Instrukcje tak, inspiracje już nie bardzo

Typ osobowości Szefa ma wpływ na Jego styl zarządzania, komunikacji, budowania relacji, tworzenia razem z Zespołem klimatu współpracy. Szef potrzebuje też znać potencjał swoich pracowników, ich potrzeby i możliwości w zderzeniu się z wyzwaniami biznesowymi.

Manager w zderzeniu z informacją zwrotną

„Jestem wkurzony, ja im pokażę, to się w głowie nie mieści” – to słowa Managera, który zapoznał się z opiniami na temat swojego stylu zarządzania zespołem.

Członkowie zespołu napisali w ankiecie, że potrzebują od swojego szefa: więcej instrukcji, kontroli, więcej szczegółowych informacji zwrotnych, bieżącego monitoring ich działań.

Rozmawialiśmy więc o tym, jak ów Manager zarządza, na co stawia i jak myśli o swoim zespole. Okazało się, że dla Managera bardzo ważny jest rozwój Jego ludzi, inspirowanie ich i dawanie ogromnej samodzielności w działaniu. Opowiada historie, stosuje metafory, prowokuje do myślenia, zadanie dużo pytań coachingowych. Mówi nawet: „ja wierzę w nich, że sobie poradzą, że mają odpowiednią wiedzę i umiejętności, chce żeby szli dalej”.

Dopasowanie stylu zarządzania

I z jednej strony zgodnie z modelem zarządzania sytuacyjnego (przyp. można doczytać o nim w książce: Przywództwo wyższego stopnia) jeśli Manager pracuje ze swoimi podwładnymi już kilka lat – to jest duża szansa na to, że zadbał o odpowiednie ich przygotowanie do realizacji celów i dziś swobodnie może delegować zadania licząc na dostarczenie wyników w określonym czasie i w uzgodnionym standardzie. Z drugiej strony, czy aby na pewno pracownicy są na poziomie samodzielnych specjalistów i czy ich typ osobowości pozwala Managerowi na sięganie głównie po inspirację w codziennej współpracy.

Co pokazuje mapa Zespołu

Gdy zrobiliśmy mapę zespołu z wykorzystaniem typów osobowości MBTI okazało się, że wszystkie osoby w zespole posiadają wymiary STJ.

Oznacza to, że jak najbardziej uzasadnione są oczekiwania podwładnych w stosunku do szefa i apele o instrukcje, jasne i konkretne wskazówki, dzielenie dużych projektów na mniejsze etapy, regularne podsumowywanie, odwoływanie się do doświadczeń, poczucie bezpieczeństwa, ochronę w sytuacji kryzysu i zmian (lub też brak zmian), wspierania w długoterminowym planowaniu  i rozumieniu strategii firmy.

Potrzeby rozwojowe Managera

Zatem w tej sytuacji to, co jest celem rozwojowym dla Managera – to elastyczne uwzględnienie potrzeb poszczególnych podwładnych – tak by jak najlepiej móc dopasować swój sposób zarządzania do sposobu przetwarzania informacji, podejmowania decyzji i stylu pracy podwładnych. To, co jest naturalnym i wygodnym stylem działania Managera – nie zawsze pasuje do ludzi w zespole. Typ Managera – ENTP

  • Jeśli jesteś Managerem, wiesz już kogo masz w swoim zespole?
  • Czego potrzebują od Ciebie Twoi ludzie?
  • Jak możesz udoskonalić swój styl zarządzania?
  • Co możesz zrobić, by być jeszcze lepszym szefem?

 

Pamiętaj proszę, że bycie Managerem to przede wszystkim pomaganie pracownikom w wykonywaniu ich pracy.

 

Jeśli potrzebujesz poznać swój typ osobowości, styl przywództwa i rozpoznać potencjał swoich pracowników, zrobić mapę Zespołu z wykorzystaniem modelu MBTI  – napisz do mnie.

 

***

Polub stronę na FB aby być na bieżąco: Beata Stefańska – Psycholog Biznesu

Polecane artykuły

Zostaw komentarz