Ekstrawertyczny Manager też wyczerpuje swoja energię

W powszechnym przekonaniu ekstrawertyczni liderzy zawsze czerpią energię z interakcji z innymi, są zawsze gotowi na nowe wyzwania i nieustannie pełni entuzjazmu. Jednak również oni, jak wszyscy, doświadczają wyczerpania.

Gdy stres się przedłuża, koszty braku zarządzania swoją energią życiową dopadają również ich. Niestety sami mogą funkcjonować na wysokich obrotach przez lata bez refleksji, dobrych nawyków i jednocześnie z pełnym przekonaniem, że zawsze będą mieli dostęp do swoich zasobów. Organizm ma jednak swoje prawa i nie raz potrafi zaskoczyć. Tak, jak to się dzieje ostatnio u kilku znanych mi ekstrawertycznych Liderów – którzy są zadziwieni samymi sobą, nie rozumieją co się z nimi dzieje – gdy nie mogą funkcjonować, jak jeszcze chwilę temu. Czują zmęczenie, wyczerpanie, ciężkość myślenia, kłopoty z wyciąganiem wniosków, niechęć do spotkań, a czasami wręcz unikanie kontaktów z ludźmi. Niektórzy nawet twierdzą że pod wpływem ostatnich lat stali się introwertykami. Co oczywiście nie ma miejsca. Ale nie łączą swoich objawów z brakiem zarządzania swoją energią życiową.  Niektórym się wydawało, że to źródło nie ma dna i zawsze się samo odnawia.

Czy ekstrawertycy również doświadczają wyczerpania?

Mimo, że ekstrawertycy zazwyczaj czerpią energię z interakcji społecznych, spotkań i zewnętrznego środowiska, również oni mogą doświadczać wyczerpania. W świecie biznesu, gdzie tempo pracy jest szybkie, a oczekiwania są wysokie, liderzy ekstrawertyczni często angażują się w intensywne interakcje z innymi bez odpoczynku, bez planowania buforów czasowych na posiłek czy złapanie chwili spokoju/ relaksu, co może prowadzić do przemęczenia psychicznego i zmęczenia fizycznego. Obciążające dla nich jest też wykonywanie tej samej czynności w dłuższym okresie – bo monotonia i brak zróżnicowania zadań również bywa dla ekstrawertyków wysokim kosztem.

Nadmiar spotkań i społecznych interakcji

Ekstrawertyczni liderzy często są zapraszani na różnorodne spotkania, konferencje i wydarzenia networkingowe. Choć uwielbiają te interakcje, nadmiar spotkań może prowadzić do wyczerpania. Stała konieczność bycia w centrum uwagi, udzielania się publicznie czy uczestnictwa w licznych rozmowach może okazać się męcząca. Niektórzy nawet komunikują, że po pracy są introwertykami – co nie jest możliwe. Ale poziom wyczerpania jest tak wysoki, że bycie w ciszy, bez kontaktu z innymi i konieczności rozmowy – bywa dla nich ukojeniem.

Ciągła konieczność podtrzymywania energii grupy

Ekstrawertyczni liderzy często pełnią rolę motywatorów i „energizerów” zespołów. Jednak ciągła konieczność utrzymania pozytywnej energii w grupie może prowadzić do wyczerpania, zwłaszcza w sytuacjach, gdy lider potrzebuje chwili spokoju i regeneracji i nie ma czasu dla siebie. Gdy dojdzie do tego narzekactwo w otoczeniu, krytyka czy nastawienie na problemy zamiast rozwiązań – nawet ekstrawertyczny lider który wchodzi do grupy z energią i pozytywnym nastawieniem – może mieć poczucie ogromnego wysiłku. To samo może nastąpić jeśli ekstrawertyczni Liderzy mają w Zespole główne osoby introwertyczne. Pojawia się wówczas u nich poczucie, że dużo wydatkują energii – ale nie zasilają się energią z otoczenia – bo osoby introwertyczne mają inne potrzeby komunikacji, interakcji czy sposobu współpracy.

