O co zadbać w kontaktach on line

Niektórzy Managerowie ciągle  się uczą w zmianie i ten proces jest bardzo skuteczny – bo przekłada się natychmiast na efekty i służy nie tylko im samym, ale też współpracownikom i podwładnym. Niektórzy  Managerowie jednak nadal są w trybie przyswajania wiedzy, ale na efekty trzeba jeszcze czekać.

Zaczynamy kolejny tydzień kwarantanny i pracy zdalnej gdzie uczestniczenie w webinarach, konferencjach czy dyskusjach on line – to teraz podstawowe narzędzie pracy. Jestem po kilku rozmowach z konsultantami ale też w oparciu o swoje obserwacje Klientów spisuje, na co warto zwrócić uwagę, by ponosić mniejsze koszty osobiste i jednocześnie zapewnić sobie i innym komfort pracy w tych nowych warunkach.

Punktualność

Warto logować się na spotkania on line na 2-3 min przed czasem – tak aby inni nie musieli czekać, szczególnie jeśli jest to osoba, która rozpoczyna spotkanie i potrzebuje nadać mu jakiś bieg/ charakter/ intencję.

Planowanie

Warto planować spotkania on line z buforem czasowym, bo jak pokazuje życie, poprzednie spotkanie może być bardzo ważne i interesujące i na kolejne połowa zespołu jest spóźniona lub przebiera nogami w obawie, że nie zdążą na kolejne – gdy jakaś dyskusja się przedłuża i szkoda opuścić pokój webinarowy.

Uczestniczenie

W trakcie spotkań on line używaj słuchawek (i niech to nawet będą te od telefonu) – bo odgłosy domowników są często niezłym rozpraszaczem dla pozostałych uczestników i nie dają komfortu rozmowy, wymiany myśli. Trudno też oczekiwać, że domownicy będą przez kolejne 2-3 godziny omijać szerokim łukiem osobę aktywną zawodowo bezszelestnie lub nie będą się pojawiać w ogóle na małej powierzchni mieszkania.

Gdy coś się dzieje w Twojej przestrzeni domowej – wyciszaj mikrofon w komputerze – by cała reszta zespołu nie musiała brać udziału w tej sytuacji.

Gdy dziecko podchodzi do Ciebie i czegoś od Ciebie potrzebuje – nie odganiaj go jak natrętnej muchy – bo i tak ma już sporo stresu związanego z kwarantanną, zmianą trybu, siedzeniem w domu i brakiem Twojej dostępności – nawet jeśli jesteś w zasięgu. Przeproś uczestników, załatw sprawę i wróć on line za chwilę.

Gdy zadzwoni telefon i musisz odebrać, to nie zasłaniaj ręką ust rozmawiając przed ekranem – bo wtedy my wszyscy w tej rozmowie uczestniczymy. Idź porozmawiać do innego pomieszczenia, jeśli sprawa nie może czekać lub zaproponuj oddzwonienie.

Jeśli w trakcie spotkania wyrzuca Cię co chwilę z webinaru – sprawdź swoje łącze. Może być za słabe i nie ma na co czekać, zainteresuj się jakie masz możliwości zmiany operatora. To w końcu może być Twój nowy styl pracy z Klientami czy Zespołem na kolejne miesiące i trudno oczekiwać zrozumienia gdy w trakcie negocjacji czy rozmowy rozwojowej będziesz się pojawiać i znikać co chwilę.

Gdy Cię wyrzuci, zaloguj się raz jeszcze i zrób to dyskretnie – by nie przerywać pracy grupie – która wykonuje być może jakieś zadanie czy proces myślowy.

Gdy chcesz podzielić się ważną myślą – włącz mikrofon, po tym jak wcześniej się zmutowałeś.

Korzystaj z okienka czatu – bo Twoi współpracownicy czasami mogą tam zostawiać dla Ciebie wiadomości. To też dobra przestrzeń, by poinformować na przykład, że potrzebujesz się oddalić – bo coś pilnego jest w danej chwili w Twoim otoczeniu do zaopiekowania.

