10 złotych reguł sukcesu

Bernard Show powiedział: „Zadbaj o to, by dostać to, na co masz ochotę, bo inaczej będziesz musiał polubić to, co dostaniesz”. U progu nowego roku ta sentencja wydaje się być idealna by z najlepszą dla każdego z nas intencja go rozpocząć.

Niektórzy będą potrzebowali jasnych celów i planów (to osoby J), pozostałym wystarczą marzenia i pragnienia (częściej u osób P).  Warto tez poznać 10 złotych reguł, które mogą pomóc we wdrażaniu tego – co dla nas ważne.

  1. Sięgnij do prawdy o sobie, która znajduję w Twoim wnętrzu (marzenia, pragnienia, talenty, wartości, potrzeby) i rozwijaj ją, szukaj wsparcia – by móc je doskonalić, skupiaj się bardziej na istocie niż na efektach (np. niech pieniądze będą czymś co idzie za tym co robisz z pasją i miłością). Miej odwagę słuchać sygnałów z Twojego wnętrza.
  2. Pozbądź się tego co jest złe (źródła negatywnej energii, nierozwiązane problemy, relacji które są źródłem bólu , cierpienia lub prowadzą donikąd, uzależnienia, nieporządek, nagromadzone sprawy z przeszłości, coś – za co płacisz a nie korzystasz z tego lub nie przynosi Ci to żadnych korzyści, nawykowe narzekactwo,  tolerowanie manipulacji lub nadużywania Twojej dobroci czy uprzejmości, itp.)
  3. Myśl o konsekwencjach podejmowanych działań, decyzji i sposobu myślenia o różnych sprawach. Zanim wykonasz pierwszy i kolejny krok w tej podróży bierz pod uwagę miejsce do którego chcesz trafić. Dzięki temu to Ty pozostaniesz kierowcą swojego „autobusu” i na nikogo nie będziesz mógł zrzucić odpowiedzialności za opóźnienia lub rozczarowania osiąganymi rezultatami (dotyczy to każdego obszaru Twojego życia: tworzenia relacji z innymi, prezentowania swoich potrzeb, wychowywania dzieci, zaangażowania w pracę, budowania własnego poczucia wartości, realizacji planów, dbania o zdrowie fizyczne i psychiczne, itp.)
  4. Podejmuj działania i nie czekaj, że inni zrobią coś – co należy i zależy od Ciebie. Bierz odpowiedzialność za to co robisz, kogo zapraszasz do swojego życia, co czujesz, jak się rozwijasz, jak reagujesz w różnych sytuacjach, jak radzisz sobie z przeciwnościami losu, ile jesteś wart dla samego siebie, jak zarządzasz swoimi emocjami, itp.
  5. Wykonuj systematycznie małe kroki – które zawsze prowadzą do czegoś większego (wyrabianie nowych nawyków, uczenie się języków, poznawanie siebie, gubienie zbędnych kilogramów, zmiana stylu życia, budowanie związku, itp.)
  6. Jeśli już musisz – nienawidź mądrze. Miłość i nienawiść ujawniają prawdziwą naturę każdego człowieka, pokazują jego sposób wartościowania świata i ludzi. Pamiętaj o tym kiedy mówisz o tym co kochasz i czego nienawidzisz w relacji z każdą z nową osobą, kiedy szukasz pracy lub kiedy chcesz na kimś wywrzeć wrażenie. Nienawiść często zmusza nas do chronienia tego – co jest dla nas ważne (nienawiść do kłamstwa – może oznaczać że osobą dużą wagę przywiązuję do mówienia prawdy). Przekształcaj ją tylko w siłę, która prowadzi do znajdowania rozwiązań, chroni dla Ciebie wartościowe sprawy lub ludzi, przeciwstawia się temu – na co nie ma miejsca w Twoim życiu.
  7. Dawaj więcej niż otrzymasz. Zapomnij o wyrównywaniu rachunków w tym pozytywnym i negatywnym sensie.
  8. Zachowaj pokorę. Zrezygnuj z pokazywania sobie i innym że jesteś kimś więcej niż jesteś. Mów prawdę i prezentuj prawdę  – jeśli oczekujesz otrzymania od kogoś czegoś na czym Ci zależy (potrzeby, uczucia, wsparcie, itp.). Pokora wiąże się ze świadomością swoich niedoskonałości, przyznawaniem się do błędów, otwartością na feedback, dbaniem o relacje z innymi, nauką i rozwojem, brakiem postawy roszczeniowej, empatią, wdzięcznością.
  9. Bądź wierny temu – co powinieneś zrobić. Pamiętaj przy tym, że nie żyjesz po to by wszystkim innym było dobrze – więc jeśli Twoje decyzje wzbudzają u innych skrajne emocje, komentarze, wpędzanie Cię w poczucie winy – asertywnie reaguj. Pamiętaj przy tym o swoich potrzebach, wartościach i nie uzależniaj swoich decyzji od innych ludzi, ich opinii czy akceptacji.
  10. Otaczaj się właściwymi osobami. Niech będą to osoby, które wnoszą coś wartościowego do Twojego życia, są inspiracją, źródłem pozytywnej energii czy wsparcia. Unikaj tych których drażnią Twoje sukcesy, zazdroszczą Ci tego kim jesteś i co potrafisz, zawsze znajdą powód do krytyki i uderzania w Twoje poczucie własnej wartości, manipulują, kontrolują i realizują swoje scenariusze kosztem Ciebie.

I na koniec – pamiętaj – że to Ty decydujesz jaki jak będzie wyglądało Twoje życie. Dokonuj zatem właściwych wyborów – byś przyciągał w swoim życiu i pracy wszystko – co najlepsze!

 

 

Polecane artykuły

Zostaw komentarz