W biznesie gdzie tempo pracy bywa zawrotne, a decyzje mają dalekosiężne konsekwencje, potrzeba silnych mechanizmów nadzoru etycznego staje się nieodzowna. Wiedzą o tym niektóre korporacje – które doświadczyły na sobie nadużyć, fraudów, sytuacji mobbingowych i nieetycznego zatrudniania pracowników. Wiele miejsc pracy – szczególnie z tym zagranicznym kapitałem i standardami powołuje rolę Sygnalisty. Jest to osoba, która staje się strażnikiem wartości, etyki i uczciwości w firmie. Rola Sygnalisty Sygnalista (ang. whistleblower) – to pracownik, który informuje o nieprawidłowościach, nadużyciach lub innych działaniach łamiących prawo lub kodeks etyczny firmy. Sygnaliści stoją na…
Kategoria: Biznes
7 powodów posiadania profilu na Linked in
Linked in – to ważne narzędzie dla Managerów, którzy chcą budować swoją markę osobistą, rozwijać relacje biznesowe oraz przyciągać nowych partnerów i potencjalnych pracowników. Oto, dlaczego warto dbać o swój profil oraz co należy robić, aby wyróżniać się na tej platformie. Gdy Manager zgłasza się do mnie, by Go wesprzeć w szukaniu pracy – sprawdzam Jego/ Jej profil na Linked in. Mówi o tym kim jest osoba, co robi, czym się interesuje. Ale też kogo zna i kto zna Jego/ Ją. Kłopot pojawia się, gdy Manager nie ma profilu…
Przywództwo w stylu Navy SEALs
Navy SEALs to elitarna jednostka wojskowa, znana z niezwykłej skuteczności, dyscypliny i umiejętności działania w ekstremalnych warunkach. Ich filozofia przywództwa może być inspirująca dla Managerów w świecie biznesu. Na co stawiają Navy SEALs – jeśli chodzi o myślenie, zachowania i działania, a także sytuacje biznesowe? W jakich sytuacjach taki styl może przynieść szczególne korzyści w biznesie? Kluczowe zasady przywództwa w stylu Navy SEALs Zespół na pierwszym miejscu W Navy SEALs priorytetem jest zawsze zespół. Liderzy są odpowiedzialni za dobro swoich ludzi, co przekłada się na lojalność i zaangażowanie. W biznesie,…
Jak rozwijać pracowników pokoleń Z/ Y/ X/ BB
Każde pokolenie ma swoje własne preferencje, umiejętności i wartości, dlatego najlepsze sposoby rozwoju pracowników mogą się różnić w zależności od pokolenia. Oto kilka sugestii dotyczących najlepszych sposobów rozwoju pracowników z każdego z tych pokoleń: Pokolenie Z (urodzeni po 1996 roku) Technologiczne narzędzia: Pokolenie Z jest zazwyczaj dobrze zorientowane w obszarze technologii, więc wykorzystanie nowoczesnych narzędzi edukacyjnych, aplikacji mobilnych czy platform online może być skutecznym sposobem na ich rozwój. Krótkie, dynamiczne formy szkoleń: Zdaniem wielu ekspertów, krótkie i interaktywne formy szkoleń są bardziej efektywne dla osób z pokolenia Z, które są…
Jak unikać pomyłek w rekrutacji pracowników
Dobór odpowiednich kandydatów może mieć kluczowe znaczenie dla sukcesu firmy, Zespołu i samego Managera. Niestety, wielu Managerów popełnia błędy w trakcie tego procesu, które mogą prowadzić do niezadowolenia pracowników, problemów organizacyjnych i strat finansowych, ale też utraty reputacji ze względu na pomyłki rekrutacyjne. Oto kilka przykładów takich błędów, których można uniknąć: Brak jasnego profilu stanowiska Jednym z najczęstszych błędów jest brak klarownego i precyzyjnego profilu stanowiska z wyraźnym określeniem kompetencji biznesowych i osobistych. Managerowie często nie definiują dokładnie oczekiwań względem kandydatów, co prowadzi do niejasności w trakcie rekrutacji. Dlatego ważne…
Najważniejsze lekcje przywództwa i zarządzania według Petera Druckera
