Zespół daleki od mistrzostwa

W pracy zespołowej ważne są relacje między ludźmi. Najlepiej byłoby aby były one osobiste, a nie tylko oparte na stanowiskach czy konieczności współpracy przy wspólnych projektach. Ważny są też klimat pracy i zaufanie, aby mógł z grupy osób powstać zespół mistrzowski

Cechy mistrzowskich zespołów

Badacze Carl Larson i Frank LaFasto (1989) przebadali 75 zespołów w różnych dziedzinach sportu i biznesu, między innymi 2 drużyny mistrzowskie piłki nożnej, zespół naukowców, himalaistów, kardiochirurgów. Do badania zostały zaproszone Zespoły, które miały duże sukcesy na swoim koncie. Panowie Larson i LaFasto odkryli, że cechą wyróżniającą mistrzowskie zespoły był:

  • Klimat współpracy
  • Zaufanie
  • Wzajemne wspieranie się członków Zespołu

Obserwuje jeden z Zespołów, a raczej grupę ludzi, którzy nie są zainteresowani by Zespołem być, ile kosztuje ich wspólna praca i realizacja celów biznesowych. Brakuje między nimi zaufania i raczej każdy broni swojego pola – jakby byli na jakiejś wojnie. Do współpracy miedzy nimi dochodzi tylko wtedy, gdy centrala czegoś oczekuje (raport, prezentacja, budget) lub przyjeżdża przyjrzeć się jak prowadzą biznes. Wtedy trochę jak na defiladę zakładają odświętne garnitury i maski świetnie zgranej drużyny. Gdy delegacja wyjeżdża wracają do swoich ustalonych pozycji i świata, który daje im jakieś wyjątkowe korzyści. Nowe inicjatywy bywają pacyfikowane, bo zaburzają ich porządek. Nie ma wspierania się w trudnościach, wymianie wiedzy i prawdziwej współpracy. Brakuje atmosfery, która dawałby przyjemność wspólnego ze sobą przebywania w biurze ale też i poza biurem.

Emocjonalny klimat w Zespole

Członkowie w zespołach mistrzowskich muszą mieć umiejętności merytoryczne ale też i osobiste, dzięki którym sami ze sobą dobrze się czują ale tez inni mają przyjemność kontaktu z nimi. Aby tak się działo muszą dodatkowo w Zespole zaistnieć sprzyjające współpracy i budowaniu zaufania warunki:

  • Zachęcanie do współpracy
  • Harmonizowanie
  • Obniżanie napięcia
  • Monitoring klimatu emocjonalnego w grupie
  • Nagradzanie
  • Śledzenie obaw i niepokojów w grupie

W opisywanym Zespole Lider narzuca współpracę, ale robi to bez wykorzystywania potencjału poszczególnych osób, zwracania uwagi na indywidualne potrzeby czy filozofię pracy. Sam jest mocno skupiony na zadaniach i sprawach merytorycznych, tak też prowadzi Zespół. Surowo, bez emocji i bez uważności na ludzi, relacje, klimat. Napięcie, które towarzyszy tej współpracy, widoczne jest wyraźnie dla pracowników na niższych szczeblach – co nie buduje dobrego wizerunku zarządu i najwyższej kadry managerskiej w tej firmie. Pracownicy pracują dużo i ciężko, często z zaburzoną równowagą życie-praca. Pochwały i świętowanie sukcesów nie mieści się w filozofii pracy Lidera – zatem i Zespół ich nie doświadcza. Niepokoje i lęki są zamiatane pod dywan, bo liczy się ostatni wynik w miesiącu i kontrola planu, który stworzył Lider.

Efekty

Ponieważ taki stan rzeczy utrzymuje się w tym Zespole od co najmniej 2 lat, ma on bardzo konkretne przełożenie na wyniki finansowe, ale też rozwój i samopoczucie członków grupy zarządzającej i kondycję całej firmy. Połowa osób na tym najwyższym poziomie kadry zarządzającej ma zaawansowany poziom wypalenia zawodowego, 2 szukają pracy, kilka osób ma kłopot z poczuciem własnej wartości, spada motywacja i zaangażowania do wykonywania zadań, jest spora niechęć przebywania ze sobą w grupie, podejmowania nowych inicjatyw czy wdrażania zmian.

Za to Lider – dopóki były wyniki, miał się świetnie. Dziś kiedy wyniki nie są już zgodne z oczekiwanym planem – zaczyna się martwić, ale też skupia się głównie na działaniach biznesowych a nie na ludziach. Nie chce też rozstać się ze swoją koncepcją prowadzenia Zespołu (mimo że widać, że koncepcja się nie sprawdziła) i coraz bardziej oddala się od ludzi. Ma też do nich pretensje, że nie chcą budować zespołowości, robić jeszcze więcej niż to, na co się umówili.

Czy Zespół w takiej kondycji i z takim Liderem ma przed sobą jakąś przyszłość?

Co byś im doradził?

 

***

Diagnoza i rozwój inteligencji emocjonalnej Managera i Zespołu=> EQ Managera

Polub stronę na FB aby być na bieżąco: Beata Stefańska – Psycholog Biznesu

Jeśli ten wpis jest dla Ciebie wartościowy – udostępnij go proszę swoim znajomym na FB lub Linkedin

Polecane artykuły

Zostaw komentarz