Manager, który chce odnosić sukcesy, rozwijać swoją karierę potrzebuje doskonalić swoje kompetencje biznesowe, budować networking, uzupełniać swoją wiedzę merytoryczną, ale przede wszystkim warto by zaczął dbać o swoje poczucie własnej wartości. To jego brak ma największy wpływ na sposób realizowania swojej roli Managera, kontakty z pracownikami czy podchodzenie do wyzwań.
Gdy spotykam grupy managerskie czy całe Zespoły na warsztatach widać jak na dłoni po zachowaniach, reakcjach czy traktowaniu siebie nawzajem – czyje poczucie własnej wartości jest wysokie, u kogo obniżone, a kto ma bardzo niski poziom. Niestety z moich obserwacji wynika, że ok 80-90% Managerów ma kłopot z poczuciem własnej wartości. Niektórzy zdają sobie z tego sprawę, ale duża część nie ma takiej świadomości. Skupiają się bowiem w pierwszej kolejności na celach biznesowych, pracownikach czy rodzinie, a na samych siebie – brakuje już czasu. Często też codzienne nawyki nie zastawiają przestrzeni na to, by przyglądać się sobie, słuchać siebie i dbać o ten jakże ważny obszar życia.
Osoby z wysokim poczuciem własnej wartości łatwiej się uczą nowych tematów czy umiejętności, łatwiej wchodzą w nowe projekty, zarządzają sobą czy ludźmi, z mniejszym wysiłkiem osiągają swoje cele i marzenia, są bardziej otwarci na zmiany. Skoro to takie oczywiste, to pomyślisz może dlaczego tak wielu Managerów nie dba o ten obszar swojej inteligencji intrapersonalnej (to oprócz inteligencji społecznej, ważny składnik inteligencji emocjonalnej)? Najczęstszą odpowiedzią Managerów są – „nikt mnie tego nie nauczył”, „nie wiem jak się do tego zabrać”, „nie wiem do czego to poczucie własnej wartości zależy”, „kiedyś był wysokie, a teraz ta praca mi je zniszczyła”, „mój Szef mnie nie rozwija”.
Co obniża poczucie wartości Managera
Przede wszystkim na obniżanie poczucia wartości mają wpływ:
- oddawanie odpowiedzialności za jego poziom od bycia lubianym czy akceptowanym przez innych, uzależnianie go od ilości działań czy sukcesów – jakie Manager osiąga
- spełnianie czyichś oczekiwań i kierowanie się cudzymi potrzebami czy pomysłami na siebie
- koncentrowanie się na tym, co inni o nas powiedzą lub czy nie będzie im przykro, kiedy zadbamy o swoje priorytety czy potrzeby
- przyzwalanie na to, by inni odnosili się do nas bez szacunku czy nawet źle nas traktowali (agresja, manipulacja, krytyka, podważanie kompetencji czy pozycji)
- stawianie sobie zbyt ambitnych wymagań
- pozwalanie na to, by krytyk wewnętrzny przejął nad nami kontrolę (krytykowanie i ocenianie siebie i innych, koncentrowanie się na tym co nie działa i co jest złe)
- długotrwałe przebywanie w towarzystwie osób manipulujących, agresywnych czy dominujących
- pielęgnowanie w sobie postawy „ofiary” (na nic nie mam wpływu, nic ode mnie nie zależy, niech inni decydują, a ja się dopasuje)
- umniejszanie swojej wartości, zasług, talentów czy osiągnięć
- kierowanie się sztywnymi normami lub zasadami (łatwo je rozpoznać, bo często zaczynają się od: muszę, powinienem, zawsze, nigdy)
- niechęć do wychodzenia ze strefy komfortu i brak uczenia się nowych rzeczy, brak wprowadzania zmian
- koncentrowanie się na swoich błędach czy niedoskonałościach i ich rozpamiętywanie
- tkwienie w przeszłości bez uwzględniania tego, jak jest dziś
- trudne doświadczenia (przemoc fizyczna czy emocjonalna, rodzina dysfunkcyjna, traumy z dzieciństwa, czy inne doświadczenia które odcinają nas od potencjału czy pozytywnego postrzegania siebie)
Co robić by wzmacniać swoje poczucie własnej wartości
Na pewno wspierające jest, gdy Manager zrozumie i zaakceptuje fakt, że poziom poczucia własnej wartości zależy wyłącznie od niego i nikt poza Managerem nie jest w stanie go odbudować czy utrzymać na wysokim poziomie (uwaga! żadne szkolenie też tego nie zmieni). Do tego warto pamiętać, że jego stan bywa zmienny, bo podlega wpływom różnych czynników i w związku z tym nawet, jeśli ktoś 10 lat temu miał wysoki poziom poczucia własnej wartości nie oznacza, że zawsze będzie je miał. To obszar, o który trzeba dbać każdego dnia i zajmować się sobą, swoimi myślami o sobie i nawykami dbania o to, kim jesteśmy i czego potrzebujemy, realizować swoje pomysły na siebie.
