Talenty Gallupa

Kluczem do sukcesów i szczęścia jest wykorzystywanie własnych silnych stron, a nie korygowanie wad

Martin Seligman – profesor psychologii

Aby w pełni móc korzystać ze swojego potencjału i talentów warto mieć świadomość tych zasobów. Jednym zdaniem: warto wiedzieć, do czego zostałeś stworzony.

Jeśli przejrzałeś pozostałe strony na moim blogu – to już wiesz, że w budowaniu tej świadomości może Ci pomóc badanie MBTI, Psychtech, Extended Disc, Hogan lub inne testy stosowane w biznesie, ale też kwestionariusze i testy psychologiczne.

Talenty Gallupa

Możesz też wykorzystać test talentów Gallupa. Model CliftonStrenghtsFinder zakłada istnienie 34 talentów, które pozwalają nam zbudować świadomość swoich mocnych stron i predyspozycji. 5 z nich może odpowiadać za dominujące wzorce naszego zachowania, myślenia i odczuwania. Pamiętaj jednak że badanie nie posiada skali kłamstwa i jego wyniki zależą od Twojej znajomości siebie. Wypełniając więc badanie skup się na tym kim jesteś, a nie kim chciałbyś być.

Gdy wykorzystujemy swoje mocne strony, potencjał i kluczowe talenty:

 • stajemy się wówczas bardziej zdecydowani w swoich działaniach i wyborach
 • silniejsi
 • bardziej otwarci na wyzwania
 • doceniający ludzi bogatych w inne niż nasze talenty

… a życie i praca staje się naszą PASJĄ

Talenty każdej osoby są trwałe i wyjątkowe.

Największa przestrzeń do rozwoju każdej osoby to obszar jej najsilniejszych stron

Marcus Buckingham

Jak możesz poznać swoje wiodące talenty

Masz dwie drogi:

1. Kup książkę Now Discover your Strenghts – dostępna w większości księgarni angielskojęzycznych. Zaloguj się na podaną w niej stronę www,  wykorzystaj tam dostępny indywidualny kod, zrób test i odbierz na skrzynce mailowej swój wynik (badanie jest dostępne w języku polskim)

2. Możesz też zalogować się na stronę Gallup Strenghts Center i zakupić on line diagnozę talentów 5 wiodących lub wszystkich 34

