Uwierz, kiedy ludzie Ci pokazują

Gdy spotykasz ludzi, którzy mówią jedno a robią coś innego –  zaczynasz się zastanawiać w co wierzyć, co jest prawdą w kontakcie z taką osobą. Warto pamiętać, że czyny mówią zawsze więcej niż słowa i jeśli ktoś daje Ci do zrozumienia, że nie jesteś dla niego ważny – uwierz w to!

 

I przestań takie osoby usprawiedliwiać, tłumaczyć czy rozgrzeszać. Zacznij dbać o siebie w kontaktach z osobami, dla których nie jesteś priorytetem, a jedynie jedną z opcji i to też często wtedy, kiedy inne opcje po drodze zawodzą.

21 ostrzegawczych sytuacji

Po czym poznać, że dla kogoś nie jesteś ważny?

 • Gdy dajesz tej osobie swoją uważność, czas i wsparcie – ale nie dostajesz nic w zamian.
 • To Ty zabiegasz o utrzymanie relacji, dzwonisz, generujesz kontakt ale po tej drugiej stronie to się nie dzieje. A czasami nawet możesz usłyszeć, że za rzadko dzwonisz lub za mało poświęcasz czasu takiej osobie.
 • Osoba nie dotrzymuje Ci danego słowa lub nie wywiązuje się z zaciągniętych wobec Ciebie zobowiązań.
 • Nie pamięta o Twoich urodzinach czy innych ważnych tematach, jakie pojawiają się w waszej relacji.
 • Osoba przerywa Ci w trakcie rozmowy zasypując Cię swoimi historiami zamiast wysłuchania i dawania Ci przestrzeni (brak równowagi w relacji).

When people treat you like they do not care, believe them

 • Osoba Cię krytykuje, ocenia i daje Ci do zrozumienia – że jesteś niewłaściwy/ -a lub powinieneś inaczej wyglądać, myśleć, lub coś robić.
 • Osoba wpędza Cię w poczucie winy przerzucając na Ciebie odpowiedzialność za to co czuje, co się z nią dzieje lub gdy nie chcesz się na coś zgodzić – szantażuje Cię (że będzie jej przykro, że przez Ciebie będzie miała zmarnowany wieczór czy wspólne wyjście, że wpędzisz ją do grobu swoim zachowaniem, itp.)
 • Osoba normalnie unika kontaktu z Tobą, ale za to skutecznie do niego dąży – gdy może od Ciebie coś dostać (wsparcie, troskę, pomoc w rozwiązaniu problemów, darmową poradę biznesową).
 • W rozmowie dominuje i przytłacza formą i treścią swoich wypowiedzi tak, że czujesz się mało ważny w tej relacji lub zaczynasz wątpić w siebie.
 • Osoba nie szuka okazji do spotkań i dowiedzenia się co u Ciebie słychać, jak się masz, jak toczą się tematy o jakich rozmawialiście wcześniej ale za to chętnie aktualizuje Ci swoje kwestie – jakby to były najważniejsze sprawy, którymi i Ty powinieneś żyć.
 • Czasami nawet osoba zadaje Ci pytanie: co u Ciebie?, ale zanim złapiesz oddech i poukładasz myśli – od razu przedstawia Ci opis ciągu niesamowitych zdarzeń, które ją dotknęły lub wszystkich z którymi miała kontakt ostatnio.
 • Osoba nie uwzględnia informacji zwrotnych jakie przekazujesz o tym jak Cię traktuje, co Ci przeszkadza, co jest dla Ciebie ważne.
 • Osoba ignoruje Twoje potrzeby i dąży do posiadania racji, ostatniego zdania, wyboru miejsca spotkań czy formy spędzania wspólnego czasu.
 • Jest dla Ciebie niedostępna, gdy Ty potrzebujesz wsparcia czy pomocy lub zasłania się „ważnymi” powodami, dlaczego nie może być z Tobą lub poświecić Ci czasu.
 • Stawia Ci warunki lub zawiera z Tobą transakcje – aby ta znajomość mogła przetrwać.
 • Osoba nie okazuje Ci zainteresowania, nie jest ciekawa Ciebie i Twojego świata, doświadczeń. Nie zadaje pytań i nie słucha.

People make time for those who matter. People text and reply the people they prioritize. Never believe anyone who says they are too busy. If they wanted to be around you, they would

 • Osoba znika z Twojego życia nagle i bez powodu, by potem równie naglę się pojawić żądając Twojej dostępności, uwagi czy pomocy.
 • Osoba zdradza Twoje sekrety innym i dowiadujesz się od osób trzecich – jak wygląda Twoje życie.
 • Osoba nie reaguje empatycznie na to – co się z Tobą dzieje, co czujesz, czego potrzebujesz.
 • Osoba ignoruje zmiany jakie przeszedłeś czy jakie wprowadziłeś do swojego życia, krytykuje, je lub wyśmiewa, lub czasami udaje że ich nie ma i traktuje Cię tak – jak na początku Waszej znajomości (np. 20 lat temu)
 • Osoba nie wnosi żadnej wartości do Twojego życia, nie dba o budowanie i rozwój wasze relacji.

 

I gdy już wiesz, że nie jesteś dla kogoś ważny – to co wtedy?

Po pierwsze warto pomyśleć o tej osobie, że przyszła do Twojego życia – aby Cię czegoś nauczyć. Czasami po to, by Cię nauczyć asertywności, czasami by przypomnieć Ci że jesteś ważny i zasługujesz na szacunek, czasami byś zrozumiał,  że masz obowiązek stawiać innym granice – bo gdy tego nie robisz, inni będą je przesuwać i nawet przekraczać.

Po drugie, masz obowiązek wobec siebie zakomunikować takiej osobie, co jej zachowanie czy sposób traktowania Ciebie Tobie robi i na co już nie masz zgody. Gdy informacja zwrotna zostanie przyjęta – świetnie – zyskasz na nowej jakości w waszej relacji. Gdy feedback zostanie odrzucony – to też ok. Robisz tym samym miejsce w swoim życiu dla kogoś nowego, bo tamtą lekcję już odrobiłeś i nie ma sensu takiej relacji dalej karmić.

Przyglądaj się więc swoim relacjom z innymi ludźmi, bo to – że niektóre z nich trwają ponad 20 lat, nie oznacza, że Ci służą i że warto je utrzymywać w przyszłości …

 

***

Chcesz budować życiodajne relacje z ludźmi?   – napisz do mnie używając formularza kontaktu, lub po prostu zadzwoń do mnie.

Polub stronę na FB aby być na bieżąco: Beata Stefańska – Psycholog Biznesu

Pokaż mi, że moje treści są dla Ciebie wartościowe – udostępnij proszę ten wpis na FB lub Linkedin

Polecane artykuły

Zostaw komentarz