13 zasad budowania relacji

O budowaniu relacji napisano już chyba prawie wszystko.

Na rynku jest masa dostępnej literatury rozwojowej, z której można czerpać i dzięki niej się doskonalić, a temat nadal u niektórych Managerów nie zawsze jest zaopiekowany. Na warsztatach o przywództwie, gdy rozmawiamy o jego filarach – mówimy o tym, że to właśnie relacje z ludźmi decydują o skuteczności Lidera w przewodzeniu innym. Relacje sprawiają, że zaufanie jakie się buduje między ludźmi – co daje dobrą podstawę do budowania zespołu, przeprowadzania zmian czy rozwoju pracowników. Dzięki relacjom ludzie podążają za Liderem, a nie muszą dla niego czy z nim pracować, bo formalnie zajmuje swoje stanowisko.

Relacja z samym sobą

Na co więc zawracać uwagę w budowaniu relacji z innymi ludźmi? Przede wszystkim warto zacząć od siebie i zbudować dobrą relację z samym sobą. Gdy siebie znamy, lubimy i cenimy, mamy do siebie zaufanie – łatwiej wtedy nam wejść w relacje z innymi i budować zdrowy kontakt. W tym obszarze Inteligencji Emocjonalnej trzeba zająć się budowaniem samoświadomości własnego potencjału i ograniczeń, zweryfikowaniem poziomu poczucia własnej wartości, celowością życia, samoakceptacją, rozumieniem swojej odpowiedzialności, zarządzaniem sobą, swoimi emocjami, priorytetami i wyborami.  Gdy to już wiemy o sobie, potrafimy o siebie zadbać – wówczas możemy pomyśleć o tym jak polepszyć relacje z innymi.

Zaskakujące jest jak wiele ludzi idzie przez życie nie uświadamiając sobie, że ich uczucia względem innych ludzi są w dużej mierze determinowane przez uczucia wobec samego siebie, a jeśli nie czujesz się komfortowo ze sobą, nie możesz czuć się komfortowo z innymi.
Sidney J. Harris

Relacje z innymi

Budowanie relacji z innymi przypomina trochę zakładanie ogrodu i pracę w nim. Masz jakąś wizję tego, co w tym ogrodzie ma być – czyli jakich ludzi chcesz zaprosić do swojego Zespołu lub życia. Potem planujesz jak rozsadzisz rośliny – by cieszyły Twoje oko, ale też były uzupełnieniem większej całości. Potem pielęgnujesz, dbasz i opiekujesz się z tym – co tam powstało. Tak samo jest w relacjach z ludźmi.

Warto więc znać kilka zasad jakie mają wpływ na to, jak nawiązujemy relacje z innymi i czy one mają szanse się utrzymać, dając stronom satysfakcje i korzyści. Tu może pomyślisz od razu – że to takie przedmiotowe podejście do tematu, że wchodzimy w relacje z ludźmi dla jakichś korzyści. Tak – zawsze przy nawiązywaniu relacji towarzyszy nam jakaś intencja, która wiąże się z korzyściami dla nas samych. I mogą być one bardzo różne: chcemy – żeby było miło i przyjemnie, chcemy zaczerpnąć inspiracji od tej osoby lub chcemy się czegoś od niej nauczyć, oczekujemy wsparcia lub pomocy, chcemy – aby ktoś nas polubił lub potwierdzał naszą wartość, mamy potrzebę więzi z innymi, chcemy przynależeć do jakiejś grupy i móc się z nią identyfikować, może też z jakąś osobą możemy się wymienić wiedzą lub doświadczeniem, możemy też chcieć coś od kogoś dostać – na przykład pracę, premię, czy możliwość kariery. Niektórzy tez wchodzą w relacje z innymi, by coś dać z siebie pomagać, wspierać – bo dzięki temu czują się ważni lub wartościowi. Znasz swoje intencje przy wchodzeniu w relacje z innymi ludźmi?

Ważne zasady

Pamiętaj, że relacja z drugim człowiekiem – to proces, który ma swój początek, środek i czasami koniec. Warto pamiętać o tym, o co zadbać na każdym etapie rozwoju relacji, by móc nie tylko zaspokajać swoje potrzeby ale też zadbać o siebie.  Nie wszystkie relacje bowiem trzeba utrzymywać na siłę, inwestować w nie lub zabiegać o to, by trwały – tylko dlatego, że zostały kiedyś nawiązane.

Czasami warto zrobić porządki w swoim ogrodzie relacji i z niektórymi osobami nawet pożegnać. Bowiem niektóre relacje straciły na terminie przydatności, zmieniły się obu stronom potrzeby i priorytety.

Pamiętaj też, że warto być wdzięcznym za to, że dana osoba była częścią Twojego życia osobistego lub zawodowego. I raczej skupiaj się na tym, że: „cieszę się, że z osoba xxx łączyło mnie …ABC, mogłem/ -am się od tej osoby uczyć”, zamiast „szkoda, że ta osoba już nie jest taka jak kiedyś” lub „żałuję, że już razem nie pracujemy”.