Krótki opis talentów Gallupa

 • ::: Opis: Jeśli od kogoś usłyszysz pytanie zbliżone do treści: „Kiedy zaczynamy?”, możesz być pewien, że masz do czynienia z osobą, która posiada tę cechę. A jeśli Ty zadajesz takie pytanie, to oznacza, że sam aktywnie rwiesz się do roboty lub wspólnego działania. Rwiesz się do działania i do zamieniania myśli w działanie (może temu towarzyszyć niecierpliwość).
 • ::: Opis: Interesują Cię dowody. Lubisz szukać danych, schematów bądź zależności, aby ustalić, dlaczego coś działa. I to niezależnie od tego, czy chodzi o jakiś mechanizm, skomplikowane urządzenie techniczne, organizację, grupę społeczną itp. Ty bez przerwy coś analizujesz, bo to dla Ciebie nowe, ciekawe wyzwanie.
 • ::: Opis: Do normalnej egzystencji potrzebujesz trwałych relacji z ludźmi w rodzinie, pracy, w swoim środowisku. Właściwie funkcjonujesz tylko wtedy, gdy odczuwasz czyjąś przyjaźń, zażyłość emocjonalną, pogłębioną więź, gdy ktoś Cię darzy zaufaniem. Bliskie relacje z innymi mogą być dla Ciebie źródłem satysfakcji.
 • ::: Opis: Dla Ciebie najważniejsza jest bezstronność, sprawiedliwość, równość. Jednym słowem, w życiu musi być zachowana równowaga, aby wszyscy mieli równe szanse. Możesz mieć potrzebę traktowania ludzi w ten sam sposób – bez względu na sytuację czy okoliczności. Możesz dążyć do ustalania wspólnych zasad i potem konsekwentnie się ich trzymać.
 • ::: Opis: Masz niezwykły wdzięk i urok osobisty. Dzięki temu dysponujesz nieprawdopodobną łatwością poznawania nowych ludzi i nawiązywania różnych kontaktów. Dla Ciebie nie ma nieznajomych. To tylko tacy, których jeszcze nie spotkałeś na swojej drodze. Możesz czerpać satysfakcję z przełamywania lodów i nawiązywania nowych relacji z innymi.
 • ::: Opis: Twój żywioł to plany, terminy, harmonogramy, precyzja opisu. Świat musi być uporządkowany i zaplanowany, a przez to przewidywalny.
 • ::: Opis: Masz zdolności przywódcze i lubisz brać sprawy w swoje ręce. Wyznaczasz kierunek działania bądź idee, a do Ciebie przyłączają się inni bądź Ty ich sam wciągasz do działania. Nie obawiasz się konfrontacji w dyskusjach lub prezentowania zupełnie odmiennego zdania w grupie.
 • ::: Opis: Potrafisz funkcjonować na wielu frontach i wśród ludzi o różnych poglądach jednocześnie. Po prostu, umiesz żyć i cieszyć się chwilą, iść zgodnie z wiatrem. Możesz mieć tendencję do koncentrowania się na teraźniejszości, odbieraniu rzeczy takimi jakie są i na ich podstawie możesz odkrywać przyszłość.
 • ::: Opis: Dzięki intuicji widzisz świat oczami innych ludzi, bo wyczuwasz ich emocje. Jeśli jakaś sytuacja wywołuje u kogoś silne emocje, to Ty „słyszysz” niewypowiedziane jeszcze „słowa” – ich uczucia.
 • ::: Opis: Wnikliwie przyglądasz się różnicom między poszczególnymi ludźmi. Dla Ciebie nieważny jest ogół, szara masa tłumu. W każdym człowieku starasz się dostrzec charakterystyczne dla niego dobre i złe cechy. Może Cię intrygować niepowtarzalność każdej osoby.
 • ::: Opis: Umiesz dostosować ludzi do wspólnych zachowań w grupie. Dzięki Tobie oni się do siebie zbliżają, „czują ciepło”, tworzą wspólną przynależność do czegoś. Ponieważ każdy człowiek jest dla Ciebie ważny, to możesz łatwo rozpoznawać osoby odizolowane i dążyć do tego by stawały się one częścią jakiejś grupy.