Autoprezentacja

To nie czas zakładania garnituru czy koszuli z krawatem, ale zadbaj przynajmniej o schludny wygląd i ubiór – aby fryzura „Buszmena” czy wygląd „kloszarda” nie była przedmiotem komentarzy na czacie współuczestników spotkania i by mogli się skupiać na jego celu i wyniku.

Niech Cię będzie widać na spotkaniu  – głowa do połowy klatki piersiowej, aby ludzie mieli poczucie, że spotykają się z człowiekiem. Oglądanie sufitów, nóg, pościeli, obrazów mocno religijnych na ekranie, zamiast Ciebie – może czasami nie wzmacniać Twojego wizerunku, ale też rozpraszać innych.

Jeśli jesteś w ciemniejszym pomieszczeniu bez dostępu do światła dziennego – zapal lampkę lub górne światło – bo bez tego widzimy tylko Twój awatar lub ciemną plamę.

Jeśli możesz – postaw komputer na stabilnym podłożu, bo laptop trzymamy na kolanach funduje nam wszystkim „ruchome piaski” obrazu i po 2 godzinach spotkania w takich warunkach mamy jeszcze wyższy poziom zmęczenia, niż zwykle.

Komunikacja

Wypowiadaj się rzeczowo i na temat. Każda minuta spotkania jest cenna i czasami ten czas chyba biegnie szybciej niż na żywo. Rozumiemy wszyscy, że on line też warto zaznaczyć swoja obecność, zbudować ważność, podkreślić swoją rolę  – ale warto też pamiętać jaką wartość czyjaś wypowiedź wnosi do dyskusji i czy posuwa grupę do przodu w wypracowaniu jakiegoś rozwiązania, czy jest zabieraniem innym czasu i przestrzeni.

Zadawaj więcej pytań – by koledzy czy podwładni czuli, że Cię interesuje, co mają do powiedzenia. No i słuchaj uważnie, aby nie zawracać grupy z tematem, jaki zamknęła 30 min wcześniej. Chwal i doceniaj pomysły innych. Wszyscy teraz potrzebujecie wzmocnień – budujcie teraz taką kulturę.

Umiejętności cyfrowe

Ucz się pilnie umiejętności cyfrowych – by zadbać o swój komfort i swobodę prowadzenia samodzielnie takich spotkań. Jeśli Twój Szef nie jest zainteresowany, żebyś to wiedział i umiał, nie czekaj na zaproszenie. Sam szukaj okazji do ćwiczeń i testowania różnych narzędzi, uczenia się pracy on line. To Twój nowy świat i Klient wewnętrzny czy zewnętrzny może potrzebować od Ciebie wsparcia w przeprowadzeniu go/ jej przez obsługę aplikacji/ ustawienia, abyście mogli sprawnie ze sobą współpracować. I lepiej byłoby, abyś umiał to zrobić.

 

******

Potrzebujesz wsparcia w sytuacji kryzysu dla siebie lub swoich podwładnych?

– napisz do mnie używając formularza kontaktu, lub po prostu zadzwoń do mnie

tel. 0660 417 551

Możesz skorzystać z:

  • konsultacji psychologicznych on line (dla Managerów i ich podwładnych)
  • sesji rozwojowych
  • webinarow
  • grupowych warsztatów on line

 

Możesz na nas liczyć w tematach:

  1. jak zarządzać sobą, jak radzić sobie z emocjami, jak wzmocnić siebie, jak o siebie zadbać w obliczu wyzwań
  2. jak zarządzać ludźmi w sytuacji pracy zdalnej, jak utrzymać motywacje i zaangażowanie, jak rozwijać pracowników, okazywać im wsparcie, budować poczucie bezpieczeństwa, przeprowadzić ludzi przez zmianę, jak być dobrym Szefem w obliczu wyzwań

 

***

Polub stronę na FB aby być na bieżąco: Beata Stefańska – Psycholog Biznesu

Pokaż mi, że moje treści są dla Ciebie wartościowe – udostępnij proszę ten wpis na FB lub Linkedin

Polecane artykuły

Zostaw komentarz