Granice osobiste

Warto wiedzieć gdzie leżą Twoje granice w kontaktach z innymi zarówno w życiu osobistym i zawodowym. Podstawą jest rozumienie siebie i swoich potrzeb. Warto więc byś zdecydował czego dla siebie chcesz – co Ci jest potrzebne do życia, w kontaktach z innymi, co jest dla Ciebie ważne w różnych sferach Twojego życia np.: pasja, miłość, rodzina, kariera, rozrywka, pieniądze, rozwój, relacje, zdrowie. Sprawdź co dziś Ci przeszkadza. Jednym słowem zrób remanent i zostaw to, co jest dla Ciebie ekologiczne, a pozbądź się przeszkód i hamulców (jeśli jest to możliwe). Może zechcesz spisać sobie obietnice w stosunku dla samego siebie – zanim na stałe zagoszczę w Twojej głowie?

Potem pracuj nad tym, by wyrabiać w sobie nawyk samodyscypliny w dbaniu o swoje ważne obszary życia. Np. nie umawiaj się z koleżanką na kawę, skoro ona tylko mówi o sobie a Tobie nie poświęca uwagi i zainteresowania i każde spotkanie z nią kończy się dla Ciebie rozczarowaniem; przestać ratować kolegę z nieustających opresji w pracy i zadbaj o swój wizerunek w oczach szefa; omijaj obiady u kuzynów, które oprócz posiłków fundują Ci ostre dyskusje na tematy polityczne prowadzące do konfliktów rodzinnych. Bądź przy tym asertywny w komunikowaniu tego – na co masz ochotę i na co nie masz zgody. Pamiętaj przy tym, że asertywność to nie to samo – co agresja.

Warto byś też pamiętał, na czy polega odpowiedzialność w Twoim życiu. Bierz ją za siebie ale pozwól innym brać odpowiedzialność za nich samych. Przestać być ratownikiem i pomagaczem dla tych, którzy czasami latami na plecach innych osób prześlizgują się w pracy i w życiu.

 

 

Polecane artykuły

Zostaw komentarz