Niestety niektóre z czynników mających wpływ na obniżanie poczucie własnej wartości będą wokół nas, będziemy mieć z nimi do czynienia i niektórych nie da się wyeliminować do końca. Zatem pomimo ich istnienia, trzeba dbać o siebie i radzić sobie z nimi ucząc się ciągle nowych umiejętności.
Warto ten proces wzmacniania poczucia własnej wartości zacząć od budowania świadomości tego kim jestem jako człowiek, jakie mam potrzeby, co czuje, jakie są moje mocne strony czy talenty i co mnie ogranicza.
Następnie warto zając się zaufaniem do samego siebie, aby móc na sobie polegać i się na sobie opierać. Do tego przyda się lista sukcesów i osiągnieć, trudnych wyzwań – z którymi całkiem nieźle sobie poradziliśmy – aby móc znów uwierzyć, że „cokolwiek się stanie – poradzę sobie, bo radziłem sobie już nie raz”.
Dużą wartość ma też dobre traktowanie siebie (z miłością, wyrozumiałością i troską) i wyrabianie w sobie nawyków dbania o siebie, swoje cele i priorytety.
Obserwowanie siebie na poziomie ciała i emocji dostarczy nam ważnych informacji o tym, co w danym czasie jest dla nas najważniejsze – by można było podejmować najlepsze dla siebie wybory i decyzje, zarządzać swoimi priorytetami.
Przyda się też nauczenie jak zarządzać własnymi myślami (praca na przekonaniach) – bo to one robią często spore spustoszenie w naszej głowie, a przekłada się na to, jak o sobie myślimy i jak się traktujemy lub też na co pozwalamy innym.
Kluczowe też oprócz zrozumienia siebie, jest akceptacja tego kim już jesteśmy i jaka za nami idzie historia (osiągnięcia, sukcesy, błędy). To wszystko sprawiło bowiem, że dziś mamy swoja mądrość i siłę, z której możemy korzystać, a wszystko czego doświadczyliśmy – to lekcje, które najwyraźniej mieliśmy przerobić – bo doprowadziły nas do dnia dzisiejszego.
Ważne też są: wprowadzanie zmian – by mózg mógł ciągle trenować, robienie ćwiczeń oddechowych (szczególnie w sytuacjach stresu – aby przywracać stan równowagi) i fizycznych, odpuszczanie tematów – na które nie mamy wpływu i od nas nie zależą, otaczanie ludźmi – którzy emanują pozytywną energią, akceptują nas i w nas wierzą, bez względu na wszystko i przy, których można być po prostu sobą.
Nade wszystko warto wziąć odpowiedzialność za swoje poczucie własnej wartości i konsekwentnie je pielęgnować każdego dnia.
To co też ważne, to to, że nic i nikt nie wpłynie na poczucie Twojej wartości – jeśli Ty na to nie pozwolisz. Ty sam decydujesz o tym, co Cię wzmacnia, a co osłabia, czym się karmisz i co rośnie – bo dajesz temu uwagę.
***
Chcesz wzmocnić swoje poczucie własnej wartości i odnosić sukcesy w biznesie i w pracy z ludźmi? – napisz do mnie używając formularza kontaktu, lub po prostu zadzwoń do mnie.
Polub stronę na FB aby być na bieżąco: Beata Stefańska – Psycholog Biznesu
Pokaż mi, że moje treści są dla Ciebie wartościowe – udostępnij proszę ten wpis na FB lub Linkedin