Kocham, ufam i kontroluję – czyli miłość w Białym Domu

Dlaczego Michele Obama jest zazdrosna o Baracka Obamę? Pan Prezydent potrafi być czarujący i szybko zjednywać sobie rozmówców. Podczas wizyty w Polsce Pani Ochojska po spotkaniu z Obamą mówiła, że zaskoczyło Ją Jego ciepło i pozytywna energia. Barack Obama wiele razy pokazał też, że potrafi się dystansować do swojej roli, szybko reagować na potrzeby otoczenia, okazywać emocje i bawić się, a nie tylko rządzić.

Typ osobowości Baracka  Obamy to ENFJ. Osoby o tym typie osobowości mają wyjątkowe umiejętności wywierania wpływu, przekonywania innych do pomysłów i rozwiązań ze względu swoje talenty oratorskie, intuicyjne wyczuwanie potrzeb słuchaczy, umiejętności budowania relacji. Oto kilka przykładów takich zachowań Baracka Obamy:

A żona Baracka Obamy – Michelle to typ osobowości INTJ. Lubi porządek, kontrolę, wyzwania, poukładane sprawy, zasady. Jej silną stroną jest poczucie obowiązku,  odpowiedzialność i wysokie wymagania. Czasami bywa zasadnicza i wydaje się surowa w niektórych relacjach czy wypowiedziach. Zawsze bardzo dba o swój wizerunek i wizerunek męża. Sama o swoim związku powiedziała: „kocham, ufam i kontroluję”. Podobno nawet stworzyła listę kobiet, dla których drzwi Białego Domu są zamknięte – bo albo one bardzo lubią Jej męża, lub Barack Obama lubi z nimi flirtować. Barack Obama nazywa swoja żonę w domu Szefem. Jest świetnie wykształcona: ukończyła Princeton oraz Harvard Law School.  Tworzy kreatywne rozwiązania lub angażuje się w sprawy społeczne: promocja zdrowego odżywaniapromocja zdrowego trybu życia dzieci i walki z otyłością W książce biograficznej o Michelle Obamie Lisa Mundy napisała: „Dąży z determinacją do celu, jest super ambitną osobą, dzielącą z mężem wizję wielkiej zmiany społecznej i skłonną do poświęceń w imię urzeczywistnienia tej wizji

ENFJ  &  INTJ. Ich związek oparty jest, jak sami deklarują na

 • Wspólnych wartościach
 • Podobnym rozumieniu faktów i ich interpretowaniu, spójnej formie komunikacji
 • Zasadach, np. w wychowaniu dzieci
 • Wspólnych celach i realizowaniu misji życiowych
 • Dodatkowo jako stratedzy mogą nie „czepiać się szczegółów” a skupiać się na dążeniach/ możliwościach/ rozwiązaniach w przypadku różnicy zdań

To, co może być powodem nieporozumień w Ich relacji, to:

 • Różny poziom energii, potrzeby kontaktów z innymi ludźmi lub poznawanie nowych (stąd zazdrość o męża u Michele Obamy)
 • Świadomość uczuć i emocji
 • Różne podejście do utrzymywania porządku w domu (Barack Obama rozrzuca skarpetki gdzie popadnie, wiesza też  ubrania na drzwiach, a poza tym ma od tego ludzi – by nie musieć się zajmować takimi kwestiami)

Wydaje się, że  więcej jednak jest miedzy Nimi podobieństw niż różnic.

Czy zatem podobieństwa dają większą gwarancję na utrzymanie satysfakcjonującego związku przez ponad 20 lat?

 

Polecane artykuły

4 Thoughts to “Kocham, ufam i kontroluję – czyli miłość w Białym Domu”

 1. Agnieszka

  Radzę zapoznać się ze stroną http://www.celebritytypes.com tworzoną przez BBC i The Washington Post gdzie Barack Obama jest wytypowany jako ENTP. Również Keirsey&Son typują Go jako ENTP. Michelle Obama z kolei widnieje na tej stronie jako ESTJ.

  1. Beata Stefańska

   Dziękuję za rade, choć może warto było napisać – że mnie Pani zachęca do zajrzenia na taką stronę. Źródłem informacji o typach osobowości są zachowania człowieka i fakty, a nie BBC i The Washington Post. Jak Pani przejrzy internet znajdzie Pani wiele innych typów osobowości przypisanych tym osobom. Nawet w Polsce spotykam konsultantów, którzy wprowadzają w błąd Klientów twierdząc że są oni typami osobowości, których Ci nie reprezentują.

 2. Agnieszka

  Osobiście nie znajduję nic urągającego w użyciu przeze mnie słowa 'radzę’powyżej.
  Bądź co bądź podważa Pani wynik psychologa o światowej sławie. Cytat: „Źródłem informacji o typach osobowości są zachowania człowieka i fakty, a nie BBC i The Washington Post. ” też jest conajmniej niezręczny, ponieważ wiadomo, że to nie BBC i The Washington Post’ same sobie piszą takie rezultaty, ale sztab psychologów i specjalistów po uniwersytetach anglosaskich, które prezentują sobą pewien poziom , śmiem twierdzić, że wyższy niż polskie uczelnie.

  A ja i tak zostane przy BBC i TWP , ponieważ jest to dla mnie bardziej wiarygodne źródło informacji niż jeden psycholog biznesu.

  Także wszystkie 3 filmy , które Pani podała mogą być przykładem tego, że Barack Obama jest typem P , ponieważ bardzo dobrze sobie w sytuacjach , w ktorych ma działać bez przygotowania, tzw kryzysowych i jest dość spontaniczny jak na typ J.

  1. Beata Stefańska

   Zachęcam Panią do zaglądania na inne blogi i strony internetowe, gdzie będzie mogła Pani znaleźć ujście do swojego krytycyzmu. Ani ja, ani inni ludzie nie żyją po to – by spełniać Pani oczekiwania – zatem warto uczyć się akceptacji bez konieczności atakowania kogoś, tylko dlatego, że nie wpisuje się w Pani scenariusz.

Zostaw komentarz