20 cech szanowanych Liderów

Dla wielu Managerów ważne jest aby być szanowanymi i podziwianymi Szefami w podległym mu/ jej Zespole ale też w Zespole Zarządzającym. Czasami budują tę ważność na stanowisku podkreślając, że gdy są członkiem zarządu, dyrektorem zarządzającym – inni powinni ich szanować. Bywają rozczarowani, gdy inni się wokół nich nie gromadzą a feedback z otoczenia pokazuje, że jeszcze daleka droga przed nimi w rozwoju swojego przywództwa.

 

Aby móc być dobrym Liderem warto porównać perspektywę 3-ech JA, które Manager nosi w sobie – bo brak spójności miedzy nimi często jest przyczyną frustracji ale też wyboru niewłaściwych działań rozwojowych, które mogłyby pozwolić Managerowi znaleźć się dużo szybciej w miejscu, w którym pragnie być.

Warto zacząć od tego CO JA MYŚLĘ O SOBIE, potem zastanowić się nad tym CO JA CHCE ABY INNI MYŚLELI, a na końcu zebrać informacje zwrotne o tym – CO INNI NAPRAWDĘ O MNIE MYŚLĄ.

20 cech Liderów

Poniżej lista cech podziwianych i szanowanych Liderów, którą warto się posiłkować przy ocenie swoich postaw, zachowań czy umiejętności. Lista powstała na podstawie wywiadów z podwładnymi Managerów, którzy byli pytani o to, co im pomaga w pracy z szefem, co w nim podziwiają, a czego potrzebują lub im wręcz przeszkadza.

 1. Ambitny – ma aspiracje, ciężko pracuje, nie ustaje w dążeniu do celu
 2. Bezpośredni – nie owija w bawełnę, w komunikacji jest szczery i otwarty
 3. Dojrzały – doświadczony, mądry, wnikliwy
 4. Inspirujący – podnosi na duchu, entuzjastyczny, jest pełen energii, zabawny, radosny, optymistycznie patrzy w przyszłość
 5. Inteligentny – bystry, mądry, intelektualista, refleksyjny, myśli logicznie
 6. Kompetentny – dużo potrafi, biegły w konkretnych obszarach managerskich, jest skuteczny, osiąga cele, jest profesjonalny w zarządzaniu ludźmi/ biznesem
 7. Lojalny – wierny, ma poczucie obowiązku, jest stały w relacjach, jest skłonny do poświęceń
 8. Niezależny – samodzielny, samowystarczalny, pewny siebie szerokich horyzontach – otwarty, elastyczny, wrażliwy, tolerancyjny
 9. Odważny – śmiały, brawurowy, człowiek czynu
 10. Pomysłowy – kreatywny, innowacyjny, ciekawy świata
 11. Rzetelny – niezawodny, sumienny, odpowiedzialny
 12. Skupiony na przyszłości – wizjoner, myśli dalekosiężnie, myśli o przyszłości, wie dokąd zmierza
 13. Sprawiedliwy – bez uprzedzeń, obiektywny, potrafi wybaczać, skłonny usprawiedliwiać innych
 14. Troskliwy – doceniający, empatyczny, okazujący zainteresowanie, czuły, opiekuńczy
 15. Uczciwy – prawdomówny, prawy, godny zaufania, z charakterem
 16. Uczynny – pomocny, oferuje wsparcie i pocieszenie
 17. Zdeterminowany – zaangażowany, zdecydowany, wytrwały, ma poczucie celu
 18. Zdolny do samokontroli – spokojny, zdyscyplinowany
 19. Zdolny do współpracy – lubi współpracować, gra zespołowo, reaguje na potrzeby grupy
 20. Dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem, rozwija innych.

 

Warto pamiętać, że ludzie podążają za tym, co Lider robi, jak się zachowuje a nie za tym – co sam o sobie myśli lub za tym jak chciałby, aby inni o nim myśleli czy w nim podziwiali.  Gdy Liderowi brakuje wiedzy o sobie i żyje wyobrażeniami na swój temat, nie przyjmuje informacji zwrotnych z otoczenia biznesowego – trudno o zmiany w nim samym ale też zmiany dla ludzi, jeśli chodzi o ich motywację, zaangażowanie, czy zaufanie i budowanie relacji.

Gdy Managerowie biorą udział w programach rozwoju i otrzymują swoje raporty z oceny 360, badania inteligencji emocjonalnej czy testu osobowości – okazuje się, że nie zgadzają się ze swoimi wynikami, towarzyszy im złość, chcą szczegółów, dostępu do swoich odpowiedzi i danych surowych czy chcą nawet poznać nazwiska osób, które stoją za otwartymi komentarzami. To pokazuje, jak ważne jest utrzymanie dobrego samopoczucia i kontroli nad obrazem jaki Manager sam sobie stworzył. Niestety często bywa, że nie ma to nic wspólnego z prawdą o Managerze. Ją buduje się każdego dnia w pracy ze sobą i innymi, a badania są tylko sprawdzeniem, czy idzie właściwą drogą i jakim tematem potrzebuje się pilnie zaopiekować. Życzę Ci zatem prawdy o sobie i spójności w perspektywie 3 JA.

 

***

Chcesz uspójnić obraz siebie i dobrać najlepsze działania rozwojowe w doskonaleniu swojego przywództwa?   – napisz do mnie używając formularza kontaktu, lub po prostu zadzwoń do mnie.

Polub stronę na FB aby być na bieżąco: Beata Stefańska – Psycholog Biznesu

Pokaż mi, że moje treści są dla Ciebie wartościowe – udostępnij proszę ten wpis na FB lub Linkedin

 

Polecane artykuły

Zostaw komentarz