 • ::: Opis: Obserwujesz i badasz własne przeżycia psychiczne, bo lubisz myśleć. Lubisz „rozwiązywać zagadki”, starasz się zrozumieć emocje, dążysz do opracowywania różnych koncepcji. Możesz chętnie oddawać się introspekcji, rozmyślaniom, czerpać przyjemność z prowadzonych dyskusji.
 • ::: Opis: Ludzie lubią z Tobą przebywać i Cię słuchać, bo przy Tobie nie nudzą się. Umiesz rozruszać towarzystwo, bo lubisz ożywiać pomysły, ubarwiać wydarzenia, tryskać energią. Masz łatwość ujmowania swoich myśli w słowa. Możesz mieć wyjątkowe predyspozycje do wygłaszania prezentacji.
 • ::: Opis: Usiłujesz zrozumieć teraźniejszość i przewidzieć przyszłość patrząc wstecz, bo nie dają Ci spokoju pytania typu: „Jak do tego doszło?”, „Jak to się mogło zacząć?” Możesz czerpać przyjemność z analizy tego co wydarzyło się w przeszłości.
 • ::: Opis: Ekscytujesz się przekształcając coś działające dobrze na działające doskonale. Miarą dla Ciebie jest doskonałość, a nie „zwykła” przeciętność. Jesteś skoncentrowany na odkrywaniu mocnych stron, stymulowaniu pojedynczych osób i całych grup do rozwoju.
 • ::: Opis: Dzięki Tobie coś na nowo zaczyna lepiej funkcjonować. Może to być zepsuty zegarek, ale również upadająca firma. Sprawia Ci przyjemność stale coś usprawniać , ulepszać, wskrzeszać, ożywiać, bo przecież wszystko może działać lepiej. Możesz z łatwością identyfikować wszelkiego rodzaju niedociągnięcia i sytuacje wymagające poprawy/ naprawy.
 • ::: Opis: Doprowadzasz sprawy do końca, jeśli w coś się zaangażujesz. Dobrze wykonujesz powierzone Ci zadania. Trzymasz się zasad etycznych. Jesteś sumienny i niezawodny, dotrzymujesz danego słowa. Możesz czuć wewnętrzną potrzebę do wypełniania obietnic będąc przy tym wiernym swoim wartościom (uczciwość, lojalność, szczerość, itp.)
 • ::: Opis: Masz przekonanie, że życie jest piękne i potrafisz się nim cieszyć. Niejako przy okazji, rozdajesz na prawo i lewo uśmiechy. Twój optymizm może zarażać, a to co robisz i jak robisz dla innych może wydawać się bardzo ekscytujące.
 • ::: Opis: Ludzie postrzegają Cię jako kogoś bystrego, twórczego, oryginalnego i pomysłowego. Nic w tym dziwnego, skoro fascynują Cię pomysły, idee i nowe spojrzenie na wszystko. Możesz mieć umiejętność łączenia różnych zjawisk które z pozoru nie są ze sobą związane.
 • ::: Opis: Potrafisz organizować i elastycznie reagować na to co dzieje się w otoczeniu. Uwielbiasz poszukiwać rozwiązań w których wszystkie elementy mają służyć maksymalnemu osiąganiu produktywności. Jeśli sytuacja będzie tego wymagać w ostatniej chwili nie zawahasz się wszystko zmienić, bo właśnie wymyśliłeś jeszcze lepszy sposób.
 • ::: Opis: Bez przerwy chcesz coraz więcej robić i osiągać. Masz w sobie taki wewnętrzny ogień, który motywuje Cię do nieustannych działań podczas pracy, urlopu i w każdym innym miejscu i czasie. Czerpiesz dużą satysfakcję z bycia zajętym i produktywnym.
 • ::: Opis: Potrzebujesz uznania, bo chcesz, aby o Tobie słyszano. Pragniesz być znaną osobą. Dlatego chcesz się wyróżniać, być kimś wyjątkowym.
 • ::: Opis: Twemu życiu nadają sens niezmienne i fundamentalne wartości. To one definiują Twoje cele, nadają sens Twojemu życiu i podejmowanym działaniom. Możesz odczuwać satysfakcję, kiedy się nimi kierujesz.
