Jak zwiększyć szansę na dobry związek?

Ludzie dobierają się w pary, kierując się bardzo różnymi kryteriami. Dla jednych ważna jest energią, dla innych wygląd, dla jeszcze innych wartości czy umiejętności, status społeczny czy stan konta. Na koniec i tak dochodzi do spotkania człowieka z człowiekiem i warto zwrócić uwagę na kilka cech/ postaw, które są kluczowe dla partnerstwa w relacji.

Zestaw cech

Warto byś patrzył na tę drugą osobę nie przez pryzmat wyobrażeń lub jej potencjału na przyszłość, Twoich braków – aby ta druga osoba mogła Cię dopełnić (co i tak jest niemożliwe), nadziei – że gdy spotka Ciebie i wyrazi gotowość do wspólnego życia – to się zmieni. Zwracaj uwagę na taki oto zestaw 6 kluczowych cech, bez których relacja może być pełna wyzwań i trudności.

  1. Zainteresowanie własnym rozwojem wewnętrznym – inwestuje w siebie, by być lepszym człowiekiem, Partnerem, Ojcem. Szuka dodatkowych informacji o sobie, korzysta z literatury, kursów, filmów, buduje w sobie refleksję, wyciąga wnioski ze swoich doświadczeń, dokonuje zmian. Zna swoje mocne strony i pracuje nad tym, co ciągnie go w dół. Stawia sobie cele i potrafi je osiągać.
  2. Otwartość emocjonalna -jest osobą wrażliwą, ma dostęp do swoich uczuć i emocji, potrafi i chce się nimi dzielić z drugą osobą, umie wyrażać swoje uczucia
  3. Uczciwość – jest uczciwy wobec samego siebie i innych, nie ukrywa pewnych stron swego życia i osobowości; nie asekuruje się przed wybraną osobą, mówiąc jedynie to, co pragnie ona usłyszeć; zawsze mówi prawdę sam z siebie i nie trzeba jej z niego wyciągać siłą czy podstępem
  4. Dojrzałość i odpowiedzialność – potrafi się o siebie troszczyć; umie zarobić na utrzymanie, dba o względną czystość w mieszkaniu, odpowiednio się odżywia; odnosi się z szacunkiem do ludzi i otoczenia (szanuje ustalone zasady, czas Partnerki, jej dobytek, własne ruchomości, środowisko naturalne, podwładnych, zwierzchnika lub współpracowników, uczucia innych ludzi)
  5. Wysokie poczucie własnej wartości – jest z siebie dumny, ma swoje cele krótko i długoterminowe i dąży do ich realizacji, ma świadomość tego kim jest i co jest dla niego dobre, potrafi o to zadbać, kieruje się wartościami, dba o siebie dokując najlepszych dla siebie wyborów; szanuje siebie, jest potwierdzeniem tego co mówi, stawia sobie realistyczne poprzeczki, umie cieszyć się życiem i doceniać do kim jest i co potrafi
  6. Pozytywne nastawienie do życia – koncentruje całą swą uwagę na poszukiwaniu wyjścia z trudnej sytuacji; umie takie sytuacje obrócić na swoją korzyść, a przeciwności losu są dla niego okazją do wyciągania pożytecznych wniosków; wierzy, że swoim działaniem potrafią coś zmienić; jest przekonany, że „jutro będzie lepiej”; ma wyobraźnię, która służy mu za narzędzie kreowania rzeczywistości

Wybierając Partnera zwróć też uwagę na Jego/ Jej typ osobowości

Typy osobowości według modelu MBTI mają różne preferencje i style interakcji, co wpływa na dynamikę związków. Oto zestawienie typów osobowości, które najczęściej tworzą związki, a także tych, które mogą napotykać na konflikty. W tabeli uwzględnione są także potencjalne źródła nieporozumień.

