Przepraszam, że nie uwierzyłem …

Franciszek SmudaW kwietniu tego roku dyskutowaliśmy ze znajomymi o szansie na sukces polskiej drużyny.  Wtedy wypowiedzi trenera i piłkarzy znalezione w Internecie przełożyłam na typ osobowości Pana Smudy by móc przewidzieć sposób zarządzania Zespołem i potencjalne efekty. Po rozgrywkach zadzwonił do mnie jeden z uczestników tamtego spotkania i powiedział: „przepraszam, że Ci wtedy nie uwierzyłem. Nie sądziłem, że  typ osobowości może mieć aż takie znaczenie”

Kiedy taki Lider – jak pan Smuda może poprowadzić Zespół do zwycięstwa? Tylko w sytuacji, kiedy ktoś inny taki Zespół zbuduje, wypracuje z członkami zespołu zasady, normy, wizję, strategię i wspólny cel. Dodatkowo może mieć jeszcze szanse, kiedy konkurencja stoi w miejscu i nikt niczego nie zmienia dokoła a zawodnicy też korzystają tylko ze zgromadzonych doświadczeń i niczego nowego się nie uczą. Pytanie tylko czy da się zamrozić rzeczywistość – by utrzymać to – co raz zostało stworzone, kiedy dookoła szaleje ZMIANA. I czy to, co sprawdzało się 20 lat temu można zawsze zastosować dziś – przy takim rozwoju ludzi, świata, technik, rozwiązań systemowych?

Jakiego trenera potrzebuje polska drużyna piłkarska po doświadczeniach pracy z Liderem ISFJ. Przede wszystkim musi to być osoba o silnym charakterze, która szybko zbuduje taki autorytet w Zespole, że jego członkowie pójdą za tą osobą i będą chcieli się ponownie zaangażować we wspólną pracę i rozwijać zarówno na poziomie indywidualnym jak i zespołowym.

Kluczem też jest, aby NOWY TRENER był strategiem, który myśli w perspektywie długoterminowej, jest otwarty na rozwój i poszukiwanie nowych rozwiązań na przyszłość (sam też się rozwija i pracuje nad doskonaleniem swojego warsztatu trenera), potrafi skorzystać z efektów nowoczesnych technik zarządzania, jest skupiony na wynikach i rezultatach (a nie tylko na dobrych chęciach i intencjach), błyskawicznie analizuje i wyciąga wnioski (a nie tkwi na rozwiązaniu, które raz mu się sprawdziło i nie potrafi się od niego oderwać) – by zmieniać na bieżąco strategie i ulepszać działania operacyjne (z uwzględnieniem otoczenia piłkarskiego, drużyn, talentów, stosowanych technik u najlepszych drużyn – by równać w górę, a nie pod siebie…), potrafić pracować z ludźmi i nie tylko w oparciu o osobiste relacje i preferencje ale przede wszystkim na bazie potencjału i kompetencji swoich zawodników (czasami warto takim osobom stworzyć tylko odpowiednie warunki by bez wysiłku weszły na szczyt swoich możliwości bez specjalnego wysiłku).

Zatem typy osobowości, które mogłyby się świetnie sprawdzić w tej roli NOWEGO TRENERA, to: ENTJ, INTJ, ENTP, INTP.

Kto Twoim zdaniem spełnia te kryteria?

Przeczytaj też wpis z kwietnia 2012 o tym dlaczego Smuda to nie Mourinho ->>>

zdjęcie pochodzi z serwisu: gwizdek24.pl

Polecane artykuły

4 Thoughts to “Przepraszam, że nie uwierzyłem …”

  1. BillytheGoat

    zgadzam się w 100% – jaki szef/lider/trener takie zwycięstwo. wczoraj w trójce słyszałem genialne sformułowanie pana smudy: „się przegrało” :)))) – jak to usłyszałem to myślałem ze się przewrócę na plecy ze śmiechu razem z samochodem którym naonczas jechałem. był to drugi raz, bo pierwszy był zdarzył się, gdy usłyszałem w jaki sposób trener przed meczem motywował swoją drużynę do zwycięstwa: jeszcze nie wszystko stracone!
    konkluzja: wygrywają tylko ci którzy chcą wygrać – ci którzy nie chcą to czasem też wygrywają, np. w totolotka, podobno zdarza się to raz w tygodniu, stąd zafałszowany obraz, ze wystarczy kupić kupon :))
    pzdrawiam.

    1. Beata Stefańska

      …niestety mamy tu do czynienia z klasycznych przypadkiem osoby która myli efektywność, skuteczność w działaniu i dostarczanie rezultatów z dobrymi intencjami i staraniami. Często przy takim braku brania odpowiedzialności pojawia się szukanie winnych, usprawiedliwień i istnienie tajemnych sił, które się sprzysięgły przeciwko takiej osobie…

  2. Joanna

    Pani Beato,
    Z zainteresowaniem przeczytałam powyższy, jakże aktualny komentarz. Sądzę, że nowy trener, który wedle zaproponowanej analizy sprawdziłby się w roli lidera naszej reprezentacji narodowej, to Jose Mourinho. Wydaje mi się, że jego typ osobowości to INTJ (choć przyznam, że jest to nanaliza przeprowadzona na podstawie informacji ogólnodostępnych, więc dość powierzchowna). Mourinho jest chyba wolny po opuszczeniu Realu Madryt. Żeby tak jeszcze było nas na niego stać …. :).
    pozdrawiam serdecznie,
    Joanna

  3. Beata Stefańska

    Joanna, zawsze Ci wszyscy kibice i sympatycy polskiej piłki mogą się złożyć na pensję dla Mourinho 🙂 …. co jak co – ale potrafimy się jako naród jednoczyć w słusznej sprawie.

Zostaw komentarz