Inspirująca komunikacja Lidera

Branie odpowiedzialności za słowa – to ważna umiejętność Managera i dzięki niej może budować swój autorytet w Zespole, wywierać wpływ, angażować ludzi, zmieniać ich postawy ale też gromadzić ich wokół siebie.

Ma duże znaczenie skąd pochodzą owe słowa. Jest różnica, gdy płyną z mózgu i wtedy gdy płyną z serca. Ponieważ  zaczynają się właśnie spotkania świąteczne w Zespołach, na sesji rozwojowej z Klientem ćwiczyliśmy Jego przemowę do Zespołu. Managerowi zależy bowiem na tym, by wywołać pozytywne emocje wśród swoich pracowników, okazać im wdzięczność za cały rok intensywnej pracy, docenić zaangażowanie i poświecenie i pogratulować wspólnie osiągniętego sukcesu. Pomyślisz – bułka z masłem. No niby tak, ale jak to zwykle bywa praktyka pokazuje czy forma komunikacji, argumenty jakie porusza Manager w trakcie takiej świątecznej przemowy wspierają Go w osiągnięciu Jego celu.

Rok temu miałam okazję brać udział w kilku „Xmas party” u moich Klientów i dwa spotkania utkwiły mi szczególnie w pamięci.

Pierwsze wywołało tak pozytywne emocje u ludzi, że ocierali łzy wzruszenia, kiedy ich Szef w ciągu 15 min:

  • Wspomniał w jakich warunkach zaczynali rok
  • Powiedział o tym, co się działo po drodze, jakie miał rozterki i wątpliwości czy poradzą sobie z wyzwaniami biznesowymi jako firma i Zespół Zarządzający
  • Podkreślił jak jest wdzięczny za poświecenie swoich ludzi i dawanie z siebie więcej, niż od nich oczekiwał
  • Złożył swoim pracownikom i ich rodzinom życzenia świąteczne i zaprosił do wspólnego biesiadowania

Spotkanie trwało 5 godzin i gdyby nie obowiązki dnia następnego – ludzie chętnie zostaliby dłużej. Manager też otrzymał specjalny prezent od Zespołu w podziękowaniu za to, że jest najlepszym Szefem z jakim im przyszło pracować.

 

„Zawsze, kiedy coś mówisz, mów krótko, a będą tego słuchać, mów jasno, a będą rozumieć, mów obrazowo, a zachowają to w pamięci”

Joseph Pulitzer

Podczas drugiego spotkania świątecznego Manager też miał swój cel i chyba też mocno się przygotował. Jego przemowa trwała 45 min i umieścił w niej:

  • Informacje o wynikach finansowych
  • Opis tego jak było trudno i jak sytuacja się rozwijała przez 12 miesięcy
  • Informacje o tym, jaka była Jego rola i z czym sobie świetnie poradził
  • Prognozy co ich czeka w przyszłym roku i jak będzie trudno i co się może nie udać
  • Krótkie życzenia: Wesołych Świat i Szczęśliwego Nowego Roku

Słowa, których używał były skupione na trudnościach, problemach, czego nie chce, jak nie myśli i nie chce by inni myśleli. Gdy mówił patrzyłam na twarze ludzi. Nie wyglądali na zainspirowanych, wzmocnionych czy dumnych z tego, co osiągnęli i co mają wspólnie świętować na tym spotkaniu z Szefem. Po kolacji, mniej więcej 1,5h po przemowie Szefa, pracownicy zaczęli wychodzić z imprezy tłumacząc się koniecznością powrotu do rodzin.

 

„Pycha małych polega na ciągłym mówieniu o sobie samym, pycha wielkich na niemówieniu o sobie nigdy.”

Wolter

Pierwsze spotkanie zaczęło się z serca, drugie z rozumu. Pierwszy Lider zgromadził ludzi i wywołał w nich moc pozytywnych uczuć i emocji, mówił o nich i do nich, drugi po reportersku przeprowadził pracowników przez historię i to jeszcze w szaroburych kolorach, mówiąc o sobie i słuchając z wyraźną przyjemnością siebie.

Mówienie do ludzi, jak widać do sztuka, którą warto posiąść. Warto nauczyć się mówić do ludzi, a nie od siebie. Skupiać się na tym co jest możliwe i co daje ludziom nadzieję, szczególnie w końcówce roku (choć w ciągu roku też warto się o to pokusić). Warto też używać pozytywnych słów – nawet gdy dotyczą trudnych tematów i mówić krótko, na temat i w sposób celowy, najlepiej z wizją końca. Ten efekt bowiem albo otwiera ludzi na Managera i wzmacnia ich postawy i zaangażowanie, lub też sprawia – że ludzie szukają okazji, by móc jak najszybciej uciec od Niego.

Do spotkania z pracownikami zatem warto się przygotować, przemyśleć co i jak chcesz powiedzieć, poćwiczyć, może pozyskać informację zwrotną od kogoś życzliwego, a potem wyjść i powiedzieć to z serca – by móc być w tym spójnym i prawdziwym. W końcu przywództwo oparte na autentyczności  jest najlepszą z filozofii, jaką warto się kierować w budowaniu swojego obrazu Lidera …

 

 

***

Jeśli chcesz nauczyć się inspirującej komunikacji do ludzi  – napisz do mnie używając formularza kontaktu, lub po prostu zadzwoń do mnie.

Polub stronę na FB aby być na bieżąco: Beata Stefańska – Psycholog Biznesu

Pokaż mi, że moje treści są dla Ciebie wartościowe – udostępnij proszę ten wpis na FB lub Linkedin

Polecane artykuły

Zostaw komentarz