Jak skutecznie wykorzystywać wiedzę o typach osobowości w życiu i w pracy

MBTI Step II

W miarę jak rozwijamy się jako jednostki, zrozumienie własnej osobowości staje się kluczowym elementem budowania pełniejszego, bardziej satysfakcjonującego życia, wyboru ścieżki edukacyjnej czy zawodowej, budowania relacji z innymi czy współpracy w Zespole biznesowym.

Model MBTI (Myers-Briggs Type Indicator) to narzędzie, które pomaga w lepszym poznaniu siebie i innych. Ma dwa rodzaje badania – MBTI Step I i MBTI Step II. I uwaga – 16personalities – darmowa psychozabawa w necie – nie jest badaniem MBTI.

W jaki sposób można wykorzystać wiedzę o typach osobowości MBTI w codziennym życiu?  Oto kilka praktycznych zastosowań:

  1. Zrozumienie samego siebie:

Pierwszym i kluczowym krokiem jest zrozumienie własnego typu osobowości. MBTI Step I dzieli ludzi na 16 różnych typów osobowości, bazując na czterech głównych aspektach: ekstrawersja/introwersja, zmysły/intuicja, myślenie/uczucie, oraz osądzanie/percepcja. Poznanie swojego typu pozwala na zrozumienie, jak myślisz i działasz, jakie są Twoje naturalne predyspozycje i jakie są obszary, które mogą wymagać rozwoju. Ale już MBTI Step II na każdym z tych 4 poziomów preferencji pokazuje dodatkowe 5 aspektów. Czyli wyższy poziom badania MBTI dostarcza 20 dodatkowych opisów, które pozwalają zrozumieć różnice między ludźmi o tym samym typie osobowości.

  1. Efektywna komunikacja:

Wiedza o typach osobowości MBTI jest nieoceniona w dziedzinie komunikacji. Zorientowanie się, czy ktoś jest bardziej skłonny do konkretnej, opartej na faktach rozmowy (myślenie), czy też preferuje podejście oparte na uczuciach i emocjach (uczucie), pozwala dostosować swój sposób przekazu. Skuteczna komunikacja oparta na zrozumieniu różnic pozwala unikać nieporozumień i buduje silniejsze relacje osobiste i biznesowe.

  1. Skuteczne zarządzanie relacjami:

W życiu osobistym i zawodowym relacje są kluczowe. Zrozumienie typów osobowości innych ludzi pozwala na lepsze zbudowanie i utrzymanie zdrowych, zrównoważonych relacji. Jeśli jesteś bardziej zorientowany na szczegóły, a twój partner jest intuicyjny, zrozumienie i akceptacja tej różnicy może pomóc w uniknięciu niepotrzebnych konfliktów. To samo dotyczy współpracy w Zespole czy poziomu Przełożony – Pracownik.

  1. Rozwój zawodowy i edukacja:

Wiedza o swoim typie osobowości MBTI jest również cennym narzędziem w kontekście kariery zawodowej. Pomaga zidentyfikować obszary, w których możemy osiągnąć największe sukcesy, a także wskazuje, które umiejętności i ścieżki edukacyjne mogą być dla nas bardziej naturalne. Ułatwia również skuteczne planowanie rozwoju zawodowego, przygotowywanie planów rozwoju – aby mieć dostęp do naturalnych zasobów ale też uczyć się tego, czego nie mamy z urodzenia – by zarządzać sobą i osiągać cele mądrze, a nie ciężko.

  1. Radzenie sobie w sytuacjach stresowych:

Zorientowanie się w swoim typie osobowości pozwala lepiej radzić sobie w sytuacjach stresowych. Jeśli jesteś bardziej skłonny do introwersji, możesz potrzebować chwili samotności po intensywnym dniu pracy. Jeśli jesteś bardziej zorientowany na uczucia, zrozumienie swoich emocji i ich przyczyn może pomóc w skutecznym radzeniu sobie ze stresem. Wiedzą o stresorach i naturalnych strategiach w sytuacjach trudnych pomaga w zadbaniu o siebie ale też lepszym rozumieniu innych w pracy, kiedy wspólnie przechodzicie przez zmiany lub doświadczacie konfliktów.

  1. Budowanie świadomego Leadershipu:

Dla tych, którzy pełnią role przywódcze, wiedza o typie osobowości MBTI jest kluczowa. Skuteczny Lider rozumie, jak jego zachowanie wpływa na innych. Jeśli jesteś bardziej zorientowany na szczegóły, możesz skupić się na organizacji i planowaniu. Jeśli jesteś bardziej zorientowany na uczucia, rozwijanie relacji z zespołem może być dla Ciebie priorytetem. Wg MBTI mamy 4 style przywódcze i warto znać ich mocne strony ale też umieć sięgać po pozostałe style, jeśli sytuacja tego wymaga.

  1. Świadome cele i rozwój:

Wartość wiedzy o swoim typie osobowości MBTI widoczna jest również w planowaniu celów i rozwoju osobistego. Rozumienie swoich naturalnych predyspozycji pozwala na celowanie w obszary, które są dla nas bardziej satysfakcjonujące i zgodne z naszymi wartościami. Pomaga to w ustanawianiu celów realistycznych i osiąganiu ich w bardziej świadomy sposób.

     8. Zarządzanie zespołem:

W zarządzaniu ludźmi model MBTI pomaga zrozumieć różnice i robić z nich wartość w pracy zespołowej, dopasowywać zadania, styl komunikacji, motywacji czy feedbacku – aby przynosiły korzyści zarówno pracownikowi, jak i Przełożonemu.

Podsumowanie

Wnioski z wiedzy o typach osobowości MBTI można zastosować w wielu aspektach życia i pracy. To narzędzie nie tylko pomaga zrozumieć siebie, ale także prowadzi do bardziej efektywnej komunikacji, budowania silniejszych relacji i osiągania celów zarówno w sferze zawodowej, jak i osobistej. Warto więc sięgnąć po tę wiedzę i czerpać z niej korzyści każdego dnia.

 

UWAGA: badanie MBTI nie jest stosowane w rekrutacji. I to że komuś „wyszedł” w badaniu określony typ osobowości – nie oznacza, że osoba takim typem jest. Dopóki nie przejdzie procesu dopasowania typu z konsultantem – może bazować tylko na swoich wyobrażeniach lub chciejstwach (niektóre typy są bardziej pożądane w biznesie – wiec ludzie mają tendencję do przyklejania się do koncepcji, że takim typem są, choć świat reaguje na to – co ludzie robią w oparciu o swoje naturalne predyspozycje/ zachowania/ talenty – a nie w odpowiedzi na to, co o sobie myślą).

 

Tu masz przykładowe raporty po badaniu MBTI:

***

Chcesz poznać swój potencjał osobowości na bazie MBTI? A może interesuje Cię Kompleksowa Diagnoza Managerska z użyciem SHL/ Psychtech (narzędzia na bazie teorii cech) – wtedy opis typu osobowości wg modelu MBTI dostaniesz ode mnie w prezencie.

Napisz do mnie, korzystając

z formularza kontaktu lub zadzwoń

Polecane artykuły

Zostaw komentarz