Znasz czynniki sukcesu Zespołu lub Firmy?

Pracujesz dla jakiejś Organizacji i obserwujesz, że czasami jako firma macie krętą drogę do sukcesu? Nie zawsze realizujecie ambitne plany i osiągacie wyniki? Nie wszystko w firmie idzie tak, jak powinno? Warto się przyjrzeć czynnikom sukcesu skutecznie działających firm.

Są pewne elementy w kulturze organizacyjnej, które mają silniejszy wpływ, niż inne na to, że ludzie pracujący w danej organizacji chcą pracować, ich praca przynosi efekty, Klienci są zadowoleni z usług bądź produktów takiej firmy, firma się rozwija, a w sytuacji kryzysów i zawirowań – dużo lepiej sobie radzi.

Oto kilka wartości, które mają firmy skazane na sukces:

Orientacja prozespołowa, dzięki której pracownicy stawiają cele zespołowe ponad swoimi partykularnymi celami.

Praca zespołowa to paliwo, które pozwala zwykłym ludziom na osiąganie niezwykłych rezultatów

Andrew Carnegie

Bezstronność, która pomaga w szczerej, otwartej i wzajemnej komunikacji, co przekłada się na skuteczność wymiany informacji i obniżenia poziomu nieufności.

Upełnomocnienie prowadzące do tego, że kierownictwo chętnie się dzieli władzą i odpowiedzialnością, co pozwala nie tylko na szybsze podejmowanie decyzji, rozumienie wpływu swoich działań ale rozwój ludzi i dzięki temu na rozwój firmy.

Szacunek dla jednostki, przekłada się na wysoki poziom tolerancji dla różnorodności i inności (kultura, język, pochodzenie, płeć, umiejętności, doświadczenie) i czerpanie z nich we wspólnej pracy nad celami biznesowymi

Klientocentryczność, która ukierunkowuje działania firmy i pozwala na zaspakajanie potrzeb Klientów, szybkie reagowanie w strategii promocji czy sprzedaży oferty firmy

 

Połączenie sił to początek, pozostanie razem to postęp, wspólna praca to sukces

Henry Ford

Zorientowanie na zwyciężanie i towarzyszące mu zdrowe rywalizowanie wewnątrz firmy i na tle konkurencji, co do wielu osób ma znaczenie motywujące i angażujące, kiedy mogą wygrywać, odnosić sukcesy.

Szybkość w podejmowaniu decyzji, działaniu, wdrażaniu uzgodnień czy zmianie kierunku.

Przedsiębiorczość i innowacyjność w podejściu do biznesu i generowanych rozwiązań.

Frajda, która stymuluje kreatywność i łatwość w znajdowaniu rozwiązań na pojawiające się wyzwania.

Odpowiedzialność połączona z nastawieniem na rezultaty, budują świadomość celowości działań ale też pozwala na dobór najlepszych ludzi, którzy rozumieją po co są w tej firmie i co do nich należy w poszczególnych rolach biznesowych.

Nastawienie na rozwój, które pozwala na nieustające uczenie się nowych umiejętności i kompetencji, postaw i zachowań, które służą wspólnej pracy, efektywności, budowaniu zaufania i relacji wewnątrz firmy i z Klientami.

Gotowość do zmian, która pozwala na czerpanie z nowych pomysłów i rozwiązań, adaptowanie się do zmieniających się wymogów rynku czy potrzeb Klientów, łatwiejsze przechodzenie przez dynamikę rozwoju Zespołów czy organizacji.

Zaufanie, które pozwala nie tylko na budowanie lepszego klimatu do wspólnej pracy, partnerskich relacji ale też wspólne dbanie o dobro firmy.

Rzetelność, które wiąże się z uczciwym, wiarygodnym i odpowiedzialnym zachowaniem kadry zarządzającej i podległych im Zespołów.

 

I pewnie pomyślisz, to żadne odkrycie, przecież to zestawienie jest takie oczywiste i wszyscy to wiedzą. No niby tak, tylko skoro to takie oczywiste – to z jakiego powodu w wielu firmach nie dzieje się najlepiej, ludzie wykonują swoją pracę na pół gwizdka, brakuje zaangażowania i motywacji, każdy miesiąc pogłębia dziurę w budgecie, a Managerom brakuje pomysłów na zwiększenie sprzedaży, poniesienie jakości czy rozwój ludzi?

Sytuacja Zespołu Klienta

Jeden z moich Klientów po kilku latach przerwy wrócił do mnie z prośbą o wsparcie Jego nowego Zespołu, do którego właśnie dołączył. Dał sobie chwilę czasu na obserwację sytuacji i poszczególnych osób w Zespole i stwierdził, że Zespół utknął na jakimś etapie rozwoju  i bardzo potrzebuje wsparcia na początek w diagnozie, a później na kolejnych etapach szybkiego uzdrawiania Zespołu Zarządzającego.

Oto, jak na razie tylko na podstawie opowieści Managera i jego obserwacji, może wyglądać sytuacja w Jego Zespole:

W Zespole jest bardzo silne nastawienie na odnoszenie sukcesów, ale też rywalizację – głównie z konkurencja na rynku, które oferuje podobne rozwiązania. Klient rzeczywiście jest w centrum uwagi Zespołu, ale w wszystkich pozostałych obszarach … Zespół naprawdę ma co robić. Niestety obraz ten pokazuje, że leczenie zajmie trochę czasu, bo wiąże się nie tylko ze zmianą postaw, zachowań i nauczeniem się nowych umiejętności, to będzie przede wszystkim zmiana filozofii wspólnej pracy, a być może nawet wymiany niektórych członków Zespołu, jeśli nie będą chcieli uczestniczyć w transformacji. Ambitne cele wymagają zmian i czasami radykalnych decyzji. Kompetentny Manager, który ma wizję, jasno określone cele i odwagę do podejmowania decyzji, może zadbać o sukces Zespołu i całej firmy. Ten Manager ma już sporo osiągnięć na swoim koncie i wierzę, że to wyzwanie, którego się podjął będzie Jego kolejnym.

Bardzo jestem tez ciekawa jaki obraz Zespołu jest u Jego członków i czy mają oni świadomość, dlaczego różne rzeczy dzieją się u nich tak, a nie inaczej. I jak oni sami przyczynili się do powstania obecnej sytuacji w Zespole …

A jak pracuje Twój Zespół czy firma?

 

***

Jeśli chcesz zadbać o rozwój swojego Zespołu lub Firmy   – napisz do mnie używając formularza kontaktu, lub po prostu zadzwoń do mnie. Umówimy się na krótką rozmowę, by sprawdzić czego potrzebujesz i czy ja w tym mogę Cię wesprzeć.

Polub stronę na FB, aby być na bieżąco: Beata Stefańska – Psycholog Biznesu

Pokaż mi, że mnie wspierasz – udostępnij proszę ten wpis na FB lub Linkedin

 

 

Polecane artykuły

Zostaw komentarz