Gdy Zespół pracuje nie tak, jakby mógł

Zespół to grupa ludzi, mająca wspólny cel, standardy i odpowiednie przygotowanie do tego – by realizować powierzone mu zadania. W Zespole jest siła, której nie ma pojedyncza osoba. W zróżnicowanym Zespole można się wzajemnie od siebie uczyć, dzięki innym członkom Zespołu rozwijać i doskonalić swoje kompetencje i umiejętności i osiągać sukcesy. Tylko czy w każdym Zespole jest to możliwe?

 

Po kilku warsztatach team coachingu w różnych organizacjach dziś chcę się podzielić z Tobą refleksją – że obserwuję niepokojące są zjawiska: brak współpracy, brak dumy z pracy w Zespole, niechęć do dzielenia się swoją wiedzą i doświadczeniem, brak dialogu, wysoki poziom ego, niewłaściwe osoby w Zespole, brak pielęgnowania filozofii zespołowości. Zaskakujące jest też, że często członkowie Zespołu  oczekują od Lidera, że to on będzie głównie odpowiedzialny za to jak Zespół pracuje, jaki ten pracy towarzyszy klimat i jakie są relacje między członkami Zespołu.

Kryzysy w Zespole

Można nawet by powiedzieć o tym, że niektóre Zespoły są w kryzysie do którego doprowadziły same i pielęgnują je w codziennej pracy poprzez tolerowanie niektórych zachowań i postaw, akceptację procesów które Zespołowi nie służą. Oto kilka z nich:

  • Kliki i obozy – które oddzielają członków zespołu gromadząc ich tylko albo wokół jakichś tematów, osób czy interesów
  • Brak dialogu między członkami Zespołu, toksyny komunikacyjne – które niszczą zaufanie i zabiją bezpieczeństwo w grupie
  • Brak elastyczności w dyskusjach, prezentowaniu i akceptowaniu różnych punktów widzenia (dogmatyzm w trzymaniu się swoich przekonań i wyobrażeń)
  • Brak szacunku dla inności, różnego stylu pracy czy filozofii życia
  • Ograniczony przepływ informacji – nadmierna kontrola przepływu informacji przez niektórych członków (bo przecież informacja to władza, a przewagę ma ten kto wie więcej)
  • Ukryte zamiary nieujawnianie na forum celów lub oczekiwań
  • Unikanie konfliktów za wszelką cenę lub zamiatanie pod dywan tematów niewygodnych lub trudnych, które wymagają zmian lub wzięcia za nie odpowiedzialności
  • Obmawianie kolegów za ich plecami, gdy nie mają możliwości zajęcia stanowiska w swojej sprawie
  • Nóż w plecy lub sabotaż – próby podważania wiarygodności lub sukcesów członków zespołu
  • Omijanie – pomijanie lub wykluczanie kogoś, kto powinien być zaangażowany w decyzje, proces komunikacji czy projekty
  • Niewłaściwa niezależność – odmawianie uwzględniania wkładu innych członków zespołu lub brak zaangażowania we wspólne wypracowywanie rozwiązań
  • Słaba realizacja – niewywiązywanie się z obowiązków lub niepodejmowanie uzgodnionych działań zgodnie z ustaleniami, co ma wielki wpływ na poziom zaangażowania członków Zespołu i poziom ich motywacji by dawać do Zespołu czegoś więcej, niż minimum
  • Brak zainteresowania tym co się dzieje w Zespole (apatia, obojętność, nie zwracanie uwagi na działania  czy potrzeby zespołu)
  • Sprzeczne cele – członkowie zespołu zmierzają w samodzielnie określonych i różnych kierunkach bez uwzględniania celu wspólnego
  • Częściowe pokrywanie się obowiązków lub luki w nich (źle dostrojone funkcje lub zachowania)
  • Niekompetentny Lider, który nie rozumie swojej roli i odpowiedzialności, brakuje mu/ jej odpowiedniego przygotowania do zarządzania Zespołem, rozwijania Zespołu i poszczególnych członków, bez umiejętności rozpoznawania potencjalnych pułapek, w które Zespół  może wpaść i umiejętności by takimi sytuacjami zarządzić.

Kryzys i co dalej

Możesz Liderze oczywiście zacząć od procesu team coachingu, kiedy to zewnętrzny konsultant przeprowadzi Zespół przez proces diagnozy tego, co w Zespole jest wartością, a co wymaga zmiany i ustalicie razem kolejne kroki.

Potem jednak to Ty jesteś strażnikiem dalszych działań rozwojowych Zespołu. Zatem warto byś się do takiego procesu przygotował sam na poziomie swojej roli Managera/ Lidera, wybrał takie kompetencje i umiejętności, które Cię wesprą, wyeliminował hamulce i blokady, ułożył plan działań, ustalił mierniki sukcesu, poszukał zasobów zewnętrznych (literatura, filmy, warsztaty, webinary, osoby z otoczenia biznesowego o doświadczeniach i sukcesach w zarządzaniu Zespołem).

 

Może masz swoje doświadczenia w zakresie zarządzania i rozwoju Zespołem. Podziel się nimi w komentarzu, by inni mogli skorzystać z Twojego wsparcia.

***

Diagnoza i rozwój inteligencji emocjonalnej Managera i Zespołu=> EQ Managera

Polub stronę na FB aby być na bieżąco: Beata Stefańska – Psycholog Biznesu

Jeśli ten wpis jest dla Ciebie wartościowy – udostępnij go proszę swoim znajomym na FB lub Linkedin

 

Polecane artykuły

Zostaw komentarz