Typy osobowości w związkach

Typ osobowości Typy, z którymi często się łączą Trwałość relacji Konfliktowe połączenia Potencjalne źródła konfliktów
ISTJ ESTJ, ISFJ, ISFP Wysoka ENFP, INFP Różnice w emocjonalnym wyrażaniu, podejściu do ryzyka
ISTP ESTP, ISFP Średnia ESFJ, ENFJ Styl komunikacji, różnice w podejściu do planowania
ESTP ISTP, ESFP Wysoka INFJ, ISFJ Niezrozumienie potrzeb emocjonalnych, potrzeba stabilności
ESTJ ISTJ, ESFJ Wysoka INFP, ENFP Różnice w podejściu do tradycji i zmian, styl komunikacji
ISFJ ESFJ, ISTJ Wysoka ENTP, ESTP Różnice w podejściu do rozwiązywania problemów, potrzeba wolności
ISFP ESFP, ISTP Średnia ESTJ, ENTJ Konflikty w komunikacji, różnice w wyrażaniu potrzeb emocjonalnych
ESFP ISFP, ESTP Wysoka INTJ, INFJ Niezrozumienie potrzeby głębszych emocji i refleksji
ESFJ ISFJ, ESTJ Wysoka INTP, INTJ Różnice w stylu życia, oczekiwania wobec relacji
INFJ ENFJ, INTJ Wysoka ESTP, ISTP Niezrozumienie potrzeby praktyczności, różnice w podejściu do emocji
INFP ENFP, INFJ Wysoka ESTJ, ENTJ Różnice w wyrażaniu emocji, podejściu do konfliktów
ENFP INFP, ESFP Wysoka ISTJ, INTJ Niezrozumienie potrzeby struktury, różnice w podejściu do planowania
ENFJ INFJ, ENTJ Wysoka INTP, ISTP Niezrozumienie emocjonalnych potrzeb, różnice w komunikacji
INTJ INFJ, ENTJ Wysoka ESFP, ENFP Różnice w podejściu do emocji, potrzeba samodzielności
INTP ENTP, ENTJ Średnia ESFJ, ISFJ Różnice w podejściu do emocji, podejście do tradycji
ENTP INTP, ENFP Średnia ISFJ, ESTJ Niezrozumienie potrzeb struktury, różnice w podejściu do rozwiązywania problemów
ENTJ INTJ, ENFJ Wysoka ISFP, INFP Różnice w wyrażaniu emocji, potrzeba kontroli

Trwałość związków między typami osobowości

  1. Trwałe związki
    • Typy, które mają podobne preferencje, takie jak ISTJ i ESTJ, często tworzą trwałe relacje oparte na wspólnych wartościach i zrozumieniu.
    • INFJ z INTJ mogą stworzyć głębokie, emocjonalne więzi, które łączą ich analityczne podejście do życia i zrozumienie dla siebie nawzajem.
  2. Związki średniej trwałości
    • ISFP i ESFP mogą mieć wiele wspólnego, ale ich różnice w podejściu do życia mogą prowadzić do sporadycznych konfliktów.
    • INTP i ENTP często wspierają się nawzajem w kreatywności, ale mogą zmagać się z zrozumieniem emocjonalnych potrzeb partnera.
  3. Konfliktowe związki:
    • ISTJ i ENFP mogą zmagać się z nieporozumieniami, ponieważ ISTJ ceni stabilność i tradycję, podczas gdy ENFP szuka innowacji i wolności.
    • ESTJ z INFP mogą mieć trudności z komunikacją, ponieważ ESTJ preferuje logiczne podejście do życia, a INFP opiera się na emocjach.

Źródła nieporozumień w związkach

  • Różnice w stylu komunikacji. Typy bardziej emocjonalne (np. INFP, ENFP) mogą mieć trudności w porozumiewaniu się z typami bardziej logicznymi (np. INTJ, ESTJ), co prowadzi do nieporozumień.
  • Oczekiwania wobec relacji. Różnice w tym, co każde z partnerów oczekuje od związku (np. potrzeba przestrzeni vs. potrzeba bliskości) mogą prowadzić do konfliktów.
  • Podejście do rozwiązywania problemów. Typy praktyczne (np. ESTJ, ISTJ) mogą różnić się od typów kreatywnych (np. ENTP, INTP) w swoim podejściu do rozwiązywania problemów, co może prowadzić do frustracji.

Zrozumienie tych różnic i potencjalnych konfliktów może pomóc w budowaniu zdrowszych i bardziej harmonijnych relacji między różnymi typami osobowości. Nawet jeśli to zestawienie pokazuje inaczej – możesz być w wieloletnim związku z kimś, kto jest bardzo różny od Ciebie i ma kompletnie inną wizję życia i świata. Ale warunkiem jest elastyczność, adaptacyjność, akceptacja i dojrzałość partnerów w tej relacji. Jeśli jeszcze tego nie wiesz – to każda z 4 preferencji ma dodatkowe 5 wymiarów i dlatego różnimy się w ramach tego samego typu. Co może oznaczać, że ta sama kombinacja typów u Ciebie i kogoś innego – może przynosić inną jakość relacji, współpracy, czy budowania rodziny. Kluczem jest znajomość siebie i dokonywanie wyborów – które nam służą w życiu, zapraszanie właściwych osób do naszego życia – kogoś kto będzie nas doceniał i akceptował, a nie próbował zmieniać pod siebie. Robienie szpagatów, zaspakajanie potrzeb innych kosztem siebie, rezygnowanie z tego – czego potrzebujemy by żyć w zgodzie ze sobą – to wysoki koszt. Żadna relacja nie jest warta tak ogromnego poświecenia czy utraty świętego spokoju  – by ją utrzymać.  Pamiętaj o tym!

