Czy naprawdę warto sie chwalić perfekcjonizmem?

Manager postanowił zmienić pracę i poprosił mnie o wsparcie w przygotowaniu Go do wyjścia na rynek pracy. Spotkaliśmy się, by porozmawiać o Jego potencjale i możliwościach. Na pytanie o mocne strony i talenty – jako coś – co Go odróżnia od innych Managerów – wymienił na pierwszym miejscu perfekcjonizm. Pytanie tylko czy jest to mocna strona? Często słyszę dumę i radość w głosie osób, którym doskwiera perfekcjonizm. Niejednokrotnie też perfekcjoniści rozliczają innych w otoczeniu biznesowym z tego, że tamci nie prezentują takiego podejścia do życia i pracy. Kto ma rację?

 

Perfekcjonizm wiąże się z wyznaczaniem sobie, a często i innym nierealistycznie wysokich standardów życia i pracy, często połączony z  brakiem zgody na akceptowanie błędów czy niedoskonałości. Takie podejście może dotyczyć idealnego wyglądu, zachowań, trzymania się zasad, utrzymania porządku, dostarczania wyników. Aby można było określić osobę jako perfekcjonistę muszą być spełnione dwa elementy:

  1. Pierwszy dotyczy niezwykle wysoko postawionej poprzeczki jeśli chodzi o standardy
  2. Drugi dotyczy możliwości realizacji, które mają zapewnić tej osobie stan idealny

Charakterystyczne zachowania

Perfekcjonista lubi jasne zasady i reguły, plany i struktury, przewidywalność, ma wysoką wrażliwość na błędy, szuka akceptacji innych, często uzależnia swoją wartość od zrobienia czegoś w sposób idealny lub maksymalnie dużo, lub postrzegać świat w kolorach czarny-biały.

Korzyści z perfekcjonizmu

Może Ci się wydawać, że perfekcjonizm to coś co należy potępiać – otóż w wielu Organizacjach nagradza się perfekcjonistów bo pilnują wysokich standardów pracy, dostarczają wyniki, mogą też być wybitnymi ekspertami.

Koszty perfekcjonizmu

Prawda jest jednak taka, że perfekcjonizm to próba ochrony siebie i swojego niskiego poczucia własnej wartości. Może wiązać się z wysokimi kosztami osobistymi w postaci stresu, rozczarowania, nieumiejętności odpuszczania czy cieszenia się życiem, wzmacnianiem lęku przed oceną innych czy konsekwencjami dostarczania czegoś w niższych standardach (mimo że często mogą być one wystarczające). Perfekcjonista może też karać siebie za błędy i niedoskonałości, lekceważyć swoje sukcesy i nie umieć się z nich cieszyć.

W kontaktach z innymi perfekcjonista może wprowadzać do współpracy rodzaj napięcia i stresu, kontrolować innych, krytykować i rozliczać nadmiernie z tego – jak ludzie pracują, co dostarczają i jaką drogę w realizacji celów mogą wybierać. Może tez swoim stylem podejmowania decyzji (długo może zbierać dane, analizować, zmieniać decyzje – by były jeszcze lepsze) paraliżować pracę swoich podwładnych. Może też wyznaczać pracownikom nierealistyczne cele i oczekiwania bez przestrzeni na dystans, zabawę i luźniejsze podejście do różnych tematów. Gdy Szef sam jest przytłoczony swoim perfekcjonizmem – może mieć wrażenie że nie panuje nad sytuacją czy Zespołem – wtedy może stać się bierny i uzależniony od opinii swoich podwładnych (kiedy to oni w gruncie rzeczy zarządzają zespołem, a nie Szef).

 

Zatem czy perfekcjonizm do powód do dumy i cecha, którą warto się chwalić na rozmowie o pracę? Raczej niestety nie.

Warto pracować ze sobą, by perfekcjonizm wyeliminować ze swojego życia, zacząć korzystać ze swojego potencjału i cieszyć się z tego kim jesteś. Perfekcjonizm bowiem to pułapka życia. Ciągle przecież można zrobić, dopracować, wymyśleć jeszcze lepszą wersję, projekt i zadanie – tracąc przy tym czas, zdrowie, energię, przyjaciół czy pracowników. Zawsze warto zrobić coś wystarczająco dobrze i najlepiej jak potrafisz na daną chwilę, i to będzie ok dla Ciebie, Twojego Szefa, pracownika czy rodziny.

I pamiętaj proszę, że jeśli zostaniesz zaproszony na rozmowę rekrutacyjną lub do wzięcia udziału w konkursie wewnętrznym w przyszłym tygodniu – przez tydzień nie damy rady w tak krótkim czasie oduczyć Cię perfekcjonistycznego podejścia, które trenowałeś przez 30 czy 40 lat. Zacznij zatem tę pracę rozwojową dużo wcześniej – żebyś mógł zadbać o swoją przyszłość i jakość życia.

 

Jeśli nie wiesz, co może być Twoją blokadą w korzystaniu ze swojego potencjału – napisz do mnie. Warto byś szybował wysoko i korzystał ze swoich możliwości, talentów i zasobów  – bez ograniczeń.

 

***

Diagnoza i rozwój inteligencji emocjonalnej Managera i Zespołu=> EQ Managera

Polub stronę na FB aby być na bieżąco: Beata Stefańska – Psycholog Biznesu

Jeśli ten wpis jest dla Ciebie wartościowy – udostępnij go proszę swoim znajomym na FB lub Linkedin

Polecane artykuły

Zostaw komentarz