Czasami spotykamy ludzi, którzy optymistycznie nastawieni do świata, pogodni, ciekawi, elastyczni, lubiący się uczyć, są świetnie zorganizowani, odpowiedzialni, dojrzali, ustalają dla siebie cele i potem konsekwentnie je realizują, planują swoje działania i z determinacją je wdrażają. Wielu deklaruje przynależność do tej grupy, ale tylko nieliczni są w niej naprawdę.
Niektórzy skupiają się na tym właśnie – jak odnosić sukcesy maksymalizując swoje wysiłki w doprowadzaniu spraw w życiu i w pracy do końca (doskonaląc swoje kompetencje osobiste, biznesowe, rozbudowując wiedzę) ale są też tacy, którym należy się medal za to, że ciągle stoją w miejscu lub co gorsza – cofają się w swoim rozwoju, na tle swoich kolegów. Prowadzą liczne działania sabotujące swoje możliwe sukcesy, nie pomagają sobie w karierze, rujnują relacje z innymi a często tez destrukcyjnie wpływają na siebie. U nich do głosu dochodzą mało wspierające nawyki działania czy zaburzenia w myśleniu i wówczas mimo potencjału i możliwości, stają się mistrzami w torpedowaniu swoich sukcesów.
Jak skutecznie tworzyć przeszkody i osiągnąć mistrzostwo w utrudnianiu sobie i innym życia i pracy?
Zapoznaj się z listą takich działań i podejdź do niej z przymrużeniem oka. Prowokacja bowiem działa często lepiej, niż pozytywna komunikacja, która ma inspirować. A zatem jeśli chcesz skutecznie rzucać sobie kłody pod nogi – ćwicz poniższe zachowania, postawy i sposób myślenia.
Unikanie odpowiedzialności
Żyj w przekonaniu, że jeśli będziesz unikać nieprzyjemnych sytuacji i problemów, to najprawdopodobniej one same znikną.
Oddanie życia w zarządzanie innym
Załóż, że nie możesz niczego zmienić, bo przecież nasze życie jest kontrolowane przez innych ludzi oraz zewnętrzne sytuacje.
Unikanie ryzyka
Nigdy w życiu nie podejmuj żadnego ryzyka i nie wykorzystuj żadnych szans. Po co? Ryzyko jest niebezpieczne i nie wiadomo przecież co złego i dobrego może Cię spotkać.
Niskie poczucie własnej wartości
Żądaj akceptacji wszystkich ludzi w Twoim otoczeniu, a nawet tych, którzy do tego otoczenia nie należą. Nie ma bowiem to jak, czerpać swoją siłę z bycia lubianym i akceptowanym przez innych za wszelką cenę.
Traktowanie porażek jako największego zła
Przyjmij, że porażka i odrzucenie to najgorsze rzeczy, które mogą Ci się przytrafić, i że nie możesz ich znieść. Zatem dąż przy każdej nadarzającej się okazji do ich eliminacji i powtarzania tylko takich działań i zachowań, które do tej pory działały.
Perfekcjonizm
Wymagaj od siebie stuprocentowej kompetencji we wszystkim, co robisz, czyli wymagaj doskonałości. Obwiniaj siebie, jeśli nie uda Ci się jej osiągnąć.
Sztywne zasady
Przyjmij, że nie możesz tolerować żadnego dyskomfortu, ponieważ życie musi być łatwe i sprawiedliwe, przynajmniej dla Ciebie.
Zamartwianie się
Zamartwiaj się za każdym razem, gdy spotykają Cię trudności i niesprawiedliwość. Przeżywaj je miesiącami lub latami, wytracaj energię na trzymanie się tego co już było, bez myślenia o tym co jest dziś i jak chcesz żeby było jutro.
Pozytywne afirmacje
Powtarzaj sobie: „wszystko będzie dobrze”, „jestem świetny”, „moje życie jest wspaniałe” ….ale nic nie rób, żeby tak faktycznie się stało.
Szukanie winnych
Pracując nad swoimi problemami, zbytnio się nie wysilaj lub oczekuj cudów. To przecież od przeczytania jednej książki czy odbycia kursu powinno się odmienić Twoje życie lub zniknąć problemy w pracy. Nie warto ani po lekturze czy kursie niczego wdrażać, zmieniać – bo od samej energii płynącej z lektury/ kursu już stałeś się innym człowiekiem.
Trzymaj się sztywno koncepcji siebie
Znajdź dobre usprawiedliwienie na to, że jesteś, jaki jesteś, i pod żadnym pozorem nie rezygnuj z niego. Nie warto się rozwijać, zmieniać i doskonalić. Pozostań w swojej strefie komfortu i pod żadnym pozorem jej nie opuszczaj
Żal po stracie
W sytuacjach gdy nie osiągasz celów, nie realizujesz marzeń, omija Cię awans czy nagroda – powtarzaj sobie często: „Szkoda, że…” i nie rób nic, żeby zmienić swoją sytuację.
Projektowanie porażek
Kieruj się założeniem, że skoro do tej pory wszystko odwlekałeś i psułeś oraz odnosiłeś same porażki, to w przyszłości musi być tak samo.
Blokujące przekonania
Dawaj wiarę następującym mitom dotyczącym zmian:
- Jestem za stary.
- To jest za trudne.
- Taki już jestem.
- Jakoś to będzie.
- Jestem za słaby (za głupi, nie mam motywacji), żeby się zmienić.
Szukaj usprawiedliwień
Gdy, ktoś podpowiedział Ci już co robić inaczej, może koledzy są przykładem tego – jak można myśleć i działać inaczej – skupiaj się na tym aby tego nie robić. Karm się usprawiedliwieniami w stylu:
- Zacznę od jutra lub od następnego poniedziałku
- Na pewno ktoś mi pomoże lub zrobi coś za mnie
- Nie mogę się tym zająć, bo mam wiele na głowie
- Ilość obowiązków służbowych nie pozwala mi wygospodarować nawet minuty na zadbanie o siebie
- Pogoda nie sprzyja poważnym tematom
- Wakacje do czas na przyjemności a nie zajmowanie się swoim rozwojem osobistym
Czekanie na wenę
Po prostu pomyśl o danym problemie i zanim cokolwiek zrobisz, poczekaj na moment inspiracji. Jeśli poczujesz, że fala Cię zalewa – wtedy wskoczysz do oceanu i zaczniesz dopiero wiosłować. Jeśli fala nie przyjdzie – trudno – poczekasz tak długo, jak to będzie konieczne.
A teraz już tak bardzo na poważnie. Te wszystkie działania i zachowania sabotujące sukces managerów i członków Zespołu można obserwować każdego dnia – na spotkaniach, na warsztatach, podczas rozmów Szefów z podwładnymi. Jeśli zależy Ci na tym, aby prowadzić dobre życie, rozwijać karierę i mieć owocne relacje z ludźmi – rób ODWROTNIE !!!
***
Jeśli potrzebujesz wsparcia w poradzeniu sobie z wyzwaniami w rozwoju osobistym lub managerskim – napisz do mnie używając formularza kontaktu, lub po prostu zadzwoń do mnie
Polub stronę na FB, aby być na bieżąco: Beata Stefańska – Psycholog Biznesu
Pokaż mi, że mnie wspierasz – udostępnij proszę ten wpis na FB lub Linkedin