 • ::: Opis: Musisz bez przerwy wygrywać z innymi, więc potrzebujesz ludzi jako swoich „przeciwników”, z którymi się porównujesz, aby zawsze być od nich lepszy.
 • ::: Opis: Starasz się ograniczyć ryzyko, bo jesteś czujny i ostrożny. Twoje działania są przemyślane i z tego względu możesz nie niełatwo zawierać znajomości i starannie dobierasz przyjaciół. W podejmowaniu decyzji możesz kierować się rozwagą i czujnością, przewidując przy tym potencjalne trudności.
 • ::: Opis: Widzisz u innych postępy lub ich brak. Dostrzegasz potencjał w ludziach. Szukasz dla nich wyzwań, bo chcesz, aby się rozwijali dla ich dobra. Możesz identyfikować każdą – nawet najmniejszą zmianę w człowieku – co może być dla Ciebie źródłem wielkiej satysfakcji.
 • ::: Opis: Umiesz dostrzec, co kryje się „za zakrętem”. Wyobrażasz sobie różne sposoby rozwiązania danego problemu, a potem odrzucasz te, które wiodą donikąd. Dlatego potrafisz zaplanować i poprowadzić nawet trudne i długotrwałe projekty. Możesz mieć łatwość przygotowania alternatywnych rozwiązań. W zderzeniu się z trudnościami czy nowymi wyzwaniami możesz łatwo odnajdywać nowe schematy i kluczowe elementy.
 • ::: Opis: Uwielbiasz przyswajać sobie nowe zasoby wiedzy i zdobywać nowe umiejętności. Dlatego uczestniczysz w licznych kursach, szkoleniach, wykładach, bo Ciebie nawet bardziej interesuje sam proces uczenia się niż jego treść, a nawet rezultat.
 • ::: Opis: Z łatwością wyznaczasz sobie cele i właściwe tory ich realizacji, kierunki działania, priorytety. Wiesz dokąd zmierzasz i rozpatrujesz, co Cię przybliży do celu. Możesz mieć łatwość ustalania priorytetów podczas działania, skupiania się na obranym kierunku, dokonywania bieżących usprawnień – jeśli ich kierunek może odbiegać do wcześniej obranego.
 • ::: Opis: Fascynuje Cię przyszłość. Lubisz patrzeć poza horyzont obecnej wiedzy i teraźniejszości. Umiesz marzyć i tworzyć wizje, bo potrafisz wyobrazić sobie jakieś zdarzenia, odkrycia lub zjawiska mogące zajść w przyszłości.
 • ::: Opis: Lubisz podejmować własne decyzje, bo jesteś pewien, że sprostasz podjętemu wyzwaniu i nie straszne Ci żadne ryzyko. Wiesz, że jesteś skuteczny i umiesz żądać tego, co Ci się wg Ciebie należy. Twój wewnętrzny kompas daje Ci prawo wierzyć że decyzje przez Ciebie podejmowane są właściwe.
 • ::: Opis: Umiesz budować pomosty między ludźmi – takie nici porozumienia, bo czujesz się częścią większej całości: rodziny, firmy, miasta, kraju, czy świata. Twierdzisz, że każdy z nas jest elementem większej całości i nikt nie jest oderwany od innych ludzi lub natury.
 • ::: Opis: Lubisz kolekcjonować różne rzeczy, które wg Ciebie mogą Ci się kiedyś przydać. Dlatego zbierasz np. słowa, fakty, cytaty, fotografie, lalki, motyle, znaczki itp. Dla kogoś z zewnątrz mogą to być absurdalne zbiory. Dla Ciebie to własny skarb. Możesz się też charakteryzować swoistą dociekliwością i niepohamowaną rządzą by ciągle wiedzieć więcej.
 • ::: Opis: Szukasz wspólnej płaszczyzny działań i obszarów porozumienia z ludźmi. Z Twojego punktu widzenia do celu płyniesz z innymi „na tej samej łodzi” i nie ma potrzeby jej kołysania. W sytuacjach konfliktowych możesz dążyć do konsensusu lub podejmować próby ich unikania.