Ciśnienie związane z oczekiwaniami

W środowisku biznesowym oczekuje się, że ekstrawertyczni liderzy zawsze będą gotowi na działanie, będą pełni entuzjazmu i gotowi na interakcję. To ciśnienie związane z wysokimi oczekiwaniami może prowadzić do wyczerpania, zwłaszcza gdy manager potrzebuje czasu na refleksję i regenerację. A gdy przyzwyczajał przez lata swoje otoczenie biznesowe że zawsze jest uśmiechnięty, gotowy do działania na 300% – jego czy jej wyczerpanie/ zmęczenie czy nawet samo zwolnienie tempa – nie zawsze znajduje zrozumienie i akceptację wokół.

Strategie radzenia sobie ekstrawertyków z wyczerpaniem

  • Planowanie chwil tylko dla siebie. Nawet najbardziej ekstrawertyczni liderzy potrzebują czasu dla siebie. Planowanie chwil samotności, na refleksję czy relaks, może pomóc w regeneracji energii. Warto wówczas zrobić sobie wolne od mediów społecznościowych czy aktywności związanych z interakcjami społecznymi, a nie zamieniać jedynie formę zużywania swojej energii.
  • Delegowanie zadań. Rozwijanie umiejętności delegowania zadań pozwala na równomierne rozłożenie odpowiedzialności w zespole. To umożliwia liderowi skoncentrowanie się na kluczowych obszarach działalności ale też rezerwację czasu na swój rozwój, odpoczynek czy spokojne zaplanowanie kolejnych kroków
  • Zarządzanie priorytetami. Ekstrawertyczni liderzy potrzebują zarządzać swoimi priorytetami by na ich liście znalazły się właściwe działania, spotkania czy projekty ale też odpoczynek i inne formy zadbania o swoje potrzeby
  • Rozwijanie umiejętności autoregulacji. Równowaga między ekstrawertycznością a potrzebą spokoju wymaga umiejętności autoregulacji. Lider potrzebuje umieć rozpoznawać momenty, kiedy potrzebuje odpoczynku, i umieć na niego adekwatnie zareagować. Dzięki temu nie trzeba będzie reagować na kryzysy emocjonalno-fizyczne i łatwiej zarządzać sobą w obliczu nieustających wyzwań w otoczeniu, rozkładać siły, regenerować zasoby i przygotowywać się na później.
  • Rozwijanie zespołów. Wspieranie w zespole kultury samoopieki, gdzie wszyscy rozumieją potrzebę regeneracji, może pomóc w stworzeniu środowiska pracy, które wspiera każdego członka zespołu – również szefa. Ważne też by zespoły były kompetentne i samozarządzające się – by obecność szefa na każdym etapie celów i realizacji zadań nie była koniecznością. Rozwój kompetencji biznesowych ale też dojrzałych postaw i zachowań w miejscu pracy lidera i pracowników też może pozwolić na sprawiedliwy podział zadań, adekwatną oceną i rozplanowanie priorytetów, by były możliwe do realizacji w sposób ekologiczny.

 

Ekstrawertyczni liderzy, pomimo swojej naturalnej energii i chęci interakcji, również doświadczają wyczerpania. Ważne jest, aby byli świadomi swoich potrzeb, umieli zarządzać ilością zadań i spotkań, oraz rozwijali umiejętności autoregulacji. W ten sposób będą w stanie efektywnie zarządzać swoją ekstrawertycznością, zachowując równowagę i energię w dynamicznym środowisku biznesowym.

 

***

Jesteś ekstrawertykiem i czujesz, że Twoja energia spada z każdym tygodniem i miesiącem? Chcesz nauczyć się zarządzać swoją energią w pracy? Napisz do mnie.

Skorzystaj z formularza kontaktu.

Polecane artykuły

Zostaw komentarz