Zaskakujące jest, ja niewielu Managerów zastanawia się nad tym: co potrzebuję wiedzieć i co potrzebuję umieć, by móc pełnić rolę Managera, mieć wyniki i satysfakcję z tej roli.
Rola i kompetencje menedżera a jego rozwój
Niewielka grupa to osoby, które zajmują to stanowisko przez zasiedzenie; inni tak mocno się przyzwyczaili do tego co robię, że nie przychodzi im do głowy jakakolwiek modyfikacja myślenia czy działania; jeszcze inni to tacy co nie rozumieją swojej roli i nadużywają przywilejów z nią związanych bez wypełniania swoich obowiązków. Są na szczęście też tacy, dla których rola Managera wiąże się z pewnymi cechami charakteru, sposobem myślenia czy umiejętnościami, które można cały czas doskonalić. Ci nadal jednak są w mniejszości.
Po warsztatach z Psychologii Zarządzania Ludźmi, każdy Manager przygotowuje dla siebie plan rozwoju – by móc po zdefiniowaniu swoich celów, po ich wdrożeniu – móc wejść na wyższy poziom rozwoju kompetencji osobistych i biznesowych, lepiej spełniać się w swojej roli Managera.
95% planów jest przygotowana w taki sposób – że nie gwarantuje Managerowi żadnej zmiany. I albo koncentrują się oni na operacyjnych tematach: będę organizował więcej spotkań, albo z nich zrezygnuje bo mam ich za dużo, albo będę robił raporty dla Szefa, uczestniczył w spotkaniach z innym działem. To jednak za mało!
Rozwój Managera – to rozwój jego kompetencji! I na tym warto się skupić, zainwestować w swoje działania i sposób myślenia odnośnie umiejętności w zakresie rozwoju osobistego i biznesowego. Gdy pytam o taki zestaw Managerowie mają trudność w zdefiniowaniu obszarów, z których korzystają w swojej codziennej pracy. Brakuje im wiedzy merytorycznej o kompetencjach, uważności na to co robią i jakich dokonują wyborów, samoobserwacji, refleksji i wyciągania wniosków na swój temat i tego jakie mają wyniki lub dlaczego ich nie mają.
Kompetencje menedżera – przykład
Oto przykład zestawu kompetencji managera. Niech będzie dla Ciebie jakimś punktem wyjścia do zastanowienia się, gdzie jesteś. Ponieważ różne branże mogą wymagać jakichś dodatkowych obszarów – rozbuduj swoją listę.
Kompetencje biznesowe |
Kompetencje osobiste |
|
|
I gdy weźmiesz taką tabelę i wykorzystasz skalę od 1 do 5. Gdzie 1 to dużo poniżej oczekiwań, 2 – poniżej oczekiwań, 3 – zgodnie z oczekiwaniami, 4 – powyżej oczekiwań, 5 – dużo powyżej oczekiwań – to gdzie w tych obszarach jesteś dziś? Zrób sobie taki audyt już dziś dla siebie – żebyś wiedział, co warto wzmacniać, czego więcej a czego mniej być może warto żebyś robił.
Może chcesz dodać coś do tej listy? Dopisz w komentarzu – aby inni mogli skorzystać z Twoich doświadczeń.
***
Jeśli chcesz zbadać i rozwijać swoja inteligencję emocjonalną zajrzyj na stronę => EQ Managera
Polub stronę na FB aby być na bieżąco: Beata Stefańska – Psycholog Biznesu
Pokaż mi, że mnie wspierasz – udostępnij proszę ten wpis na FB lub Linkedin