się jednak rozstać z Managerką – nie tylko nie doceniła tego, co dodatkowo dostała od zewnętrznego Konsultanta – to miała jeszcze pretensje, że to wsparcie się skończyło wraz z Jej pracą w owej firmie.
  4. Managerka w pracy ze swoim Zespołem wykazuje wysoki poziom zaangażowania w rozwój poszczególnych pracowników i całej grupy, organizuje coraz to kolejne działania wspierające i motywujące, promuje swoich ludzi w organizacji, daje im nowe wyzwania – by mogli zaspokajać swoje ambicje, dba o relacje z pracownikami, zapewnia coaching i szkolenia. W otwartej komunikacji dostaje od swoich pracowników pochwały i zapewnienia o lojalności i wdzięczności. Za jej plecami niektórzy podważają jej autorytet, kwestionują jej sposób prowadzenia Zespołu i wyśmiewają jej działania.
  5. Pracownik poproszony przez swoje Szefa przygotował mu dodatkowe raporty i prezentację na Zarząd. Nie jest to mocna strona Managera i chętnie skorzystał z takiej przysługi i talentów swojego podwładnego. Niestety sytuacja powtórzyła się kilka razy, po czym stała się oczywistą oczywistością dla Managera, że to jest obowiązkiem pracownika. I gdy sam Manager wychodzi z biura o godz. 17-ej – by móc się poświecić swojej pasji, co miesiąc pracownik zaburza swój work-life balance spędzając po kilkanaście godzin nad przygotowaniem materiałów dla swojego Przełożonego. Nie usłyszał jeszcze za to słowa dziękuję, a o dodatkowym wynagrodzeniu nawet nie ma mowy.

Dlaczego ludzie zapominają o wdzięczności

Niektórym to, co dają im inni – jest ciężarem i nie lubią zaciągać zobowiązań. W związku z tym nawet, jeśli nie prosili o coś, a otrzymali jakiś rodzaj wsparcia czy pomocy starają się szybko wymazać to z pamięci – by pozbyć się dyskomfortu.

Inni są tak przekonani o swojej wyjątkowości, że uznają że to – co dostają od innych ludzi po prostu im się należy. Nie widzą więc potrzeby, by za to być wdzięcznym i kogokolwiek doceniać.

 

Wdzięczność jest tym najważniejszym składnikiem życia pełnego zadowolenia i sukcesów

J.Canfield

Jeszcze inni – to co dobrego dostają na przykład w pracy traktują jak oczywistość. Często nie zauważają tego nawet ale za to potrafią się bardzo skupić na tym czego im jeszcze brakuje i czego oczekują od innych osób.

Bywają też tacy, który w chwilach trudności czy kryzysów nawet proszą o pomoc i wsparcie innych. Gdy jednak trudności mijają, chętnie zapominają o darczyńcach – bo to oni właśnie przypominają im o porażkach, swoich słabościach i błędach.

Są też tacy, którym brakuje inteligencji emocjonalnej lub też nikt ich nie nauczył, że warto być wdzięcznym, za to – co się od kogoś otrzymuje lub za to, że ktoś jest częścią jego życia, pracy lub kręgu towarzyskiego.

Czy wdzięczności można się nauczyć?

Tak jak innych nawyków myślenia i działania – wdzięczności można się nauczyć i skutecznie ją stosować w praktyce. Nikomu jeszcze nie zaszkodziły słowa: dziękuję za Twoją pomoc, dziękuję że jesteś, dziękuję że mogę na Ciebie liczyć, dziękuje że mnie wysłuchałeś, jestem Ci wdzięczny za Twój wkład w nasz projekt, to dla nas ważne, że mogliśmy razem pracować, doceniam że się za mną wstawiłeś, Tobie po części zawdzięczam swój sukces czy awans.

Jak każdy nawyk wymaga:

  • uważności na sytuacje, w których warto wdzięczność stosować i w stosunku do kogo jest ona potrzebna bardziej
  • dyscypliny – by nowy sposób myślenia i zachowania mógł się stać nawykiem (trzeba go powtarzać!)

Gdy zaczniesz doceniać w innych coś, co ma wpływ na Ciebie czy Twoją pracę, może z czasem będzie Ci też łatwiej docenić siebie.  Gdy będziesz gotowy zacznij każdego dnia od: „dziś jestem sobie wdzięczny za …..”

 

Wdzięczność jest jak magnes. Im bardziej wdzięczny jesteś, tym więcej masz rzeczy, za które możesz być wdzięczny

I. Vanzant

 

***

Jeśli chcesz zadbać o swoje relacje z ludźmi i rozwinąć swoje umiejętności społeczne  – napisz do mnie używając formularza kontaktu, lub po prostu zadzwoń do mnie

Polub stronę na FB, aby być na bieżąco: Beata Stefańska – Psycholog Biznesu

Pokaż mi, że mnie wspierasz – udostępnij proszę ten wpis na FB lub Linkedin

Polecane artykuły

Zostaw komentarz