Gdy praca z domu dla Managera – to nowość

Wielu Managerów, którzy dopiero teraz doświadczają pracy zdalnej zaczynają dostrzegać blaski i cienie takiej formy zarządzania sobą i Zespołem. Nie jest to proces łatwy dla wielu, inni zaś odkrywają plusy dodatnie i nawet postanawiają, że po kwarantannie może utrzymają w większym zakresie pracę z domu.

Na co warto zwrócić uwagę, aby praca zdalna nie prowadziła do wyczerpania Managera?

Planowanie zajęć

Gdy tyle pokus dookoła w przestrzeni domowej może być trudno Managerowi skupić się na tych zadaniach, które naprawdę muszą być zrealizowane. Trzeba przygotować plan zajęć i zakomunikować go, a może czasami też nauczyć domowników, w jakich godzinach Manager wychodzi ze swojej przestrzeni pracowej – by wspólnie z rodziną skonsumować posiłek, pobawić się z dziećmi czy odpocząć. Plan daje poczucie kontroli – która na co dzień w postaci ścisłego harmonogramu zajęć wypełniała życie Managera. Ponieważ nie da się kontrolować sytuacji związanej z koronawirusem – warto zacząć panować nad tematami, na które Manager ma realny wpływ (jak spędza czas, czym go wypełnia, jak dba o siebie, na co kieruje swoją uwagę, jak zarządza swoimi emocjami, itp).

Dbanie o otoczenie

Na pewno niezbędne są wygodne siedzisko, dostęp do światła dziennego, odpowiednia wysokość laptopa – by zadbać o odcinek szyjny kręgosłupa i inne niezbędne akcesoria, które mogą się przydać w trakcie prowadzenia rozmów telefoniczno-skypowych. Dla ok 56% osób ważny jest porządek dookoła, a bałagan często nie pozwala im się skupić i zamiast robić – co do nich należy, myślą o tym co zaburza im harmonię i przeszkadza w efektywnej pracy. Warto też zadbać o to by praca odbywała się w innym pomieszczeniu, niż toczy się życie po pracy (jeśli to jest możliwe). Zmiana dekoracji wbrew pozorom jest też elementem wspierającym w procesie przetrwania izolacji.

Wygląd

Warto zadbać o to, by wyjść z piżamy i przebrać się w strój, który nadal może być wygodny ale jednak lepiej pasujący do pracy. I gdy zdarzy się niespodziewana video rozmowa móc nadal wyglądać profesjonalnie bez konieczności stawiania domowników w stan pogotowia, aby dostarczyli Managerowi odpowiednie elementy garderoby.

Dobrostan

Manager ma dbać o siebie w trakcie pracy zdalnej, bo z jednej strony jest to sytuacja zmiany, która już dużo kosztuje na poziomie emocji – to dodatkowo nadmierna praca z komputerem i rozmowy telefoniczne mogą być wyczerpujące (szczególnie dla osób ekstrawertycznych – które czerpią energię do życia z bezpośrednich kontaktów z innymi). W tej sytuacji warto rezerwować bloki czasowe i robić przerwy między kolejnymi tematami na „liście to do”. Warto też urozmaicać zadania – aby monotonia, nadmierna koncentracja i intensywność zajęć w sytuacji kryzysu nie wyczerpywały energii życiowej. Trzeba zadbać też o nawodnienie organizmu, odżywienie i dopływ świeżego powietrza. Nie zaszkodzą też ćwiczenia fizyczne przed, w trakcie i po pracy w domu. Po godzinach warto mieć zaplanowanie różne dodatkowe aktywności, które zmieniają perspektywę, uczą nowych rzeczy, pozwalają na kontakt z rodziną i samym sobą, rozładowują stres, wyciszają emocje, wprowadzają spokój wewnętrzny.

Komunikacja

Czas pracy w izolacji wymaga szczególnej dbałości o formę i treść w komunikacji i trzymanie się dobrych praktyk, które pozwalają zadbać o relacje i odnosić się z szacunkiem do rozmówców w każdej formie: mailowej, telefonicznej czy skypowej. Warto prowadzić celowe rozmowy, zadawać więcej pytań, sprawdzać poziom zrozumienia oczekiwań, podsumowywać ustalenia, używać słów zabezpieczających relacje (aby było nie tylko skutecznie ale też miło), okazywać ciekawość, wprowadzać elementy humoru w rozmowach, rozważnie dobierać słowa – aby być właściwe rozumianym. Warto też ograniczyć pisanie maili o wszystkim i do wszystkich – bo ich ilość może okazać się przytłaczająca w miarę trwania kwarantanny.

 

A dodatkowo warto zadbać o:

  • Wyciszanie efektów specjalnych (szczekający pies, bawiące się dzieci, odgłosy z ulicy) przy prowadzeniu telekonferencji
  • Punktualne pojawianie się na spotkaniach wirtualnych
  • Przekazywanie informacji tym wszystkim, którzy powinni je posiadać do wykonania swojej pracy
  • Spisywać ustalenia lub nagrywać je dla tych, co nie mogą wziąć udziału w jakichś spotkaniach/ naradach kryzysowych
  • Skupienie i nie wykonywanie innych czynności (jak mycie naczyń, sprzątanie, wieszanie prania itp.) w trakcie rozmów telefonicznych – bo to naprawdę słychać, czy rozmówca jest skoncentrowany i obecny w kontakcie
  • Szukanie okazji do interakcji i rozmów poza pracowych dla rozluźnienia atmosfery, złapania dystansu do sytuacji kryzysu, wymiany opinii czy zwykłej rozmowy o niczym. To mogą być wirtualne kawy czy lunche, które oczywiście nie zastąpią biurowych rytuałów, ale zawsze mogą być namiastką społecznych kontaktów ze współpracownikami
  • Trzymanie się określonych godzin pracy w kontaktach biznesowych. Managerowie i ich podwładni są po 2 tygodniach już zmęczeni i wyczerpani. Warto im dać odpocząć, by następnego dnia mogli być znów efektywni i zaangażowani.
  • Robienie tego, co do każdego Managera należy jeśli chodzi o efekty Jego/ Jej pracy i pracy Jego/ Jej podwładnych – bez zbędnego rozpraszania się, tematów pobocznych i zbędnych w tym trudnym okresie
  • Myślenie o tym jak to – co robię i czego nie robię wpłynie na mnie, na mój Zespół, firmę na poziomie celów krótkoterminowych ale też ze strategiczną perspektywą
  • Branie odpowiedzialności za swój dobrostan, aby móc lepiej wypełniać swoją role Managera

Dbaj o siebie!!!

 

***

Potrzebujesz wsparcia w sytuacji kryzysu dla siebie lub swoich podwładnych?   – napisz do mnie używając formularza kontaktu, lub po prostu zadzwoń do mnie.

Polub stronę na FB aby być na bieżąco: Beata Stefańska – Psycholog Biznesu

Pokaż mi, że moje treści są dla Ciebie wartościowe – udostępnij proszę ten wpis na FB lub Linkedin

Polecane artykuły

Zostaw komentarz