Coaching

Świąteczny czas

Swieta_2013_AheadW okresie przedświątecznym w rozmowach z Klientami więcej słyszałam obaw przed Świętami, niż radości z ich nadejścia. Czy to zadziwiające? Święta, które oglądamy w filmach dla wielu osób – to tylko marzenia i nierealne wyobrażenia, jak może być.

Częściej to niestety okazja do usłyszenia od swoich bliskich pretensji, rozliczania z tego kim są lub jakich oczekiwań nie spełniają, co mają, jak wyglądają, czego nie potrafią, jakiego życia nie prowadzą. Wielu moich Klientów chciało nauczyć się jak zadbać o siebie w tym okresie, jak asertywnie reagować na raniące komentarze, jak zatrzymać rozgrywające się kłótnie rodzinne, by nie wciągnęły one w wir negatywnych emocji ich samych i wszystkich innych dookoła. Z takich domów pochodzą, takie mają doświadczenia i co roku takie towarzyszą im lęki i obawy. Jak przerwać to błędne koło?  

Ćwicz empatię, cierpliwość, otwartość w komunikowaniu swoich potrzeb i asertywne stawianie swoich granic. Ucz swoich bliskich, po co się spotykacie w tym czasie, o co warto zadbać i  jakie tematy rozmów i działania Was do siebie zbliżają. Buduj mosty porozumienia. Pozwól sobie na uważność w przeżywaniu tego czasu.

Warto pamiętać, że w Świętach wcale nie chodzi o to, by coś robić zgodnie ze scenariuszem i koniecznie z zegarkiem w ręku, że musi być na bardzo bogato i wielkim stylu, by podłoga uginała się pod drogimi prezentami,  czy by wyglądać jak milion dolarów … chodzi głównie o to – by  BYĆ ze sobą i z kochającymi Cię ludźmi, którzy mają radość z dzielenia się z Tobą wszystkim co mają i kim są, akceptującymi się wzajemnie, okazującymi sobie troskę, zrozumienie i miłość.

Życzę Ci zatem radości, spokoju i ciepła świątecznego w gronie najbliższych, a w Nowym Roku spotykania życzliwych i inspirujących ludzi, możliwości osiągania sukcesów, świadomego wykorzystywania własnego potencjału i życia z poczuciem sensu

Beata Stefańska

 

Please like & share:

Leave a Reply

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>