Po tym jak ludzie ze sobą współpracują, jak Zespół się rozwija, jakie wyniki osiąga, jak radzi sobie z kryzysami i jak przekracza wyniki, można ocenić nie tylko kompetencje Lidera, jego poziom zaangażowania czy rozwijania ludzi ale też – czy Jego Zespół jest inteligentny emocjonalnie.
Co to ma wspólnego z Liderem? On wyznacza kierunek, kształtuje standardy i kulturę pracy. I to, czy jest to miejsce pracy sprzyjające współpracy, zaangażowaniu i sukcesom zależy też od inteligencji emocjonalnej Lidera. Trudno bowiem wyobrazić sobie, że Lider bez EQ stworzy wspaniałe środowisko pracy dla siebie i swoich podwładnych.
7 czynników firmowej inteligencji emocjonalnej
Amerykańskie badania BOEI przeprowadzone na tysiącach osób (firmy rządowe, komercyjne i charytatywne, 2009 rok) pokazują, że za firmową inteligencję emocjonalną odpowiedzialne są następujące czynniki:
- Zadowolenie z pracy
- Zyski
- Zarządzanie stresem
- Spójność zawodowa
- Przywództwo w miejscu pracy
- Zróżnicowanie
- Kontrola gniewu
- Reakcje organizacji
Czy Zespół w którym dziś pracujesz, jest inteligentny emocjonalnie?
Jakie są Twoje opinie na temat Zespołu, którego jesteś częścią lub na czele którego stoisz. Możesz użyć skali od 0-100 (gdzie zero – to nie nic, a 100 – to maksymalna ocena Twojego zadowolenia), możesz tez pokusić się o otwarte odpowiedzi.
- Lubię to, co robię
- Wiem, jakie robię postępy w swoje pracy
- Dobrze się czuje w Zespole
- Moje zarobki są adekwatne do wykonywanej przeze mnie pracy
- Moja firma posiada motywujący system premiowania, świadczeń dodatkowych
- Nie pracuję zbyt dużo lub zbyt ciężko
- Zwykle się nie stresuję w mojej pracy
- Lubię ludzi, z którym pracuje
- W Zespole czuje się członkiem dobrze funkcjonującego Zespołu
- Mam dobry kontakt ze swoim Szefem
- Szef wspiera mnie w mojej pracy, w rozwoju
- Mój Zespół stawia na różnorodność i wie jak z niej korzystać
- Moje miejsce pracy jest spokojne, ludzie rzadko przeżywają duży stres lub frustrację
- Ufam osobom zarządzającym w mojej pracy/ w zespole
- Moja firma podejmuje odważne działania i decyzje, jeśli jest to konieczne
Prawie idealne miejsce pracy
A teraz porównaj swoją historię z tą, jaką usłyszałam od jednego z Managerów, który pracuje w kulturze, promującej inteligencję emocjonalną.
Dla mnie nasza firma to ekscytujące miejsce pracy, w którym cały czas coś się dzieje i ja mogę z tego zawsze skorzystać. Jesteśmy postrzegani na rynku jako Lider w swojej kategorii. Dużo się u nas dzieje i często mam okazję brać udział we wdrażaniu nowych procesów czy projektów. Zmiany zachodzą dynamicznie ale to jest wpisane w naszą kulturę, więc to nawet nie dziwi. Poziom stresu jest średni. Zarząd podejmuje różne aktywności i edukacyjne i rozrywkowe – byśmy mogli uczyć się jak zarządzać stresem i dystansować do tematów, na które nie mamy wpływu. W zespole dobrze mi się pracuje, mam fajnych kolegów z którymi można porozmawiać na różne tematy ale też i jak jest potrzeba – skorzystać z ich pomocy. To co jest wartością, to to że jesteśmy bardzo różnymi typami osobowości i to jest super. Możemy się od siebie uczyć wzajemnie ale też zapewnia nam to dynamikę rozwoju – jako grupy. Na stanowiskach managerskich mamy dużą samodzielność w podejmowaniu decyzji, mamy poczucie wpływu na rozwój wypadków i nawet jeśli dyskusje są czasami burzliwe przy uzgadnianiu rozwiązań, to czasami przypominamy włoską rodzinę.
Czym się różni Twoja historia, od tej spisanej u mojego Klienta?
Jeśli różnic nie ma – cieszę się i gratuluję.
Jeśli jednak są – to czy to jest tylko Twoja indywidualna ocena sytuacji? Jak myślą Twoi podwładnymi? Co możesz zrobić, aby Zespół – którym kierujesz, był inteligentny emocjonalnie?
***
Diagnoza i rozwój inteligencji emocjonalnej Managera i Zespołu=> EQ Managera
Polub stronę na FB aby być na bieżąco: Beata Stefańska – Psycholog Biznesu
Jeśli ten wpis jest dla Ciebie wartościowy – udostępnij go proszę swoim znajomym na FB lub Linkedin