Strateg na niby

Ostatnio wiele osób interesuje się  Talentami Gallupa. I oczywiście o ile zrobienie testu on line to niewielki koszt – to jednak otrzymanie wyniku z 5 wiodącymi talentami wielu osobom niewiele mówi. W Polsce może jedna lub 2 osoby potrafią interpretować te wyniki, przekładając je na bieżące działanie, misję życiową czy planowanie kariery. Reszta osób próbuje się tym zajmować, ale efekty tych diagnoz bywają wątpliwej jakości i mogą daleko odbiegać od rzeczywistości.

Oto kilka przykładów na to, że wiedza deklaratywna o sobie – którą osoba badana wpisała on line – trochę mało jest spójna z tym jak ta osoba się zachowuje. Być może ten talent jest schowany na lepsze czasy lub okazję…

Typ osobowości ESTJ w talentach Gallupa posiada Stratega.

Definicja Stratega mówi:

Umiesz dostrzec, co kryje się „za zakrętem”. Wyobrażasz sobie różne sposoby rozwiązania danego problemu, a potem odrzucasz te, które wiodą donikąd. Dlatego potrafisz zaplanować i poprowadzić nawet trudne i długotrwałe projekty. Możesz mieć łatwość przygotowania alternatywnych rozwiązań. W zderzeniu się z trudnościami czy nowymi wyzwaniami możesz łatwo odnajdywać nowe schematy i kluczowe elementy.

Osoba ta jest tak skupiona na szczegółach, że ma spory kłopot z wyciąganiem wniosków i myśleniem syntetycznym. Wszystko wymaga instrukcji i precyzyjnego opisu, a bez tego nie jest w stanie ruszyć z nowym działaniem do przodu. O myśleniu więc co jest „za zakrętem” nie ma mowy. Może prowadzić długotrwałe projekty, robić dużo, czasami nawet mylić ilość podejmowanych działań z ich efektywnością. Rozwiązania jakie przygotowuje są oparte na doświadczeniu, pomysłach innych lub wiedzy zdobytej na szkoleniach. Może być ich dużo – ale przygotowywanie alternatywnych rozwiązań odwołuje się do posiadanych zasobów i nie zawsze może uwzględniać wszystkie okoliczności czy konsekwencje na przyszłość tego co ma miejsce teraz. W przypadku trudności osoba ta sięga do rozwiązań siłowych. Czasami schematy, których się wyuczyła nie pasują po prostu do sytuacji a ona na siłę próbuje je zastosować. No więc to jest przykład działania Stratega czy jednak nie Stratega?

Typ osobowości ESTP, też ma Stratega.

Utrzymuje krótką perspektywę czasową w swoim myśleniu. Nie myśli o konsekwencjach swoich działań – ważne by się działo, dużo i intensywnie. Zgadza się na różne rozwiązania ale nie wnosi specjalnie niczego wartościowego w dyskusji. Chętnie się podczepia pod gotowe alternatywy bo kosztuje ją wiele wysiłku wymyślenie czegoś oryginalnego i innowacyjnego (wzoruje się najczęściej na rozwiązaniach opisanych w książkach lub sprawdzonych wcześniej w innych sytuacjach). Planowanie ogranicza się do zapisania na kartce czegoś, a najlepiej kiedy ktoś coś zaplanuje. Nie ma niestety wdrożenia planów – bo osoba działa pod wpływem impulsów i ciągle zmieniających się potrzeb najbliższego otoczenia. I znowu, to jest Strateg czy raczej nie?

Typ osobowości ISFJ, ma w talentach Gallupa: Współzależność i Indywidualizacja

Współzależność

Umiesz budować pomosty między ludźmi – takie nici porozumienia, bo czujesz się częścią większej całości: rodziny, firmy, miasta, kraju, czy świata. Twierdzisz, że każdy z nas jest elementem większej całości i nikt nie jest oderwany od innych ludzi lub natury.

Indywidualizacja

Wnikliwie przyglądasz się różnicom między poszczególnymi ludźmi. Dla Ciebie nieważny jest ogół, szara masa tłumu. W każdym człowieku starasz się dostrzec charakterystyczne dla niego dobre i złe cechy. Może Cię intrygować niepowtarzalność każdej osoby.

W interpretacji wyników osoba ta otrzymała od konsultanta zajmującego się Gallupem   informację, że powinna na nowym etapie zawodowym zajmować się rekrutacją pracowników – bo spełni się w takim działaniu wyśmienicie. Moje obserwacje po kontaktach z tą osobą pokazały, że budowanie pomostów być może się odbywa w gronie najbliższych osób (sprawdzone, stałe i bezpieczne relacje), ale poza tym osoba ta ani nie jest zainteresowana innymi osobami, ani ciekawa tego co z tych relacji mogłoby dla niej wyniknąć. Myśli schematycznie i jest tak przywiązana to tego „jak powinno być” lub „co się kiedyś sprawdzało” – że nawet jakby spotkała na swojej drodze talent – to śmiem wątpić, by potrafiła go rozpoznać. Rzeczywiście można u niej zaobserwować elementy Indywidualizacji, skupia się bowiem dużo na sobie, swoich potrzebach i emocjach. Nie ma niestety już takiej postawy w stosunku do innych osób.

Zatem czy ta Indywidualizacja i Współzależność to rzeczywiście talenty tej osoby?

Mam taką refleksje po różnych doświadczeniach z Talentami Gallupa, że aby je rozpoznać, trzeba mieć wysoki poziom świadomości siebie, umieć rozdzielić wiedzę na temat JA idealnego od JA realnego. Wiedza deklaratywna w teście – jaki chciałbym być może robić więcej krzywdy niż pożytku. Bo jeśli ktoś uwierzy, że jest Strategiem, rozgłasza wszystkim dookoła, że nim jest i buduje swoje dobre samopoczucie na tej koncepcji, a potem w pracy wpada w micro zarządzanie, potrzebuję na wszystko instrukcji i trzeba tę osobę prowadzić za rękę – to co mi po takiej wiedzy, że jest Strategiem, skoro nim nie jest. „Niby Strateg” buduje po zrobieniu testu Gallupa swój obraz na wyobrażeniach i kłamstwach, które pozwalają zachować mu jakiś poziom komfortu na obecnym etapie życia. Tylko trzeba też wiedzieć, że przychodzą sytuacje i ludzie, którzy w najmniej oczekiwanym momencie mogą zburzyć ten misternie wydziergany obraz i co wtedy? Z czym ta osoba zostaje?

 

 

Polecane artykuły

Zostaw komentarz