Zabrakło Mu empatii

Minister Radosław Sikorski Ponieważ w związku z rocznicą Powstania Warszawskiego, Pan Minister Radosław Sikorski opublikował na Twitterze informację:  „warto wyciągnąć lekcje także z tej narodowej katastrofy” – Pani Prezydent Warszawy zareagowała podsumowaniem: „szefowi MSZ tym razem zabrakło empatii”.

O tym samym zdarzeniu Piotr Zaręba – publicysta „Rzeczpospolitej” i tygodnika „Uważam Rze” krytycznie odnosi się do Pana Sikorskiego za brak wrażliwości w tej kwestii.

Czy takie komentarze zaskakują?

Gdy się zna typ osobowości Pana Ministra – nie ma żadnych niespodzianek i raczej wydarzeniem godnym opisania na portalach internetowych byłoby zachowanie wskazujące na uważne korzystanie z umiejętności społecznych.

Pan Ministrem bowiem to silny typ analityczny, dla którego posługiwanie się logiczną argumentacją, rozważaniem za i przeciw, nieustępliwe dążenie do celu, stosowanie surowych zasad oceny, efektywność i skuteczność działania – to chleb powszedni (wymiar T). Dodatkowo mocno osadzony jest w wymiarze preferencji Intuicja – który odpowiada za myślenie syntetyczne – czyli wyciąganie wniosków, łączenie różnych elementów ze sobą w większą całość, myślenie o przyszłości.

Pozostałe wymiary osobowości Pana Ministra to:

  • I – czyli Introwersja, zauważana zawsze podczas wywiadów kiedy dostaje pytanie spoza swojej specjalizacji – jest ono wówczas czynnikiem stresującym lub wywołujący dyskomfort widoczny w sposobie wypowiedzi, postawie ciała. Gdy pytania dotyczą polityki zagranicznej – trzeba Mu oddać – że w sposób błyskotliwy potrafi się odnaleźć we wszystkich zagadnieniach związanych z tą dziedziną
  • J – czyli Osądzanie – zawsze „dopięty na ostatni guzik”, oszczędny w kolorystyce, bez zbędnych ozdób,  kontrolujący procesy, plany działania i swoje wypowiedzi, doprowadzający sprawy do końca, wrażliwy na dotrzymywanie zobowiązań i punktualność

Pan Radosław Sikorski to wyraźny typ – INTJ. To, co mógłby wzmacniać w swoich działaniach by odnosić większe sukcesy i zawodowe i osobiste to: więcej uśmiechu i radości w kontaktach z innymi (ze świata ekstrawersji), dbanie o harmonię, zgodę i porozumienie w relacjach – w oparciu o wartości i potrzeby innych (świat umiejętności społecznych), oraz czasami więcej luzu i dystansu do roli jaką pełni  (świat P).

Wiele osób NT ma kłopot z inteligencją emocjonalną. Bez jej używania wydają się być bardzo surowi, czasami bezwzględni w swoich działaniach czy wypowiedziach, pozbawieni ludzkiego wymiaru (uczucia, emocje, empatia, wrażliwość, uważność, itp.).

Jeśli nie znasz jeszcze swojego typu osobowości – wejdź do zakładki MBTI na pasku menu i przeprowadź samodzielną ocenę swoich preferowanych zachowań. Następnie zapoznaj się z opisem jednego z 16 typów w zakładce Typy osobowości. Możesz też poznać pełną diagnozę swojego potencjału – wtedy skontaktuj się ze mną: beata.stefanska@aheadteam.com

Polecane artykuły

Zostaw komentarz