Szef idealny. Kto nie marzy o takim właśnie Przełożonym – gdy pracuje w organizacji biznesowej. Przechadzając się korytarzami w biurach można być świadkiem wielu rozmów o tym, jak powinien się zachowywać, co powinien robić i jak dbać o swój Zespół. Zatem jest wielu ekspertów od tej idealnej wersji Managera.
Cechy dobrego szefa okiem…. menedżera
W trakcie warsztatów z Psychologii Zarządzania Ludźmi zapytałam grupę Managerów o to, jaki mają w głowie obraz tego idealnego Szefa i w związku z tym, jakie są ich oczekiwania w stosunku do Szefa, który obecnie nimi kieruje.
Managerowie pracowali w dwóch podgrupach:
Pierwsza to Ci, którzy wolą praktyczne podejście do życia i liczą się dla nich szczegóły, fakty, realizm w ocenie sytuacji, jasne zasady, bezpieczeństwo i precyzja w komunikacji.
Druga zgromadziła tych, którzy widzą świat ogółem, cenią syntezę, szukają inspiracji i wolności w myśleniu, okazji do innowacji czy tworzenia kreatywnych rozwiązań, używają metafor, porównań i skrótów w komunikacji.
I na takie oto cechy idealnego Managera grupy położyły nacisk:
1 grupa |
2 grupa |
|
|
*pierwsza grupa – to osoby operacyjne, skuteczni implementatorzy
**druga grupa – to wizjonerzy, osoby budujące modele i strategie
Szef idealny – czy łatwo nim być?
Gdy menedżerowie odpowiedzieli jak być dobrym szefem, zadałam im kolejne pytanie: w jakim stopniu już jesteś takim Managerem, którego obraz stworzyliście – odpowiedzi były zróżnicowane. Bo co innego mieć marzenia, definiować ideał, a co innego doskoczyć do tego poziomu. Pojawiły się oceny od 30% do 75%.
Gdy zaczęliśmy rozmawiać, jakich przełożonych mają dziś i jak im się z nimi pracuje, pojawiły się takie oto dodatkowe refleksje:
- gdy mam Przełożonego z „mojego świata” – wszystko jest tak jak powinno być, praca się układa, sprawy idą do przodu, dobrze się czuję w relacji z takim Szefem. To dla mnie idealne rozwiązanie, takiego Szefa najbardziej potrzebuję i szukam w kolejnych miejscach, szanuje ludzi z wiedzą merytoryczną i gdy znają się na tym co robią
- gdy mam Szefa z „różnego od siebie” – Ci z pierwszej grupy uznali, że jest to dla nich często wyzwanie, ale Szef bywa inspirujący, gwarantuje im wysoki poziom wyzwań, dba o ich rozwój, czasami nie rozumieją jego oczekiwań, ale jakoś sobie z tym radzą. Ci z drugiej grupy powiedzieli: jest ok – jeśli nie wtrąca się do mojej pracy, daje mi swobodę działania i rozlicza mnie z efektów. Czasami mam wrażenie – że za mną nie nadąża, gdy potrzebuje wiedzieć wszystko i w szczegółach, to zabija we mnie radość pracy i motywację do działania, mój jest typem kontrolera i po paru latach, gdy się przekonał że może mi ufać – odpuścił, wcześniej chciałem zrezygnować z tej pracy.
Idealny szef – jaki powinien być?
Jaki zatem jest ten Idealny Manager, który zagwarantuje nie tylko wynik biznesowy, ale tez będzie dobrym przykładem praktyk biznesowych, wzorem czy inspiracją do gromadzenia się wokół niego ludzi? Najlepiej byłoby gdyby był mieszanką opisu pierwszego i drugiego, które wypracowały grupy (w modelu MBTI to osoby Sensing i Intuition). Wówczas podwładni w Zespole – będą mogli zaspokajać swoje marzenia i potrzeby w pracy z takim Szefem, wspólnie z nim się rozwijać, osiągać sukcesy.
Jeśli tak jeszcze nie jest – warto być najlepszą wersją siebie i konsekwentnie inwestować w swój rozwój i doskonalenie warsztatu managerskiego. To szczególnie ważne – gdy w Zespole są różne typy osobowości z różnymi strategiami myślenia, filozofią pracy, potrzebami i źródłami motywacji.
ps. zauważyłeś, że jedna grupa stawia bardziej na kompetencje managerskie, a druga na przywództwo?
***
Chcesz wzmocnić swoje kompetencje managerskie i stać się Idealnym Szefem? – napisz do mnie używając formularza kontaktu, lub po prostu zadzwoń do mnie.
Polub stronę na FB aby być na bieżąco: Beata Stefańska – Psycholog Biznesu
Pokaż mi, że moje treści są dla Ciebie wartościowe – udostępnij proszę ten wpis na FB lub Linkedin