Może to czas na aktualizację oprogramowania?

Po szoku mentalnym i silnych emocjach weekendowych na temat tego, co się dzieje w związku z koronawirusem duża część osób  pozostaje w domu i zarządza obowiązkami, rodziną, dziećmi i zabezpiecza zasoby, aby przetrwać kolejne 2 tygodnie lub więcej.

 

W kontaktach z Klientami przez ostatnie dni i godziny w rozmowach pojawiły się pytania na tematy: jak się odnaleźć osobiście w tej sytuacji kryzysu, jak wytrzymać z dziećmi czy partnerami 24h godziny na dobę, jak zarządzać swoimi emocjami, jak zabezpieczyć siebie i bliskich, jakiego wsparcia udzielać pracownikom, którzy z dala od biura nadal często wykonują swoje obowiązki biznesowe, jak poradzić sobie z tym – z czym niektórzy sobie nie radzą.

Przede wszystkim warto zachować spokój i bardzo pilnować zarządzania swoimi myślami. To one bowiem stoją za automatycznym „odpalaniem emocji” które nie tylko nie pomagają racjonalnie oceniać sytuacji, odcinają od zasobów ale wręcz rujnują dobrostan psychiczny. Lęk i strach powodują wzrost kortyzolu w organizmie, kortyzol zaś niszczy odporność człowieka. Organizm wówczas jest idealnym polem do zagnieżdżenia się wirusa i rozwoju choroby.

Informacje

Warto też świadomie wybierać źródło informacji i zrezygnować z oglądania telewizji, rozmów z osobami – które przepełnione paniką i strachem epatują negatywną retoryka i energią. Warto pamiętać, że emocje są zaraźliwe i za wszelką cenę trzeba utrzymywać w sobie spokój. Czasami wystarczy zajrzeć do netu i przeczytać wybraną wiadomość ale już nie siedzieć godzinami by robić habilitację w tym temacie. Ten czas trzeba poświęcić tematom i sprawom, na które mamy wpływ dziś, tu i teraz a produkowanie czarnych scenariuszy zostawić tym, którzy i na tym potrafią zarobić.

Aktualizacja strategii życiowych

A przy okazji kwarantanny i tego zatrzymania może trzeba się przyjrzeć bardziej sobie i temu, jak żyjemy czy pracujemy. O ile bowiem co chwilę nasze telefony czy tablety proszą nas o zgodę na aktualizacje oprogramowania czy aplikacji – to rzadko kiedy robimy takie aktualizację dotyczące filozofii czy jakości życia lub pracy. Widać to wyraźnie na sesjach feedbackowych po diagnozie potencjału czy kompetencji, po sesjach rozwojowych Managerów czy warsztatach dla Zespołów. Kryzys minie, bo po każdej burzy przychodzi słońce. Warto więc sprawdzić czy „oprogramowanie”, którego używamy nadal nam służy, co warto w nim podmienić, ulepszyć, a co może wyrzucić z systemu/ software’a.

Do aktualizacji można wykorzystać:

  • Literaturę
  • Filmy na YT
  • Rozmowy z bliskimi
  • Spotkania na łączach
  • Własne refleksje
  • Feedback z otoczenia biznesowego lub osobistego
  • Testy i kwestionariusze

… to wszystko na co do tej pory brakowało czasu lub nie mieściło się na liście priorytetów.

Pytania sprawdzające

W procesie aktualizacji na pewno przyda się kilka pytań. A jeśli dasz sobie przestrzeń – odpowiedzi mogą Cię czasami nawet zaskoczyć.

Oto, czemu warto się przyjrzeć:

  1. Jak dbam o swoje zdrowie fizyczne?
  2. Jak dbam o swoje zdrowie emocjonalne? Co czuje? Co mówią mi moje uczucia? Jak mogę o siebie zadbać?
  3. Jakie mam relacje z ludźmi?
  4. Jak dbam o swoja rodzinę?
  5. Jak to – kim jestem i co robię wpływa na mnie i na moje otoczenie ( życie + praca)? Jaką wartość wnoszę do życia innych ludzi?
  6. Co sprawia mi przyjemność? Jak dbam o swoje marzenia?
  7. Co już wiem, a co potrzebuję uzupełnić swoja wiedzę?
  8. Jaką drogą zawodową podążam? Co mi to daje (korzyści i koszty z tym związane)?
  9. Jak dbam o kontakt z samym sobą? Jak pielęgnuję w sobie akceptację i miłość do siebie? Jak dbam o swoje wysokie poczucie własnej wartości? Co daje mi siłę i buduje zaufanie do siebie?
  10. Jakich dokonuje wyborów? Czego potrzebuje, a co wybieram?
  11. Co jest dla mnie ważne na tym etapie życie czy kariery?
  12. Czemu poświęcam czas i uwagę? Co karmię, dając temu uwagę?
  13. Jak często rozmawiam ze sobą, jakie zadaje sobie pytania?
  14. Jak często rozmawiam z innymi?
  15. Jak dbam o budowanie relacji z ludźmi, którzy są dla mnie ważni?
  16. Jak się uczę z doświadczeń, jak szybko wyciągam z nich wnioski i wdrażam zmiany w swoim „softwerze”?

 

Gdy odkryjesz, że Twój system potrzebuje aktualizacji – zadbaj o stworzenie dla siebie działań wspierających, może jasnego planu, może pomocy w najbliższym otoczeniu. Wykorzystaj czas kwarantanny – by coś ulepszyć, zmienić lub ucieszyć się z tego, co już masz i daje Ci to oparcie w trudnych chwilach.

Pamiętaj też, aby się umówić ze sobą, jak często będziesz aktualizować potem swój system i jak będziesz mierzyć efekty – aby Cię wspierał w dobrym życiu, w sukcesach zawodowych. Kryzysy pokazują dobitnie na czym człowiek buduje zaufanie do siebie i czy jest to świat zewnętrzny – który potrafi się zachwiać w podstawach, czy może świat wewnętrzny – którym zarządza każdy z nas. Kryzysy mają to do siebie, że przychodzą i odchodzą i nie ma gwarancji że nie będzie kolejnych. Ważne jest, by w swoim „oprogramowaniu” mieć nie tylko silne przekonanie: że COKOLWIEK SIĘ ZDARZY – PORADZĘ SOBIE, ale zasoby którymi można je podeprzeć (ludzie, relacje, kompetencje, umiejętności, wartości, strategie itp.)

 

ZADBAJ O SIEBIE!

I potraktuj ten czas jako doświadczenie, z którego możesz się czegoś o sobie czy o świecie nauczyć i wykorzystać je później z pożytkiem dla siebie lub innych

 

***

Pojawiły się u Ciebie trudne emocje? Nie wiesz, co zrobić w obecnej sytuacji? Masz poczucie, że potrzebujesz wsparcia?  – napisz do mnie używając formularza kontaktu, lub po prostu zadzwoń do mnie.

Polub stronę na FB aby być na bieżąco: Beata Stefańska – Psycholog Biznesu

Pokaż mi, że moje treści są dla Ciebie wartościowe – udostępnij proszę ten wpis na FB lub Linkedin

Polecane artykuły

Zostaw komentarz