Skąd się biorą liderzy nieformalni?

Czasami w Zespołach widać wyraźnie, że rola Lidera jest obsadzona formalnie i pełni ją osoba wyznaczona przez Przełożonych, czasami Zarząd. W codziennej pracy jednak czasami taki Lider czuje na plecach oddech konkurenta i nie zawsze musi mieć on apetyt na władzę czy chcieć przejąć za niego odpowiedzialność. To wokół niego gromadzą się ludzie, to on jest dla nich ważny.

Dobre dla Zespołu, samego Lidera formalnego i tego nieformalnego byłoby umieć wykorzystać tę potencjał i połączyć siły tak, aby to służyło rozwojowi wszystkich dookoła. To wymaga jednak wysokiego poczucia własnej wartości Szefa Zespołu, nastawienia na rozwój, często myślenia strategicznego i odwagi w zmierzeniu się przede wszystkim z własnym EGO. Niestety kilka przykładów ze środowisk biznesowych pokazują, że gdy Szef Zespołu czuje się zagrożony i niepewny, zaczyna zwalczać lidera nieformalnego, a czasami się nawet go pozbywa – by móc rządzić bez zagrożenia czy utraty pozycji. Tymczasem Lider nieformalny to dobry nauczyciel. Pokazuje on bowiem za czym idą ludzie, czego od Lidera potrzebują, co aktualnie w Zespole się dzieje i czym warto się zająć, jakie cechy, postawy i zachowania Lidera budują mu autorytet w Zespole.

 

Wolę zawsze człowieka przekonać, że powinniśmy iść razem. Jeśli mi się uda, mam go z sobą na stałe. Jeśli go zmuszę, będzie ze mną, dopóki będzie się mnie bać, później natychmiast mnie porzuci.

Dwight Eisenhower

7 powodów

Skąd się biorą liderzy nieformalni? Oto 7 powodów, dla których rodzą się Liderzy nieformalni:

  1. Osoba ma doświadczenie, które pozwala Zespołowi czy grupie pracowników poradzić sobie z jakimś problemem
  2. Osoba posiada wiedzę i umiejętności, które są niezbędne do tego – by Zespół mógł zrealizować jakieś zadanie czy projekt i nikt inny tak dobrze nie zna się na jakimś temacie (wiedza ekspercka, unikalne umiejętności)
  3. Osoba ma wysokie umiejętności społeczne i daje wsparcie, którego zespół potrzebuje będąc w obliczu trudności, wyzwań czy problemów.
  4. Osoba charakteryzuje się szybkością myślenia i działania, które pozwalają na zarządzanie jakimiś sytuacjami, generowanie rozwiązań i pozyskaniem do nich ludzi dużo szybciej czy zwinniej niż Lider formalny
  5. Osobowość charyzmatyczna – to kolejna cecha osób, wokół której lubią gromadzić się ludzie.
  6. Osoba, która potrafi świetnie poruszać się w rozwiązaniach technologicznych które pozwalają na pracę w zróżnicowanych środowiskach i docieraniu do ludzi w formie, która jest dla nich najlepiej dopasowana (pokolenia X, Y, Z)
  7. Gdy Lider formalny nie spełnia swojej roli – bo jej nie rozumie, nie wie jak ją pełnić, swoimi decyzjami i zachowaniami blokuje Zespół i gdy pojawi się jakiś rodzaj przeciwwagi – ludzie widzą nadzieję na przetrwanie w takim Zespole po okiem kogoś – kto choć w niewielkim stopniu jest lepszy od Szefa. Taka osoba wówczas może być rozpoznana, wybrana i sama podejmuje wysiłek służenia Zespołowi.

Lider nieformalny to korzyść

Warto spojrzeć na pojawienie się Lidera nieformalnego w Zespole jak na szansę, w której można podzielić się zadaniami i odpowiedzialnościami, uczyć się wzajemnie od siebie, myśleć o korzyściach dla Zespołu.

Ale czy nie bałaby się Pani że taki nieformalny Lider panią wygryzie? – zapytał mnie Klient w dyskusji o przywództwie. Manager zawsze ma wybór. Może skupić się na szansach i możliwościach lub strachu i lęku przed tym – co będzie. To domena człowieka dorosłego, który potrafi zarządzać swoimi myślami, szukać rozwiązań i brać odpowiedzialność za to, kim się staje i jakie decyzje podejmuje.

 

 

***

Jeśli potrzebujesz wsparcia w poradzeniu sobie z wyzwaniami, gdy pojawi się w Twoim Zespole Lider nieformalny – napisz do mnie używając formularza kontaktu, lub po prostu zadzwoń do mnie

Polub stronę na FB, aby być na bieżąco: Beata Stefańska – Psycholog Biznesu

Pokaż mi, że mnie wspierasz – udostępnij proszę ten wpis na FB lub Linkedin

 

Polecane artykuły

Zostaw komentarz