Po roku pracy na home office wielu Managerów boleśnie odczuwa skutki zmiany trybu życia i pracy. Skarżą się głownie na spadek motywacji i zaangażowania, zmęczenie fizyczne i wyczerpanie emocjonalne. Oczywiście covid, rozmowy o nim, nieustające informacje o kolejnych zachorowaniach czy nawet utrata bliskich mają silny wpływ na naszą psychikę. Jednak cześć osób, które żyją przecież w tej samej rzeczywistości miewa się całkiem dobrze, żeby nie napisać nawet są w super formie.
Od czego zależy stan psychiczny Managera?
Na pewno wpływ na stan psychiczny Managera ma jedna z jego wrodzonych cech osobowości – czyli neurotyzm. Ten wymiar w modelu Wielkiej Piątki oznacza jak człowiek radzi sobie ze stresem, wyzwaniami, trudnościami czy problemami.
Osoby z wysokim poziomem neurotyzmu w obliczu wyzwań są zaangażowane emocjonalnie i w większym stopniu doświadczają wahań emocji, są bardziej podatne na doświadczanie stresu, napięcia czy frustracji. Nawet małe sprawy są w stanie wpływać na nich w taki sposób, kiedy to mają poczucie utraty kontroli nad własnym życiem, komfortem czy umiejętności szukania rozwiązań. Trudniej też im powracać do stanu równowagi po emocjonalnie trudnych sytuacjach.
Osoby z niskim poziomem neurotyczności są opanowane i stabilne w trudnych sytuacjach, radzą sobie w problemami przede wszystkim dlatego – że traktują je jako sprawy do załatwienia i potrafią zachować dystans. Rozumieją na co mają wpływ i tym się zajmują w swoim życiu, mając optymistyczne przekonanie – że sobie poradzą – cokolwiek się wydarzy.
Źródła hormonów szczęścia
Druga rzecz, która ma wpływ na to jak Manager funkcjonuje – to nawyki dbania siebie w sferach: poznawczej (mózg), fizycznej i emocjonalnej. To niestety nie dzieje się samo i aby mieć wyniki w postaci dobrostanu – trzeba wykonywać w tych obszarach regularne działania. Hormony szczęścia: dopamina, oksytocyna, serotonina, endorfiny mają wpływ na to jak się ze sobą czuje Manager.
Jak zadbać o endorfiny? Można sięgnąć po komedię, taniec, trening fizyczny, gorzką czekoladę, uśmiechanie się do siebie (np. przed lustrem), masaż, jogę, pikantne przyprawy.
Jak zadbać o oksytocynę? Można przytulać się do innych, głaskać zwierzęta domowe, rozmawiać z przyjaciółmi, okazywać wsparcie i troskę innym, skorzystać z akupunktury, morsować, medytować, ćwiczyć mantry.
Jak zadbać o dopaminę? Można tworzyć listy to do i odhaczać swoje sukcesy w ich realizacji, medytować, dbać o odpowiednią ilość snu, konsumować produkty z zawartością tyrozyny (poprawia uczenie się, koncentrację, pamięć – w sytuacjach stresowych), robić coś manualnie (malowanie, pisanie, rękodzieło itp.), uprawiać sport.
Jak zadbać o serotoninę? Można chodzić na spacery, szukać okazji do bycia na słońcu, dbać o dobry stan flory bakteryjnej w jelitach, korzystać z zimnych pryszniców, ćwiczyć, spożywać produkty z zawartością tryptofanu (soja, mozzarella, pestki dyni, ryby, banany, jajka, fasola), być w otoczeniu życzliwych ludzi, całować się i uprawiać seks.
Warto pamiętać, że Twój dobrostan Managerze jest w Twoich rękach!
Dbaj o to – by go utrzymać, bo odzyskiwanie go zajmuje dużo więcej czasu i wysiłku …
***
Jeśli jesteś Managerem i szukasz praktycznych wskazówek i odpowiedzi na nurtujące Cię pytania w zakresie rozwoju osobistego i zawodowego polub mojego fun page’a na FB.
Kliknij w link: Beata Stefańska – Psycholog Biznesu