Talent to jednak za mało

Ja myślisz, czym jest talent?

Czy każdy talent gwarantuje sukces?

Zastanawiałeś się kiedyś nad tym: jak to się dzieję, że mimo ogromnego talentu osoba nie odnosi sukcesu, a nawet kończy karierę w atmosferze skandalu lub też w zapomnieniu?

Oto dwa przykłady osób,  przed którymi stały ogromne możliwości, uwielbienie, sukces, pieniądze i świat bez granic.

Cechy wspólne obydwu Pań to:

  • Artystki wielkiego formatu, divy świata muzyki
  • Utalentowane, o wyjątkowych głosach
  • Gromadziły wokół siebie masy wielbicieli
  • Przed obiema w swoim czasie świat otworzył wszystkie drzwi
  • Wydaje się też, że obie popełniały podobne błędy w rozwijaniu swoich karier i talentów  – na co mogą mieć podobne wymiary osobowości

Whitney HustonPierwsza z nich w wywiadzie 2 lata temu przyznała, że sukces ją przerósł, że nie potrafiła poradzić sobie ze sławą, że wszyscy dookoła widzieli w niej wielką gwiazdę, a ona po prostu chciała być sobą  i prowadzić normalne życie. Mówiła też o tym, że związała się z konkretnym mężczyzną bo miał nad nią kontrolę i że lubiła jak ktoś ma tę kontrola nad wszystkim  – co się działo dookoła niej. Przyznała, że uzależniła się od miłości. W imię uczucia zgodziła się na udział w reality show, by jej mąż nie czuł się tylko mężem sławnej żony. Zatracała się przez lata w poświęcaniu się dla męża, życiu dla niego – często kosztem siebie. Za wszelką cenę też starała się, aby było miło. Ponieważ nie radziła sobie z bólem i rozczarowaniem sięgała po narkotyki. Mówi o sobie, że przez wiele lat była za słaba by poradzić sobie z życiem, małżeństwem, karierą i oczekiwaniami biznesu rozrywkowego.

Edyta GórniakO drugiej z nich media piszą, że jest chimeryczna i nadmiernie emocjonalna, latami nie wydaje płyt  – bo ciągle gromadzi utwory, ale często nie potrafi wybrać najlepszych z nich, bo cały czas nie są wystarczająco dobre.  Brakuje jej planów i strategii działania, za bardzo oddaje kontrolę i władzę nad swoim życiem i karierą innym ludziom (przyjaciołom, partnerom, managerom itp.). Znana jest raczej ze zbyt dużej otwartości w dzieleniu się tematami o swoim życiu prywatnym, problemach, konfliktach i nieporozumieniach z innymi, niż pracy artystycznej (bez myślenia o konsekwencjach przekazywania tych informacji na kształtowanie własnego wizerunku i przyszłe relacje biznesowe). Robert Kozyra powiedział o artystce, że „jest uparta i z reguły chce postawić na swoim. Myślę, że moje widzenie tego, co powinna śpiewać, jak szybko nagrać płytę, jakie teledyski wybierać i co mówić do prasy mogłoby być trudne dla niej do zaakceptowania”

To, co może gubić obydwie Panie to: nadmierne staranie się by je lubiono i akceptowano –  często kosztem siebie, swoich interesów, potrzeb i priorytetów. Stawiają na ludzi, którzy są dla nich mili, a nie zawsze mają odpowiednie kompetencje. Przy wybieraniu współpracowników, czy partnerów nie analizują faktów, nie prowadzą logicznej analizy i wydaje się, że kierują  się w swoich decyzjach prawie wyłącznie emocjami.

Dodatkowo obydwie często podchodzą do zadań, celów w sposób entuzjastyczny, co chwilę zmieniają zdanie, gromadzą pomysły i inspiracje ale brakuje im planowania, wdrażania, konsekwencji, monitoringu i doprowadzania spraw do końca.

  • Whitney Huston – typ osobowości ENFP
  • Edyta Górniak – typ osobowości ISFP

Fred Smith powiedział kiedyś: „Talent zwykle przerasta człowieka. Talent niektórych ludzi jest większy niż inne ważne cechy ich osobowości, takie jak charakter czy zaangażowanie. W rezultacie ludzie ci często nie dorastają do poziomu swoich uzdolnień. Uzdolnionych ludzi zawsze kusi, żeby pójść na łatwiznę i jechać na talencie, jak samochód na wolnym biegu. Albo chcą, by inni dostrzegli ich uzdolnienia, ale nie zauważali braków”.

„Talent to tylko punkt wyjściowy. Cały czas trzeba gonić do roboty” (Irving Berlin)

Jakimi talentami Ty dysponujesz?

Jak z nich korzystasz?

W jaki sposób chcesz je dalej rozwijać?

Które z nich codziennie „gonisz do roboty”?

 

Polecane artykuły

Zostaw komentarz