Jeśli pracujesz w biznesie – na pewno do tej pory słyszałeś o „hard skills” i „soft skills”.
Josh Bersin, jeden z czołowych ekspertów w dziedzinie zarządzania talentami, wprowadził 2 lata temu pojęcie „Power Skills” jako termin, który zastępuje przestarzałe określenie „soft skills” (umiejętności miękkie). Power Skills – to kompetencje, które mają kluczowe znaczenie dla efektywnego działania w dzisiejszym dynamicznie zmieniającym się środowisku pracy. W przeciwieństwie do tzw. hard skills, które są techniczne i łatwiejsze do nauczenia, power skills są trudniejsze do rozwinięcia, ale to one stanowią fundament skutecznego zarządzania, przywództwa i współpracy w organizacjach
Dlaczego Power Skills są tak ważne
Power skills obejmują umiejętności związane z komunikacją, współpracą, zdolnością do adaptacji oraz przywództwem w zmieniającym się środowisku. Pracownicy posiadający te umiejętności są w stanie lepiej poradzić sobie z wyzwaniami związanymi z pracą zdalną, różnorodnością zespołów czy też szybkim wprowadzaniem zmian. Współczesne organizacje coraz bardziej doceniają te kompetencje, ponieważ umożliwiają one utrzymanie efektywności i innowacyjności w obliczu nieustannych zmian.
Kompetencje wchodzące w skład Power Skills
Ten zestaw 20 kluczowych umiejętności skupia się na cechach osobowościowych i umiejętnościach społecznych, które mogą decydować o sukcesie organizacji i jej Liderów w erze cyfrowej i w czasach globalizacji.
Oto Power Skills:
- Optymizm
Optymizm – to umiejętność patrzenia na przyszłość w pozytywny sposób, nawet w trudnych momentach. PowerSkills pomagają Managerom podejmować decyzje, które napędzają Zespół do działania w niepewnych warunkach.
- Uczenie się (Learning). Uczenie się – to zdolność do nieustannego przyswajania wiedzy, eksperymentowania i adaptacji.
- Motywacja (Drive). Motywacja – jest kluczem do osiągania celów. To umiejętność napędzania siebie i innych do działania.
- Szczęście (Happiness). Szczęście w pracy ma kluczowe znaczenie dla zaangażowania i produktywności zarówno Managera jak i specjalisty.
- Ciekawość (Curiosity). Ciekawość – to umiejętność zadawania pytań, poszukiwania nowych rozwiązań i otwartości na różne punkty widzenia.
- Hojność (Generosity). Hojność – w pracy oznacza dzielenie się wiedzą, zasobami i pomocą z innymi.
- Etyka (Ethics). Etyka – to umiejętność podejmowania decyzji zgodnych z wartościami, zarówno własnymi, jak i organizacyjnymi.
- Cierpliwość (Patience). Cierpliwość – pozwala na utrzymanie spokoju w trudnych sytuacjach i zarządzanie stresem.
- Upór (Tenacity). Upór – to nieustępliwość w dążeniu do celów.
- Radość (Joy). Radość w pracy jest niezbędna do utrzymania wysokiego poziomu energii i zaangażowania.
- Empatia (Empathy). Empatia – to umiejętność rozumienia i współodczuwania z innymi.
- Życzliwość (Kindness). Życzliwość tworzy atmosferę wzajemnego szacunku i zaufania.
- Elastyczność (Flexibility). Elastyczność pozwala na dostosowanie się do zmieniających się warunków.
- Zespół (Teamwork). Praca zespołowa jest podstawą sukcesu w wielu biznesach.
- Podążanie (Followership). Podążanie – to umiejętność bycia dobrym współpracownikiem i inwestowanie w relacje z innymi w biznesie dla wspólnych efektów.
- Przebaczenie (Forgiveness). Przebaczenie – to umiejętność wybaczania błędów i uczucia.
- Integralność (Integrity). Integralność – to przestrzeganie zasad i etycznych norm.
- Pokora (Humility). Pokora pozwala na przyznanie się do błędów i naukę z doświadczeń.
- Zarządzanie czasem (Time Management). Efektywne zarządzanie czasem pozwala na osiąganie celów, zarządzanie priorytetami i działanie w taki sposób, aby nie narażać się na wypalenie zawodowe.
- Podziw (Awe). Podziw – to zdolność do dostrzegania wyjątkowych chwil i momentów.
