Miało być tak pięknie, a wyszło jak zwykle. Czytam w mediach, że Pani Premier ciągle ratuje swój wizerunek. Tylko po co go ratować – skoro można od początku zadbać o niego obejmując dane stanowisko/ funkcję państwową. Warto przypomnieć, że na wizerunek istotny wpływ ma wiarygodność osoby i z nim wiążą się: uczciwość, spójność w tym co się mówi i robi, odwaga i gotowość do postępowania zgodnie z przekonaniami i wartościami, czytelne intencje i motywy, świadomość swoich talentów i ograniczeń, umiejętności życia z ludźmi, wiedza merytoryczna, różnorodność w stylu działania i umiejętność dopasowywania się do sytuacji, historia dokonań zawodowych, zdolności realizowania kolejnych wyzwań, dotrzymywanie zobowiązań. Poza tym duże znaczenie mają też wygląd i sposób komunikacji (werbalnej i niewerbalnej).
No ale wróćmy do ratowania wizerunku Pani Premier (typ osobowości ISFJ).
Zaczęło się od przemówienia w trakcie którego podkreślała wiele razy że jest kobietą, że rodzina jest dla Niej ważna i obiecała w razie wojny schować się z nią w domu, wspomniała też o tym że będzie rozliczać z zaangażowania członków rządu (szkoda że nie za efekty podejmowanych działań), myliła funkcje i nazwiska, obiecała tyle – że zabrakło miejsce na strategię/ wizję rządów zarówno w kraju jak i zagranicą. No i to trzymanie 2 polityków za ręce, którzy mieli ze sobą nawiązać miłą współpracę …Potem Pan Tusk wspomniał w wywiadzie, że po tym wystąpieniu Pani Premier była załamana. Ciekawe czy swoim brakiem przygotowania tego przemówienia, czy może niezrealizowaniem planu – jaki ktoś dla Niej napisał.
Podczas pierwszej oficjalnej wizyty w Niemczech na czerwonym dywanie w towarzystwie Kanclerz Merkel Pani Premier się zagubiła. No i od razu powstaje pytanie – gdzie było wsparcie dyplomatyczne aby wyjaśnić nowej Pani Premier co się będzie działo, na co ma zwracać uwagę i co robić w sytuacji A,B,C. Pani Premier najwyraźniej nie jest osobą, która w trakcie działania uczy się przez obserwację.
Następnie mieliśmy okładkę w magazynie dla kobiet, w którym Pani Premier okazała się być słupem reklamowym produktów odzieżowych – bo znowu nikt nie zadbał o ten wizerunek. Gdzie była wtedy szefowa PR’u i cały sztab współpracowników?
Koleżanki – to kolejna kontrowersja – otaczanie się ludźmi których znamy i mamy do nich zaufania to raczej mało wiarygodna strategia – by zbudować wizerunek żelaznej damy, kiedy w otoczeniu brakuje kompetencji i podstawowej wiedzy. I tym razem nad Panią zebrały się czarne chmury, kiedy postanowiła zatrudnić pełnomocniczki a swoją decyzję argumentowała znajomością tych pań i wieloletnia współpracą.
Górnicy – najpierw twarde postawienie sprawy o likwidacji kopalń, potem wysłana delegacja do negocjacji z górnikami bez pełnomocnictw i bez odpowiednich kompetencji, potem nagła zmiana retoryki i „odwracanie kota ogonem”
Po aferze z rzecznik prasową (ISTJ) (która i tak nie zawsze rozumiała swoja funkcję i odpowiedzialność) nastały zmiany w otoczeniu i trafiły do niego osoby nieco kontrowersyjne (Pan Kamiński identyfikowany nadal przez wiele osób z poprzednią partią – typ osobowości ESTP), były minister finansów Rostowski – który zdobył swoimi działaniami tytuł najgorszego ministra finansów w historii Polski – typ osobowości INFP)
A na deser z wczoraj mamy spot reklamowy z gratulacjami dla polskiej reprezentacji filmowej na galę Oskarów … za publiczne pieniądze. Czy różne grupy społeczne nie potrzebują takich funduszy bardziej?
Pani Premier popełnia wszystkie możliwe błędy, które nie budują Jej wiarygodności, a co więcej zrażają do Niej ludzi – którzy sprzyjali Jej na początku i pewnie dobrze życzyli. Nie może się zdecydować czy raczej chce być jak Margaret Thatcher (ENTJ), Matka Teresa (ISFJ) czy może Angela Merker (ISTJ). Ponieważ kluczem do sukcesu jest świadomość samego siebie – swoich mocnych stron i talentów oraz ograniczeń – może warto zacząć od tego, by być sobą. Potem otoczyć się kompetentnymi osobami, które znając się na konkretnych obszarach będą mogły doradzić we właściwy sposób Pani Premier – by Jej notowania z każdym tygodniem nie leciały w dół.
Tu coś o wiarygodności w biznesie:
http://aheadteam.com/aby-utrzymac-swoja-wiarygodnosc/
Cechy szanowanych Liderów:
Ciekawi mnie jaki typ osobowości ma pani Kopacz.
ISFJ