Świąteczny czas

W okresie przedświątecznym w rozmowach z Klientami niestety więcej słyszałam obaw przed Świętami, niż radości z ich nadejścia. Święta, które oglądamy w filmach dla wielu osób – to tylko marzenia i nierealne wyobrażenia, jak może być.

Częściej to niestety okazja do usłyszenia od swoich bliskich pretensji, rozliczania z tego kim są lub jakich oczekiwań nie spełniają, co mają, jak wyglądają, czego nie potrafią, jakiego życia nie prowadzą, co komu i jak dużo jest winien. Wielu moich Klientów chciało nauczyć się jak zadbać o siebie w tym okresie, jak asertywnie reagować na raniące komentarze, jak zatrzymać rozgrywające się kłótnie rodzinne, by nie wciągnęły one w wir negatywnych emocji ich samych i wszystkich innych dookoła. Z takich domów pochodzą, takie mają doświadczenia i co roku takie towarzyszą im lęki i obawy. Jak przerwać zatem czas świątecznych spotkań z bliskimi?

Ćwicz empatię, cierpliwość, otwartość w komunikowaniu swoich potrzeb i asertywne stawianie swoich granic. Ucz swoich bliskich, po co się spotykacie w tym czasie, o co warto zadbać i  jakie tematy rozmów i działania Was do siebie zbliżają. Nie pozwól się wciągnąć w dyskusje, które naruszają Twoje granice lub Cię ranią, sięgaj po żarty i wspomnienia tego – co kiedyś było miłe i przyjemne i dziś nadal warte jest przywołania. Pozwól sobie na uważność w przeżywaniu tego czasu.

Znalezione obrazy dla zapytania xmas grey

Warto pamiętać, że w Świętach wcale nie chodzi o to, by coś robić zgodnie ze scenariuszem i koniecznie z zegarkiem w ręku, że musi być na bardzo bogato i wielkim stylu, by podłoga uginała się pod drogimi prezentami,  czy by wyglądać jak milion dolarów … chodzi głównie o to – by  BYĆ ze sobą i z kochającymi Cię ludźmi, którzy mają radość z dzielenia się z Tobą wszystkim co mają i kim są, akceptującymi się wzajemnie, okazującymi sobie troskę, zrozumienie i miłość.

Znalezione obrazy dla zapytania happy new year silver

I tego wszystkiego Ci życzę na Święta. A w Nowym Roku okazji do rozwoju i samodoskonalenia, życiodajnych relacji, okazji do spotkań z samym sobą, radości, miłości i byś potrafił jak najczęściej czerpać ze swojego potencjału, być dumny z siebie i wdzięczny za to – co dostajesz …

Polecane artykuły

Zostaw komentarz