Peter Drucker, znany jako ojciec współczesnego zarządzania, był jednym z najbardziej wpływowych myślicieli biznesowych XX wieku. Jego prace i filozofia zarządzania nadal stanowią inspirację dla liderów na całym świecie. Oto najważniejsze lekcje przywództwa i zarządzania według Petera Druckera. Skupienie na ludziach: Według Druckera, ludzie są najważniejszym zasobem każdej organizacji. Jego filozofia zakładała, że liderzy powinni być zorientowani na pracowników, wspierając ich rozwój i umożliwiając realizację ich pełnego potencjału. Liderzy powinni być empatyczni, słuchać pracowników i angażować ich w proces podejmowania decyzji. Celowość: Drucker podkreślał znaczenie określenia jasnych celów i strategii…
Model Wielkiej Piątki w biznesie
W świecie biznesu, zrozumienie różnorodności osobowości w zespole może być kluczowym elementem skutecznego zarządzania i osiągania sukcesów. Model Wielkiej Piątki, czyli Big Five Personality Traits, stanowi jedno z najbardziej uznanych narzędzi w analizie osobowości. Bazując na tym modelu korzystam z 3 narzędzi do diagnozy potencjału, rozwoju i rekrutacji Managerów w środowiskach korporacyjnych. Są to SHL (badanie osobowości zawodowej, testy zdolności, badanie motywacji, , stylów zarządzania i stylów przywódczych), Psychtech ( badanie osobowości z raportami profil, style przywódcze, role zespołowe, style wywierania wpływu, raport bariery, badanie inteligencji emocjonalnej), Hogan (badanie osobowosci…
Dlaczego grupa ludzi, to jeszcze nie Zespół?
W biznesie czasem zdarza się, że pomimo długotrwałej współpracy, grupa ludzi nie osiąga statusu zespołu. Istnieją różne wyzwania, które mogą utrudnić proces kształtowania się zespołu, nawet gdy pracownicy ze sobą współpracują przez długi czas. Gdy spotkałam się z grupą ludzi pracujących ze sobą od kilku lat w tym samym składzie byłam zaskoczona, że nazwa ich mówi o Zespole ale Zespołem nie byli. Jak to możliwe? Pracują ze sobą na co dzień, wymieniają się informacjami, mają te same wyzwania. Są przecież niby razem ale jednak byli osobno. Dlaczego nie stali się…
Lista kompetencji na czasy VUCA i BANI w biznesie
Ostatnie lata, to czas nieustających wyzwań w biznesie, zmian, restrukturyzacji, konieczności pracy w niestandardowy sposób, myślenia i działania wbrew temu, co działało jeszcze chwile temu. Mamy czasy VUCA i BANI. Określenie „VUCA” odnosi się do czterech charakterystyk otaczającego współczesnego świata biznesu i organizacji: Volatility (Zmienność), Uncertainty (Niepewność), Complexity (Złożoność) i Ambiguity (Niejednoznaczność). Natomiast termin „BANI” odnosi się do środowiska, które jest Breakneck (Bez zahamowań), Ambiguous (Niejasne), Non-Linear (Nieliniowe) i Incomprehensible (Niezrozumiałe). W kontekście tych wyzwań, istnieje kilka kluczowych kompetencji, które mogą być istotne w radzeniu sobie w środowisku VUCA i…
Jak samodzielność pracownika wpływa na jego efektywność: wyważona rola wskazówek od Szefa
W środowisku biznesowym, samodzielność pracowników – to jedno z kluczowych kryteriów skutecznej pracy zespołowej. Jednak czasami zdarza się, że pewien pracownik ciągle zwraca się do szefa z prośbą o instrukcje i wskazówki, co może wpływać na efektywność zespołu ale też na jakość tej relacji czy na reputację pracownika. W dzisiejszym wpisie o takiej sytuacji zgłoszonej przez Managera na sesji rozwojowej. Manager powiedział, że pracownik mimo wieloletniego doświadczenia i wiedzy z danego obszaru – zamęcza Go ilością pytań i próśb o wskazówki, dodatkowo wszystko chce konsultować. Zachęcany przez Szefa do samodzielności…