Pamietaj, że talenty są podzielone na 4 domeny:

Wykonywanie  – talenty z tej domeny są wspierające w realizacji zadań, we wdrażaniu planów, w posuwaniu spraw do przodu, dobieraniu właściwych działań – by optymalizować efekt

Dyscyplina – Discipline
Naprawianie – Restorative
Odpowiedzialność – Responsibility
Organizator – Arranger
Ukierunkowanie – Focus
Osiąganie – Achiever
Pryncypialność – Belief
Rozwaga – Deliberative
Bezstronność – Consistency

Wpływanie – talenty z tej domeny wspierają komunikację, przekonywanie innych do swoich pomysłów czy działania

Czar – Woo
Dowodzenie – Command
Maksymalista – Maximizer
Komunikatywność – Communication
Poważanie – Significance
Wiara w siebie – Self
Aktywator – Activator
Rywalizacja – Competition

Budowanie relacji – talenty z tej domeny wspierają budowanie relacji i dbanie o ich jakość

Elastyczność – Adaptability
Empatia – Empathy
Indywidualizacja – Individualization
Współzależność – Connectedness
Integrator – Includer
Bliskość – Relator
Rozwijanie innych – Developer
Optymista – Positivity
Zgodność – Harmony

Myślenie strategiczne – talenty z tej domeny są bazą do podejmowania dobrych wyborów i decyzji, analizowania sytuacji i przewidywania konsekwencji

Strateg – Strategic
Uczenie się – Learner
Wizjoner – Futuristic
Zbieranie – Input
Odkrywczość – Ideation
Analityk – Analytical
Intelekt – Intellection
Kontekst – Context

Mam swoje kluczowe talenty i co dalej?

 1. warto się zastanowić, czy rzeczywiście każdy z tych 5 kluczowych talentów należy do Ciebie. Zdarza się bowiem, że myślenie życzeniowe na swój temat, chęć przynależenia do jakiejś grupy w której jakieś talenty są cenione bardziej niż inne – sprawia, że zaczynamy wierzyć że je mamy, a tak naprawdę nie są one nasze. Na przykład osoby ISTJ deklarują, że mają talent Strateg, Wizjoner lub Relacyjność. Praca z tymi osobami i informacja zwrotna od pracowników pokazuje że tego właśnie najbardziej im brakuje i nad umiejętnościami z tych obszarów muszą pracować, by być skutecznymi Managerami.
 2. warto też wziąć pod uwagę, czy używam swojego talentu we właściwych celach i proporcjach. Gdy go nie używam – nie mam z niego korzyści, gdy go nadużywam – może się on stać moja piętą Achillesową
 3. warto się też zastanowić, jakie mam korzyści z używanego talentu i jakie korzyści ma moje otoczenie w życiu i w pracy
 4. i na koniec zerknij na wykres poniżej, do której z 4 grup talentów należą moje i co stanowi być może moją przewagę i siłę, a brak których może być dla mnie przeszkodą (czym oczywiście warto potem zarządzić)

 

Jeśli chcesz poznać swój potencjał, rozwijać go, połączyć różne elementy Twojego JA w jedną całość – tak aby pracowały dla Ciebie, dawały Ci silny fundament na którym możesz się opierać w swoim życiu prywatnym, relacjach z ludźmi, w pracy zawodowej – napisz do mnie. Podczas 30 min bezpłatnej konsultacji telefonicznej sprawdzimy:

 • czego potrzebujesz
 • co jest możliwe
 • czy to właśnie ja mogę Ci pomóc

 

Skorzystaj z formularza kontaktu

 

***

Samoświadomość i wiedza o sobie to elementy Inteligencji Intrapersonalnej (badania MBTI, Psychtech, Gallup). Jeśli chcesz zbadać inne wymiary EQ, wyznaczyć dla siebie najlepszy plan rozwoju, doskonalić na jego podstawie swoja inteligencję emocjonalną zajrzyj na stronę => EQ Managera

Polub stronę na FB aby być na bieżąco: Beata Stefańska – Psycholog Biznesu

Chcesz zintegrować wiedzę o sobie i zacząć robić użytek ze swojego potencjału – umów się na konsultację wykorzystując formularz kontaktu.

 

*********

© Beata Stefanska/ Psycholog Biznesu
Wszystkie materiały umieszczone na moim blogu zgodnie z przepisami prawa są UTWOREM i powielanie ich, kopiowanie i wykorzystywanie ich do jakichkolwiek celów jest zabronione.
Jeśli napotkasz na te informacje na innych stronach, które odwiedzasz w necie lub w materiałach pdf – napisz do mnie. Moi prawnicy natychmiast uruchomią procedurę dochodzenia moich praw. Ty zaś dostaniesz ode mnie nagrodę w postaci 2h sesji rozwojowej o wartości 1500zł.