Aby nie było żadnych wątpliwości, tak wygląda przykładowy raport po badaniu MBTI

 

***

Chcesz poznać swój typ osobowości?

Chcesz umieć korzystać ze swojego potencjału, ale też zadbać o rozwój swojego typu?

Potrzebujesz wsparcia w rozwoju siebie lub swoich pracowników w biznesie?

Napisz do mnie z użyciem formularza kontaktu lub zadzwoń

 

 

 

Polecane artykuły

20 Thoughts to “Jak zwiększyć szansę na dobry związek?”

  1. Ola

    prawie wszystko odwrotnie z tymi relacjami 🙂

  2. Marta

    Bzdura co do tych relacji 🙂 wyszło, ze z dwoma mężczyznami ( jedynymi których kochalam) mam wyzwanie 🙂

    1. Beata Stefańska

      Pani Marto, wyniki badań to ogólny trend na podstawie konkretnej ilości analiz. W życiu są wyjątki od reguły. Poza tym dwoje ludzi potrzebują mieć dostęp do swoich zasobów, być „zdrowe” i gotowe na relację z drugą osobą …

    2. Andi

      może dlatego „Kochałaś” i z nimi już nie jesteś ? Tylko się zastanawiam…

    3. Przemek

      No właśnie, czas przeszły.

  3. hmm

    Jestem ESTP, a moj chlopak ISTJ dobrze się dogadujemy, dokładnie tak jak tam jest napisane 🙂

    1. jacek

      Jestescie naturalnymi partnerami, tak powinno byc 🙂

  4. Łukasz

    Uwaga, znalazłem w powyższym zestawieniu pewną nieścisłość.

    INTJ ma ISTP w innej kategorii niż ISTP ma INTJ
    A w zestawieniu dla INTJ – INFP występuje zarówno w “możliwa relacja” jak i „wyzwanie”

    Bardzo proszę o podanie źródła do badania z którego te dane pochodzą

    1. Beata Stefańska

      niestety zródło nie do odnalezienia po tylu latach od zapisu tych informacji. przykro mi

    2. Mati

      INFP jest bardzo dobrym partnerem dla INTJ.
      Wyczytałem to na zagranicznych stronach. znalazłem forum w którym bardzo wielu INTJ którzy są w związkach piszą że ich partnerem jest INFP.
      ISTP też może być dobrym.

      1. Mati

        Ja nie rozumiem takiej rzeczy:
        wg MBTI jestem INTJ, z kolei wg Socjoniki jestem INTp(Balzac).
        MBTI mówi że najgorszy dla mnie partner to: ESFP, ESFJ, ISFP, ISFJ – to się zgadza bo te typy ludzi są dla mnie nie do zniesienia(znam to z życia), a Socjonika że najlepszy tzw. DUAL to ESFP.
        Dlaczego tak jest ?

        1. Beata Stefańska

          Warto byłby jednak ustalić raz na zawsze czy jesteś INTJ czy INTP – bo to inne typy, inny potencjał, inne obszary do rozwoju i trochę inne potrzeby. Warto zrobić dobre badanie a nie test w stylu psychozabawy i sprawdzić wynik w procesie dopasowania typu

      2. Beata Stefańska

        może być – jeśli tylko INTJ ma wysoką tolerancję dla chaosu i braku organizacji życia, który może generować INFP, nadmiernej jego emocjonalności i czasami mimo wieku dorosłego – dziecięcych zachowań (przykład Michaela Jacksona). I jeśli zgodzi się na relację rodzic – dziecko – taka relacja może długo przetrwać i dawać jakiś rodzaj satysfakcji obu stronom. Trudno jednak nazwać taką relację partnerską.
        W przypadku relacji INTJ z ISTP – tu też chaos i brak planu, dodatkowo zderzenie świata mocno stąpającego po ziemi realisty ze strategicznie patrzącym do przodu naukowcem 🙂 To potencjalne obszary konfliktów. Za to podobieństwa na poziomie energii, dynamiki życia, podobnych form spędzania czasu czy skupieniu się na działaniach, bez nadmiernego „przeżywania” i rozmów o emocjach czy sposobie traktowania siebie wzajemnie

  5. Mati

    Uważam że najtrudniej znależć partnera ma INTJ, bo te typy nie dość że są zdystansowane, to mają bardzo wysokie wymagania co do partnera, i do tego ta ekspresja bez emocjonalna.

