Nic o mnie nie wiesz

Po 5 dniach wspólnego szkolenia jedna z osób powiedziała do drugiej „nic o mnie nie wiesz” gdy pojawiły się istotne różnice w postrzeganiu rzeczywistości. Tylko powstaje pytanie, czy aby na pewno? Niektórzy po pierwszym wrażeniu decydują czy dalej chcą poznawać kogoś. Inni po kilkunastominutowej rozmowie wiedzą już to, co jest im potrzebne – aby kontynuować znajomość. Są też tacy co po 2-3 latach znajomości niewiele są w stanie powiedzieć o drugiej osobie.

Po 5 dniach można już mieć duży obraz danej osoby, nawet jeśli te osoby nie zamieniły ze sobą ani słowa ale mając możliwość obserwacji osoby w zadaniach, ćwiczeniach szkoleniowych, mogąc ją obserwować w trakcie pracy z innymi czy słuchając jej wypowiedzi.

Co zatem widać/ słychać:

  • Warto zwrócić uwagę na poziom ekspresji  i źródło energii do życia, bo jest łatwe do rozpoznania w pierwszym kontakcie. Z tym też jest związana często ilość wypowiadanych słów i różnorodność tematów poruszanych w rozmowie.
  • Potem warto zwrócić uwagę na argumenty jakie pojawiają się w dyskusji – ich ilość (dużo szczegółów i faktów, przykłady z przeszłości ) – to domena osób Sensing, metafory, synteza i nadawanie znaczenia – to znak rozpoznawczy osób Intuition
  • Osoby Thinking mogą mieć trochę bardziej surowy styl wypowiedzi i koncentrować się na działaniu, efektach i celach, osoby Feeling częściej mówią o tym co czuja, co się z nimi dzieje, zwracają uwagę na wartości i relacje
  • Wygląd czasami daje wskazówki czy ktoś jest Judging (surowy wygląd, prostota, minimalizm) czy Perceiving (artyzm, połączenie różnych stylów, biżuteria u kobiet w większej ilości)
  • Słychać też priorytety na które osoba kładzie nacisk – jeśli ciągle wraca do tych samych tematów czy argumentów (np. rodzina, dzieci, bezpieczeństwo w postaci sprawdzonych sposobów działania, praca, kariera, zasady, itp.)
  • Widać też czy ktoś jest wzrokowcem, słuchowcem czy kinestetykiem – a wiec jaki ma główny kanał komunikacji i sposób przetwarzania informacji ze świata zewnętrznego
  • Kontakt wzrokowy, postawa, sposób wypowiedzi może też wskazywać na ile osoba jest pewna siebie i czuje się dobrze w gronie nowych osób
  • To, jak osoba reaguje na różne rzeczy daje też możliwość rozpoznania potrzeb – szczególnie jeśli reaguje w sytuacji, kiedy nie ma możliwości ich zaspokojenia i pojawiają się emocje (np. bycie ważnym, bycie lubianym i akceptowanym, aby było miło, dynamika działania, finał, zabawa i fun, porządek, itp.)
  • Z kim osoba szuka kontaktu, a kogo unika, jak próbuje zaistnieć w grupie i jak buduje swój autorytet może dawać dodatkowe informacje o wymiarach E-I, T-F, odwadze konfrontowania się, skoncentrowaniu na podobieństwach lub różnicach (metaprogramy)
  • Jakie twierdzenia osoba prezentuje mówi też o jej przekonaniach jakimi się kieruje, i część z nich może być wspierająca, a część blokująca. Na tej podstawie poznajemy nawyki myślowe osoby

Czy zatem naprawdę nic nie wiemy o osobie z którą przebywamy kilka godzin? Osoba której się tak wydawało reprezentuje typ osobowości ISFJ. Ważne są dla niej rodzina, bezpieczeństwo, zasady, podleganie autorytetom – nawet jeśli się mylą, akceptacja w grupie, przewidywalność, zgoda, szanowanie jej potrzeb i uczuć. Jest wzrokowcem i kinestetykiem. Skupia się na szczegółach ale ma kłopot z wyciąganiem na ich podstawie wniosków – szczególnie w nowych obszarach. W sposób praktyczny podchodzi do życia. Przyjmuje raczej reaktywną postawę – czeka co inni zrobią, lub otrzyma w wyniku sytuacji zamiast kreować swoja rzeczywistość. Lubi zrzucać odpowiedzialność na czynniki zewnętrzne za swoje samopoczucie i komfort.

Wystarczy zatem obserwować osobę, słuchać, zwracać uwagę na to co mówi i co robi, aby potem nie karmić się twierdzeniem: jak się poznaliśmy, to ta osoba była inna albo: nie wiedziałam że on taki jest.

Czy Ty ćwiczysz swoja uważność w kontakcie z drugą osobą, aby wiedzieć co Cię czeka w tej relacji?

No i czy używasz tej wiedzy o ludziach w procesach rekrutacyjnych pracowników? To jest bowiem prawdziwa przygoda, którą opiszę na pewno w innym wpisie na blogu.

 

 

Polecane artykuły

Zostaw komentarz