Jak Manager może rozwijać Power Skills
Oto kilka przykładów, jak Managerowie mogą pracować nad tymi umiejętnościami:
- Optymizm.
Managerowie mogą trenować optymizm, koncentrując się na dostrzeganiu pozytywnych aspektów nawet w trudnych sytuacjach. Można to osiągnąć przez codzienną praktykę afirmacji pozytywnych myśli oraz dostrzegania sukcesów w małych krokach. Udzielanie pozytywnego feedbacku pracownikom i wspieranie ich w trudnych momentach również sprzyja rozwojowi tej umiejętności.
- Uczenie się (Learning)
Managerowie potrzebują angażować się w ciągły rozwój, biorąc udział w szkoleniach, kursach online oraz konferencjach. Tworzenie kultury organizacyjnej opartej na dzieleniu się wiedzą oraz regularne organizowanie sesji feedbackowych/ coachingowych/ mentoringowych/ action learning sprzyja rozwojowi tej kompetencji.
- Motywacja (Drive)
Aby zwiększyć motywację, Managerowie potrzebują ustalać jasne cele, które są zgodne z wartościami firmy i Zespołu. Regularne celebracje sukcesów, docenianie wysiłku i osiągnięć Zespołu oraz tworzenie przestrzeni do rozwoju kariery pomagają zwiększyć motywację i zaangażowanie.
- Szczęście (Happiness)
Tworzenie środowiska pracy, które sprzyja równowadze między życiem zawodowym a prywatnym, jest kluczowe. Managerowie mogą organizować spotkania zespołowe, które budują relacje interpersonalne, oraz inwestować w programy wellbeingowe, które pomagają utrzymać pozytywną atmosferę.
- Ciekawość (Curiosity)
Ciekawość można rozwijać, zachęcając do zadawania pytań i angażując Zespół w poszukiwanie nowych rozwiązań. Regularne organizowanie burz mózgów oraz otwartość na pomysły członków Zespołu pomagają w utrzymaniu postawy ciekawości i chęci do nauki.
- Hołd dla innych (Generosity)
Managerowie mogą ćwiczyć hojność, angażując się w mentoring oraz coaching swoich pracowników. Warto także stworzyć przestrzeń do wzajemnej pomocy i dzielenia się zasobami/ talentami/ pasjami w Organizacji.
- Etyka (Ethics)
Promowanie etycznego zachowania w Zespole wymaga jasnego komunikowania wartości Organizacji i dbałości o transparentność. Managerowie mogą wprowadzać kodeksy etyczne oraz regularnie rozmawiać o wartościach i ich zastosowaniu w codziennej pracy.
- Cierpliwość (Patience)
Managerowie mogą rozwijać cierpliwość, poprzez praktykowanie uważności, zarządzania stresem, zarządzanie swoimi przekonaniami. Ćwiczenie spokojnego reagowania na trudne sytuacje oraz wdrażanie metod zarządzania sobą w czasie pomagają zachować dystans w codziennej pracy.
- Upór (Tenacity)
Rozwój uporu wymaga ustawienia ambitnych, ale realistycznych celów oraz wytrwałości w ich realizacji. Managerowie mogą kultywować tę kompetencję poprzez nagradzanie za wytrwałość oraz zachęcanie zespołu do dążenia do długoterminowych celów, mimo przeszkód.
- Radość (Joy)
Aby rozwijać radość w pracy, Managerowie potrzebują organizować okazje do wspólnego świętowania sukcesów oraz tworzyć pozytywną atmosferę w zespole. Również wdrażanie elastycznego podejścia do pracy pozwala na większą satysfakcję z wykonywanych zadań.
- Empatia (Empathy)
Managerowie mogą rozwijać empatię poprzez edukowanie się w temacie Inteligencji Emocjonalnej (EQManagera), aktywne słuchanie swoich pracowników, angażowanie się w ich potrzeby oraz okazywanie wsparcia w trudnych momentach. Regularne sesje feedbackowe i indywidualne rozmowy pomagają w budowaniu więzi opartej na zrozumieniu.
- Życzliwość (Kindness)
Ćwiczenie życzliwości obejmuje dawanie wsparcia i docenianie wysiłków innych osób. Managerowie mogą wprowadzać praktyki „wdzięczności”, np. codzienne przekazywanie słów uznania lub organizowanie wydarzeń integracyjnych.
