Recepta na 4 Oskary i 17 nominacji

4 Oskary i 17 nominacji… poza tym 8 Złotych Globów i 26 nominacji, i wiele innych nagród Meryl Streep ma na swoim koncie. Na pewno nie bez znaczenia w Jej przypadku jest szczęście do scenariuszy, reżyserów, agentów i zbiegów okoliczności, które stawiają na Jej drodze ciekawe wyzwania artystyczne.

Już w latach 70-ych dziekan Yale University – Robert Brustein powiedział o Niej, że: „to oczywiste, że jest skazana na sukces”

W swojej karierze aktorskiej:

  • Sugeruje zmiany i poprawia scenariusze – wbrew protestom i oporowi reżyserów czy scenarzystów (lubi mieć opcje i możliwości, wie jak powinno czy może być lepiej)
  • Przygotowuje się do  ról rozmawiając z ludźmi reprezentującymi środowisko postaci, którą odgrywa – by lepiej zrozumieć jej zachowanie, tło sytuacyjne i przejąć realizm postaci, szuka dla siebie inspiracji
  • Przyjmuje role kobiet skomplikowanych i wyrazistych, które mają znaczenie w samym filmie ale często też w szerszym aspekcie społecznym, politycznym czy artystycznym.
  • Znana jest z niestandardowych postaw i zachowań, np. aby otrzymać rolę w filmie „Wybór Zofii” zdobyła piracki scenariusz, a następnie rzuciła się na ziemię przed reżyserem prosząc go, by dał jej rolę (za którą dostała Oskara)
  • Jest uważana za „kameleona” – który jest w stanie wcielić się w każdą postać. Potrafi grać (a nie tylko prezentować siebie).  Sięga po role postaci które mają różne od Niej samej typy osobowości. Ona sama to typ INTP. Odgrywała między innymi typy: ISTJ (Diabeł ubiera się u Prady), ESFP (Mama Mia), ISFJ (Sprawa Kramerów), ENTP (Julia &Julia), ISFP (Pocztówki znad krawędzi)
  • Chętna do nauki, poszukująca możliwości rozwoju i przekraczania strefy komfortu, do której przyzwyczajają nas inni aktorzy (do jednego z filmów nauczyła się nawet grać na skrzypcach – bo tym zajmowała się Jej bohaterka)
  • Nie lubi ograniczeń. Np. pytana o sprawy duchowe odpowiedziała: „Nie uznaję żadnej doktryny. Nie należę do kościoła, świątyni czy synagogi lub aśramy”
  • Potrafi się dystansować do siebie, żartować ze swojej niedoskonałości, zaskakiwać swoim zachowaniem – które wyróżniają Ją na tle środowiska hollywoodzkiego. Często Jej wystąpienia to oddzielne show, które pokazują jej potencjał i możliwości:  odbiór nagrody BAFTA 2012, odbiór Złotego Globa za rolę w Diabeł ubiera się u Prady, odbiór Złotego Globa za rolę w Adaptacji, odbiór Oskara 2012 za Żelazną Damę

Wydaje się, że w tej drodze do sukcesu artystycznego i finansowego, zdobywaniu uwielbienia widzów i uwagi reżyserów „role oskarową” odgrywa typ osobowości Meryl Streep.Będąc typem INTP może zagrać wszystko o czym zamarzy i być, kim chce. I nawet jeśli czasem film nie jest najbardziej kasową produkcją – Ona na pewno zaznacza w nim swoją obecność i nie pozostaje obojętna- porusza, zaskakuje, wzbudza emocje.

W miarę upływu lat Meryl Streep staje się też coraz bardziej emocjonalna i zwracająca uwagę w swych wypowiedziach na wartości takie jak: przyjaźń,  rodzina, ludzie, emocje. Przez wiele lat była to Jej tzw. pięta achillesowa. Dziś w wieku 62 może w pełni korzystać ze wszystkich wymiarów swojej osobowości i to widać, słychać i czuć, a ilość otrzymywanych nagród są żywym dowodem na to, że ma dostęp do całego swojego potencjału i potrafi z niego korzystać.

A ty korzystasz ze swojego potencjału?

 

 

Polecane artykuły

Zostaw komentarz