Dlaczego ludzie sobie nie ufają w biznesie?

Zaufanie do siebie samego jest podstawą poczucia własnej wartości i tego z jaką odwagą podchodzimy do wyzwań, innych ludzi, radzimy sobie z trudnościami czy wchodzimy w różne role społeczne – na przykład w rolę Managera. Ważne też jest zaufanie do innych, zespołu, firmy czy społeczeństwa. Ono gwarantuje nam pracę zespołową, wyniki, dobre relacje i wspólny rozwój.

 

Skoro to ma tak duże znaczenie w pracy, to dlaczego ludzie sobie nie ufają? – zapytał mnie Klient na sesji rozwojowej. Można by powiedzieć, że z dwóch powodów ludzie nie ufają innym. Po pierwsze – nie znają dobrze lub tylko powierzchniowo osobę – wiec nie wiedzą czego można się po niej spodziewać, co ich może spotkać, czy jest wiarygodna, kompetentna, rzetelna, spójna i godna zaufania.

Po drugie ludzie nie ufają innym – bo zbyt dobrze ich znają – czyli wiedzą już, że jakiejś osobie nie warto lub wręcz nie można ufać, bo:

 • rani oceniając i krytykując
 • nie wspiera – kiedy jest potrzebna
 • zawodzi – mimo zaciągniętych zobowiązań
 • nie dotrzymuje słowa – mimo umowy i obietnic
 • mówi co innego niż robi
 • obmawia kogoś za plecami lub manipuluje
 • zbyt emocjonalnie podchodzi do tematów bez dojrzałego dystansu i analizy sytuacji
 • udaje, że wie więcej niż wie i z tego powodu może narażać kogoś na niepotrzebne ryzyko lub problemy
 • skupia się prawie wyłącznie na sobie, swoich potrzebach, celach i interesach – mimo że deklaruje współpracę lub pracę zespołową

Podstawy zaufania w relacji zawodowej

Czyli tak naprawdę w zaufaniu chodzi o to jak człowiek się zachowuje? – dopytał Manager. Można by sprowadzić temat zaufania do drugiej osoby, do takich oto obszarów:

 1. Znam i rozumiem siebie i w związku z tym ufam sobie – wiec mogę polegać na sobie i wierzyć że kogokolwiek spotkań i cokolwiek ta osoba zrobi i ja się zachowa – poradzę sobie
 2. Robisz dobre pierwsze wrażenia, ale też inni Cię znają już z tego że można Ci ufać, Twój wizerunek marki wiąże się z pewnymi wartościami, które i dla mnie są ważne
 3. Twoja osobowość i charakter zachęcają mnie do tego, by obdarzyć się zaufaniem
 4. W miarę upływu czasu jesteś dla mnie coraz bardziej wiarygodny – wiec moje zaufanie do Ciebie się pogłębia
 5. W sytuacji trudności, wyzwań, wspólnej pracy – potwierdzasz swoim zachowaniem, działaniami, decyzjami – że mogę na Ciebie liczyć (obecność, pomoc, wsparcie, konsultacje, zainteresowanie). Jesteś też ze mną – gdy odnoszę sukcesy to cieszysz się razem ze mną i dajesz temu wyraz
 6. Gdy popełnisz błąd – potrafisz się do niego przyznać i wziąć odpowiedzialność za sytuację, którą stworzyłeś (bez szukania winnych, tłumaczenia się i wymówek)

 

Tylko to taki świat idealny, czy są w ogóle takie osoby wokół nas … – podzielił się refleksją Manager

Tak – odpowiedziałam. Jak patrzę na wywiad z Pańskimi pracownikami i współpracownikami – to Oni mówili właśnie takie rzeczy o Panu i współpracy z Panem. Gratuluje więc – bo zapracował Pan już na zaufanie innych ludzi.

Da Pani spokój. Tak niekomfortowo się czuje, kiedy słyszę takie rzeczy….

Umiejętność przyjmowania pochwał, docenianie przez innych, odbieranie komplementów – to też potwierdzenie wysokiego poczucia własnej wartości Managera. Masz z tym kłopot? Czas zacząć pracować na tym obszarem w rozwoju osobistym.

 

Potrzebujesz wsparcia w rozwoju osobistym lub biznesowym – napisz do mnie!

 

***

Jeśli chcesz zbadać i rozwijać swoja inteligencję emocjonalną zajrzyj na stronę => EQ Managera

Polub stronę na FB aby być na bieżąco: Beata Stefańska – Psycholog Biznesu

Pokaż mi, że mnie wspierasz – udostępnij proszę ten wpis na FB lub Linkedin

Polecane artykuły

Zostaw komentarz