    1. Beata Stefańska

      To samo słyszę często od osób o profilach: ENTJ, ENFJ, ISTJ, ISTP, INTP. Zatem INTJ nie jest taki osamotniony w tych poszukiwaniach

  6. Mati

    Zdecydowanie jestem INTJ a nie INTP.

    Jedynie co mam wspólne z INTP to: rozwój intelektualny, zainteresowania naukowe i techniczne, krytyczne myślenie, lubię pracować samemu.

    W porównaniu z INTP: lubię mieć wszystko zorganizowane i poukładane, zazwyczaj kończę robienie różnych rzeczy przed czasem, nie znoszę zostawiania czegoś na ostatnią chwilę.
    Podobnie jak INTP bardzo lubię teoretyzować ale jeśli mam jakiś pomysł to od razu myślę jak go zrealizować, zazwyczaj najpierw pracuję a później zajmuje się jakimiś zwykłymi rzeczami, mam silną potrzebę kończenia tego co zacząłem,
    W porównaniu z INTP, żeby coś zrozumieć wystarczy że to coś nie musi być czysto logiczne, wystarczy że wydaje się logiczne.
    Przy rozwiązywaniu problemów, interesuje mnie na ogół 1,2 najbardziej prawdopodobne sposoby rozwiązywania problemów.
    Bardzo cenię ale nie lubię w nieskończoność wymyślać różnych sposobów robienia rzeczy, tylko jak napisałem, wolę te najbardziej prawdopodobne.

    Znam kilku INTP i pomimo niektórych rzeczy wspólnych, jest też wiele różnic między nami o których wcześniej pisałem.

    1. Beata Stefańska

      gratuluję dojścia do ostatecznej prawdy o sobie !!! Teraz tylko warto ułożyć dla siebie bardzo konkretny plan doskonalenia typu i zacząć zbierać sukcesy w życiu i w pracy:)

  7. Obserwator życia

    Bazując na własnych obserwacjach i informacjach z innych źródeł, relacje opisane tutaj są chyba wyciągnięte z kosmosu. Najlepsza relacja jest o charakterze dualnym: przykładowo INFP jako osoba uległa będzie szukać agresywnego ESTP, ponieważ pewne bariery introwertyka intuicyjnego przełamuje ekstrawertyk wypowiadający się wprost. ESTP z kolei ma od duala pewien zasób emocjonalny, którego sam nie jest w stanie wyrazić. Obydwoje są obserwatorami, czyli nie chcą, aby druga osoba miała wysokie ego. Na tej zasadzie można opisać wiele innych relacji.
    Natomiast zauważyłem, że sam system MBTI jest wadliwy i coś jeszcze prócz tych „czterech literek” należałoby dodać. Na pierwszy rzut oka, zestawy cech się zgadzają, aby mieć odpowiednią relację – dualną, semi-dualną itp. Ale w niektórych przypadkach nie występuje ten efekt „porozumienia”

  8. T.

    Ciekawe te zestawienia. Z obserwacji jednak zauważyłam, że ludzi nie da się wstawić w pewne sztywne ramy. Ile testów bym nie zrobiła zawsze wychodzi mi INTJ. Opis typu średnio do mnie pasuje (choćby przez wzgląd, że wcale nie jestem mądra czy inteligentna, raczej dość przeciętna, a sarkazm – którym rzekomo ten typ się świetnie posługuje – mnie ogólnie brzydzi). Do tego mój mąż jest pięknym przykładem ISFJ i co? Niby mamy mieć wyzwanie. Nie powiedziałabym. Uwielbiam jego realizm, przywiązanie do szczegółów czy patrzenie na wszystko „sercem”. Te właśnie różnice między nami. Tak naprawdę praca nad samym sobą oraz związkiem jest kluczem do osiągnięcia sukcesu. Niemniej jednak artykuł warty przeczytania. Pozdrawiam.

  9. Natalia

    Ja ISFP, mój chłopak ESFP, czyli Poszukiwacz Przygód i Animator, więc idealnie. Bardzo dobrze się dogadujemy. Na dodatek urodzeni tego samego dnia i miesiąca 😉Wszystko potwierdzam 😊

Zostaw komentarz