Chciałbym, ale się boję

Chciałbym rozwijać swoją firmę – powiedział mi ostatnio Pan Przedsiębiorca. Przy dłużej rozmowie jednak okazało się, że nie ma konkretnych planów ani sprecyzowanych kierunków tego rozwoju, ma też  wiele obaw o przyszłość swojej firmy.

 Jak przeczytałam w Internecie wypowiedzi Jego Klientów o współpracy z Nim to rysuje się obraz człowieka oddanego bardzo ludziom, pomocnego, na którego można liczyć i to jest coś – co doceniają w tej osobie zadowoleni Klienci.

Pytałam o przeszkody, które stoją na drodze rozwoju tego biznesu. Dużą rolę odgrywają przekonania tego Klienta o tym, co może się złego wydarzyć, jakie straty znowu poniesie i na jakie koszty te finansowe i emocjonalne może się narazić.

Ponieważ Klient ten podjął niewłaściwe decyzje personalne w obszarze budowania zespołu 2 lata temu (opierał się wówczas na przeczuciach zamiast koncentrować się na

kompetencjach i faktach o kandydatach) – na dłuższy czas wycofał się z podejmowania jakichkolwiek nowych, niesprawdzonych sposobów prowadzenia firmy.  Duże znaczenie mają tu też uczucia rozczarowania i poczucia winy, które po tej sytuacji pozostały.                  I wydawałby się, że nic prostszego jak w takiej sytuacji przeanalizować krok po kroku strategię i plan działania, wprowadzić zmiany, zmierzyć się z wyzwaniem raz jeszcze              i konsekwentnie dążyć do celu.  Nie w tym przypadku jednak.

Klient to typ osobowości ISFP:  

 • ma wiedzę specjalistyczną i jest fachowcem, w tym co oferuje Klientom
 • lubi mieć poczucie bezpieczeństwa i gwarancję własnego stylu życia i prowadzenia biznesu
 • jest w swoich działaniach praktyczny i realistyczny, dużo poświęca czasu na myślenie o szczegółach, wdrożeniach
 • ważne są dla Niego wartości, zgoda, porozumienie i ludzie
 •  jest otwarty i elastycznie dopasowuje się do oczekiwań innych ludzi

To co dziś nie pozwala Mu iść dalej – to być może:

 • niska stosunkowo znajomość siebie i powiązania tego kim jestem, w co wierzę z tym, jak to wpływa na moją skuteczność działania
 • nadmierne koncentrowanie się na tu i teraz i brak pomysłu na to dokąd zmierzam jako człowiek i przedsiębiorca w perspektywie długoterminowej
 • opieranie się na stałych i dotychczasowych Klientach, bez szukania kolejnych
 • brak równowagi między logiczną analizą i kierowaniem się sercem (serce w tym przypadku góruje)
 • uzależnianie poczucia własnej wartości od akceptacji i bycia lubianym przez innych
 • brak konsekwencji w działaniu (po pierwszym kroku przyglądania się sobie – nie nastąpiło już żadne działanie rozwojowe )
 • podążanie za impulsem, a nie zgodnie ze swoją mapa potrzeb / planem/ marzeniem

Największą jednak przeszkodą w rozwoju biznesu Pana Przedsiębiorcy może być strach przed porażką, która może dotyczyć nie tylko kolejnej straty finansowej, emocjonalnego rozczarowania ale też być może poznania siebie i konieczności podjęcia konkretnych decyzji o zmianie dotychczasowego życia czy działania. Ktoś kiedyś powiedział, ze jeśli nie widzisz przed sobą przyszłości – Twoja przeszłość zawsze będzie Cię zawracać z drogi.

Zatem w przypadku tego Przedsiębiorcy – niby chciałbym lepszego życia, ale boje się tego – co dobrego może mnie spotkać … Lepiej więc zostać tu gdzie jestem i przynajmniej nie stracić, tego co mam.

A jaka jest Twoja strategia?

 

Jeśli nie znasz jeszcze swojego typu osobowości – wejdź do zakładki MBTI na pasku menu i przeprowadź samodzielną ocenę swoich preferowanych zachowań. Następnie zapoznaj się z opisem jednego z 16 typów w zakładce Typy osobowości. Możesz też poznać pełną diagnozę swojego potencjału – wtedy skontaktuj się ze mną: beata.stefanska@aheadteam.com 

Polecane artykuły

Zostaw komentarz