- Elastyczność (Flexibility)
Managerowie mogą rozwijać elastyczność, poprzez elastyczne podejście do planów i dostosowywanie się do zmieniających się okoliczności. Otwartość na innowacje i zmiany oraz umiejętność szybkiego dostosowania się do nowych warunków pracy są kluczowe w rozwijaniu tej kompetencji.
- Zespół (Teamwork)
Rozwój umiejętności pracy zespołowej zależy od budowania zaufania i wspólnego rozwiązywania problemów. Managerowie potrzebują promować współpracę poprzez tworzenie efektywnych zespołów i wzmacnianie komunikacji między członkami.
- Śledzenie (Followership)
Aby być skutecznym członkiem zespołu, Managerowie potrzebują aktywnie wspierać Liderów, angażować się w realizację wspólnych celów i wykazywać inicjatywę w zadaniach. Rozwój tej kompetencji obejmuje umiejętność słuchania Liderów i dostosowywania się do ich strategii.
- Przebaczenie (Forgiveness)
Managerowie mogą rozwijać umiejętność przebaczania przez budowanie kultury, w której błędy są traktowane jako część procesu nauki. Ważne jest także otwarte wyrażanie swoich emocji i rozwiązywanie konfliktów w sposób konstruktywny, zapraszanie do rozmów o trudnych tematach we współpracy.
- Integralność (Integrity)
Managerowie mogą promować integralność poprzez bycie wzorem do naśladowania. Regularne działania zgodne z wartościami organizacyjnymi i sprawiedliwe traktowanie wszystkich pracowników to kluczowe aspekty w budowaniu zaufania.
- Pokora (Humility)
Rozwój pokory wiąże się z regularnym szukaniem feedbacku i refleksją nad własnymi działaniami. Managerowie mogą okazywać pokorę, przyznając się do błędów, ucząc się na nich oraz wspierając innych w ich rozwoju.
- Zarządzanie czasem (Time Management)
Managerowie potrzebują wykorzystywać narzędzia do planowania, delegować zadania oraz dbać o równowagę pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym. Ustalenie priorytetów i minimalizowanie zakłóceń w działaniu, usuwanie przeszkód – to kluczowe elementy efektywnego zarządzania czasem.
- Podziw (Awe)
Rozwój podziwu polega na dostrzeganiu piękna i wartości w codziennych chwilach. Managerowie mogą ćwiczyć tę umiejętność poprzez uznawanie sukcesów zespołu i czerpanie inspiracji z drobnych osiągnięć w pracy.
Power skills – to kompetencje, które stanowią fundament nie tylko skutecznego zarządzania, ale również budowania silnych Organizacji. To dzięki nim Managerowie są w stanie podejmować trafne decyzje, zarządzać zróżnicowanymi zespołami i efektywnie reagować na zmiany, co przekłada się na długoterminowy sukces w biznesie.
Po ostatnim webinarze dla konsultantów SHL, która to firma wraz z Josh’em Bersinem zrobili badanie Power Skills okazuje się, że to nie jest plan na przyszłość. Już teraz – ten zestaw kompetencji jest brany pod uwagę w procesach rekrutacyjnych – bo samo doświadczenie w wielu firmach może już nie pozwalać na skuteczność w dostarczaniu wyników czy współpracę. To potencjał pracownika będzie miał coraz większe znaczenie w zatrudnianiu pracowników i później w inwestowaniu w ich rozwój, po wejściu na pokład firmy.
Potencjał pracownika w kontekście modelu Power Skills odnosi się do zdolności wykorzystania kluczowych umiejętności osobowościowych i społecznych, które pozwalają na osiąganie sukcesów w zmieniającym się środowisku pracy. To także jego zdolność do efektywnego łączenia tych umiejętności w praktyce, zarówno w relacjach z innymi, jak i w adaptacji do zmieniających się warunków pracy.
Coraz większą wagę mogą mieć zatem badania osobowości pracowników na etapie rekrutacji czy przy awansach ale też w programach zarządzania talentami. I uwaga – nie będą to narzędzia oparte na kolorach (które mówią o zachowaniach w pracy, a nie osobowości!). Organizacje coraz częściej będą sięgać po narzędzia oparte na modelu Wielkiej Piątki, które dają rzetelny obraz potencjału pracowników i pozwalają rozpoznać nie tylko potencjał ale też ograniczenia i ryzyka.
***
Jeśli chcesz się przygotować na to, ze wymagane w miejscach pracy będą Power Skills i zacząć je już dziś rozwijać? Napisz do mnie lub zadzwoń.
Skorzystaj z formularza kontaktu