Oto, o czym warto pamiętać, gdy zależy Ci na budowaniu relacji:

  1. Prawo pośredniego działania – im bardziej interesujesz się drugim człowiekiem, jesteś zainteresowanym nim i tym co dla niego/ niej ważne – tym większa szansa na to, że on zainteresuje się Tobą
  2. Ważność – sprawiaj, by inni czuli się w relacji z Tobą ważni. Wówczas dzięki Tobie będą mogli wzmacniać swoje poczucie wartości, lubić siebie bardziej i chętniej wracać do kontaktu z Tobą
  3. Porzuć narzekanie. Mimo, że to prawie narodowa powinność – by ponarzekać na życie, szefa, partnera czy dzieci – nie narzekaj! 80 % osób nie obchodzi, że Ci się źle dzieje lub z czymś sobie nie radzisz, a 20 % cieszy się z tego – bo dzięki temu lepiej mogą o sobie myśleć lub czuć się sami ze sobą dobrze.
  4. Dąż do zgody. Szukaj okazji do przytaknięcia, stanięcia po tej samej stronie w poglądach lub podejściu do jakiejś sprawy. Pamiętaj przy tym, że to podobieństwa ludzi zbliżają a nie różnice i że lubimy ludzi, takich – jak my.
  5. Nie musisz mieć racji. Pamiętaj, że nie zawsze ostatnie słowo musi należeć do Ciebie, musi stanąć na Twoim. Pozwól ludziom mieć ich racje i swoje poglądy, nawet jeśli mijają się z prawdą. Gdy coraz bardziej w jakiejś dyskusji się oddalacie od siebie – zadaj sobie pytanie: czy w tej sytuacji chcę mieć rację, czy może bardziej chcę być szczęśliwy?
  6. Akceptuj innych. Ludzie są jacy są i nigdy nie będą Tobą – warto więc ich akceptować bez stawiania warunków. Nie oznacza to jednak że masz zrezygnować z komunikowania swoich potrzeb lub oczekiwań, jeśli relacja jest biznesowa.
  7. Reguła wzajemności. Pamiętaj, że u wielu osób działa zasada wzajemności i że lubimy, cenimy, szanujemy ludzi którzy nas lubią, cenią i szanują.
  8. Bądź wdzięczny. Okazuj wdzięczność za każdym razem za to, co ktoś dla Ciebie robi, że jest w Twoim otoczeniu czy w życiu, interesuje się Tobą. Doceniaj bezinteresowność, życzliwość, gotowość do bycia razem.
  9. Okazuj uznanie. Chwal innych i wyrażaj podziw dla ich działań, sukcesów i osiągnięć, starań i dobrych chęci.
  10. Doskonal się w słuchaniu. W komunikacji stosuj zasadę pareto: słuchaj przez 80% czasu,  20% przeznacz na zadawanie pytań. Pamiętaj, że słuchanie buduje między ludźmi zaufanie
  11. Bądź ciekawy. Rozmawiaj z ludźmi o tym co ich interesuje, czym się pasjonują, co robią i gdzie będą za jakiś czas. Dzięki pozytywnym emocjom, jakie wówczas się pojawiają i Twojej obecności – będę chcieli powtarzać spotkania z Tobą
  12. Proces. Pamiętaj, że relacja z drugą osobą to proces i czego innego wymaga na początku, a czegoś innego może potrzebować w miarę upływu czasu czy zmian, które zachodzą w Twoim życiu lub życiu tej drugiej osoby. Obserwuj to co się miedzy Wami dzieje, reaguj i dopasowywuj swój sposób zachowania, komunikacji czy częstotliwości kontaktów.
  13. Ekologia. Dbaj o siebie w relacjach z innymi i swoja ekologię. Żeby relacja była warto utrzymania – nie może być źródłem negatywnych emocji czy cierpienia. W wyborze osób – kieruj się ekologią i dbaj o swój dobrostan w relacjach z innymi.

 

Jesteśmy odzwierciedleniem pięciu osób, z którymi spędzamy najwięcej czasu. To oni nas motywują, doradzają, krytykują. Przyjrzyj się, z kim Ty przystajesz
Nancy Drew

 

Jestem przekonana, że większość tych zasad jest Ci znana i może nawet je stosujesz. Jeśli tak jest – gratuluję. Doskonal się dalej w nawiązywaniu i rozwijaniu relacji z innymi. Relacje z ludźmi są jak pielęgnowanie ogrodu. Czasami sadzisz jakieś rośliny, podlewasz i nawozisz, a potem cieszysz się z tego co wyrosło, a może nawet zbierasz plony … Jeśli jednak ogród zarasta, niektóre rośliny zajmują o wiele więcej miejsca niż potrzebujesz lub rosną wg własnego planu czy w miejscu, które jest zarezerwowane dla innych – zajmij się tym. Ogród należy do Ciebie, a Ty jesteś ogrodnikiem.

Jeśli chcesz być dobrym Liderem, pielęgnuj swój ogród relacji!

 

Zastanów się

  • Jak wygląda Twój ogród relacji?
  • Czy wymaga pielęgnacji, a być może zasilenia?
  • A może niektóre „rośliny” zajmują miejsce, które warto przeznaczyć na coś/ kogoś innego?

 

***

Budowanie relacji jest jedną z kompetencji Inteligencji Emocjonalnej Managera. Jeśli chcesz zbadać swój poziom EQ  – napisz do mnie używając formularza kontaktu, lub po prostu zadzwoń do mnie

Jeśli ten wpis jest dla Ciebie wartościowy – udostępnij go proszę  na FB lub Linkedin, by inni też mogli dzięki Tobie się rozwijać!

 

Polecane artykuły

Zostaw komentarz