Chciałbym, ale się boję

Chciałbym rozwijać swoją firmę – powiedział mi Pan Przedsiębiorca. Przy dłużej rozmowie jednak okazało się, że nie ma konkretnych planów ani sprecyzowanych kierunków tego rozwoju, ma też  wiele obaw o przyszłość swojej firmy.

Jak przeczytałam w Internecie wypowiedzi Jego Klientów o współpracy z Nim to rysuje się obraz człowieka oddanego bardzo ludziom, pomocnego, na którego można liczyć i to jest coś – co doceniają w tej osobie zadowoleni Klienci.

Pytałam o przeszkody, które stoją na drodze rozwoju tego biznesu. Dużą rolę odgrywają przekonania tego Klienta o tym, co może się złego wydarzyć, jakie straty znowu poniesie i na jakie koszty te finansowe i emocjonalne może się narazić.

Doświadczenia Managera

Ponieważ Klient ten podjął niewłaściwe decyzje personalne w obszarze budowania zespołu 2 lata temu (opierał się wówczas na przeczuciach zamiast koncentrować się na kompetencjach i faktach o kandydatach) – na dłuższy czas wycofał się z podejmowania jakichkolwiek nowych, niesprawdzonych sposobów prowadzenia firmy. Duże znaczenie mają tu też uczucia rozczarowania i poczucia winy, które po tej sytuacji pozostały. I wydawałby się, że nic prostszego jak w takiej sytuacji przeanalizować krok po kroku strategię i plan działania, wprowadzić zmiany, zmierzyć się z wyzwaniem raz jeszcze  i konsekwentnie dążyć do celu.  Nie w tym przypadku jednak.

Manager, to typ osobowości ISFP:

  • ma wiedzę specjalistyczną i jest fachowcem, w tym co oferuje Klientom
  • lubi mieć poczucie bezpieczeństwa i gwarancję własnego stylu życia i prowadzenia biznesu
  • jest w swoich działaniach praktyczny i realistyczny, dużo poświęca czasu na myślenie o szczegółach, wdrożeniach
  • ważne są dla Niego wartości, zgoda, porozumienie i ludzie
  •  jest otwarty i elastycznie dopasowuje się do oczekiwań innych ludzi

To co dziś nie pozwala Mu iść dalej – to być może:

  • niska stosunkowo znajomość siebie i powiązania tego kim jestem, w co wierzę z tym, jak to wpływa na moją skuteczność działania
  • nadmierne koncentrowanie się na tu i teraz i brak pomysłu na to dokąd zmierzam jako człowiek i przedsiębiorca w perspektywie długoterminowej
  • opieranie się na stałych i dotychczasowych Klientach, bez szukania kolejnych
  • brak równowagi między logiczną analizą i kierowaniem się sercem (serce w tym przypadku góruje)
  • uzależnianie poczucia własnej wartości od akceptacji i bycia lubianym przez innych
  • brak konsekwencji w działaniu (po pierwszym kroku przyglądania się sobie – nie nastąpiło już żadne działanie rozwojowe )
  • podążanie za impulsem, a nie zgodnie ze swoją mapa potrzeb / planem/ celami/marzeniem

Największą jednak przeszkodą w rozwoju biznesu Pana Przedsiębiorcy może być strach przed porażką, która może dotyczyć nie tylko kolejnej straty finansowej, emocjonalnego rozczarowania ale też być może poznania siebie i konieczności podjęcia konkretnych decyzji o zmianie dotychczasowego życia czy działania. Ktoś kiedyś powiedział, ze jeśli nie widzisz przed sobą przyszłości – Twoja przeszłość zawsze będzie Cię zawracać z drogi.

Zatem w przypadku tego Przedsiębiorcy – niby chciałbym lepszego życia, ale boje się tego – co dobrego może mnie spotkaćLepiej więc zostać tu gdzie jestem i przynajmniej nie stracić, tego co mam.

 

***

Jeśli potrzebujesz wsparcia w rozwoju osobistym lub biznesowym – napisz do mnie. Umówimy się wówczas na 30 min bezpłatną konsultację, by sprawdzić czego potrzebujesz i czy ja mogę Ci w tym pomóc. Skorzystaj z formularza kontaktu.

Jeśli chcesz zbadać swój poziom Inteligencji Emocjonalnej – zajrzyj na stronę eqmanagera.pl

Polub stronę na FB aby być na bieżąco: Beata Stefańska – Psycholog Biznesu

 

Polecane artykuły

Zostaw komentarz