Jak korzystasz ze swoich praw?

Duża część Managerów skupia się na tym, jakie ma obowiązki w życiu i w pracy, zaciągnięte zobowiązania, podpisane umowy. Wypełniają je pilnie, nawet jeśli to im nie służy lub jest powodem stresu czy budzi sprzeciw na poziomie wartości. A gdy pytam Managerów czy równie dobrze jak obowiązki, znają swoje prawa, wtedy pojawia się zakłopotanie, czasami cisza, a często odpowiedź: „nie wiem, o co mnie pytasz …”

 

Swoje prawa warto znać i korzystać z nich w razie potrzeby, by nikt inny nie decydował o celowości i jakości naszego życia. Bez ich świadomości łatwo Managera wpędzić w poczucie winy, zmanipulować nim i sytuacjami, w których się znajdzie. I często gdy okoliczności są sprzyjające pojawia się ktoś, kto z punktu widzenia tylko swoich interesów – będzie chciał na tym skorzystać. Wtedy Manager słyszy od takiego kogoś ile jest wart, co powinien, co musi, czego nigdy Mu nie wolno. Przyjrzyj się zatem swoim prawom, abyś umiał określić co Cię buduje i dodaje sił, a co czasami osłabia i zabiera chęć do życia i działania.

Oto kilka przykładów praw

Sytuacje

Jeśli znajdziesz się w sytuacji, która Ci nie odpowiada pod względem energetycznym, celowym, etycznym, kosztowym czy jakimkolwiek innym – masz prawo z niej wyjść. I nawet jeśli dałeś słowo, zobowiązałeś się do czegoś – masz prawo zmienić zdanie, zerwać umowę lub ją przenegocjować, by zadbać o siebie. Czasami długoterminowe zobowiązania nie uwzględniają, że Ty się zmieniasz i okoliczności też są inne, niż wtedy – gdy dawałeś słowo.

Akceptacja

Jeśli w relacjach z innymi czy sytuacjach biznesowych dzieje się coś – co sprawia, że zaczynasz zachowywać się w sposób, który sprawia że jesteś zaskoczony samym sobą, przestajesz się rozumieć, lubić czy nawet akceptować – masz prawo opuścić takie sytuacje i wyjść z takich relacji. Najważniejsza jest Twoja akceptacja siebie, a nie bycie akceptowanym przez innych czy zatracanie się, by innym było dobrze …kosztem Ciebie.

Mistrzu, mówiłeś, że jeśli dowiem się kim jestem, to posiądę mądrość, ale jak mam to zrobić?
– Zacznij od odebrania innym ludziom prawa do decydowania kim jesteś.
– Jak to?
– Ktoś powie ci, że jesteś złym człowiekiem, a ty mu uwierzysz i poczujesz się rozgoryczony. Ktoś inny powie ci, że jesteś dobrym człowiekiem i to cię ucieszy. Chwalą cię albo ganią, wierzą ci albo cię zdradzają. Dopóki inni mają prawo decydowania kim jesteś albo jaki jesteś – nie odnajdziesz siebie. Zabierz im to prawo.

Lao Tzu

 

Nowy początek

Zawsze masz prawo zacząć swoje życie czy pracę na nowo – jeśli to co stworzyłeś przestało Cię wspierać, dawać radość czy być odpowiedzią na Twoje potrzeby i pragnienia. I wcale nie musisz doprowadzać zawsze i za wszelką cenę zaciągniętych zobowiązań – jeśli to nie jest dla Ciebie dobre. Ucz się obserwacji siebie, zadawania sobie pytań i wyciągania wniosków.

Relacje

Masz prawo opuścić tych, których kochasz lub się z nimi przyjaźnisz, a którzy źle Cię traktują. I gdy oni są dla Ciebie źródłem smutku, lęku, strachu czy złości za to kim jesteś i co wnosisz do tej relacji i ciągle nie jesteś wystarczająco zdolny, sprawczy, produktywny – masz prawo do stanięcia w obronie siebie i wybrać relacje, w których będziesz akceptowany za to kim już jesteś, bez stawiania Ci warunków i doskakiwania do nie Twojej poprzeczki.

Wybór

Masz prawo wybierać i decydować o tym, co i kto jest dla Ciebie dobry, co Ci służy i buduje. Nikt inny bowiem nie jest ekspertem od Twojego życia nie wie czego pragniesz, na co zasługujesz i bez czego Twoje życie będzie ubogie. Słuchaj, co inni mają Ci do powiedzenia ale pamiętaj, że masz prawo stawiać granice i uczyć ludzi, że Twoje decyzje i ich efekty należą tylko do Ciebie. Uważaj też co tolerujesz, bo w ten sposób uczysz innych ludzi – jak mają Cię traktować.

Relacje

Nawet jeśli znasz niektóre osoby prawie od zawsze – masz prawo pozwolić tym znajomościom odejść z Twojego życia. Czasami ludzie mogą traktować Cię jak skarbonkę, kosz na śmieci (narzekanie, krytyka, obciążanie swoimi problemami), pogotowie ratunkowe (przypominają sobie o Tobie w trudnościach i kryzysach) lub worek treningowy (wyładowywanie się w sytuacji frustracji i złości). Gdy pojawia się taki rodzaj manipulacji i wykorzystywania – masz prawo dawać informacje zwrotne o tym, że takie traktowanie Ci nie odpowiada, a jeśli nie ma zmiany – odejść i zastąpić tamtych ludźmi innymi. Stawiaj na znajomości z ludźmi, którzy docenią Twoją obecność w ich życiu, są źródłem radości, pozytywnej energii i inspiracji.

Błędy i porażki

Masz prawo popełniać błędy i ponosić porażki w wyniku swoich wyborów. Jednocześnie masz prawo być w stosunku do siebie wyrozumiałym, troskliwym i wybaczającym sobie. Warto byś je też traktował jako lekcje i możliwość rozwoju, a nie powód do „biczowania się”, krytykowania i pogłębiania w sobie poczucia winy. Twoim obowiązkiem jest wziąć odpowiedzialność za to, co do swojego życia sprowadzasz i przestać szukać winnych w innych ludziach, okolicznościach czy pogodzie. To, że nie jesteś z czegoś zadowolony oznacza tylko, że następnym razem potrzebujesz zmienić swoje myślenie lub zachowania by mieć inny efekt.

Zmiana

Masz prawo się zmieniać na drodze swojego życia w kwestii standardów, zachowań, wartości, potrzeb, priorytetów czy nawyków. I nikomu nie trzeba się z tego tłumaczyć ani pytać o pozwolenie. To Ty decydujesz też o tempie, głębokości zmian i gotowości na nie. Bądź na nie jednak gotowy, aby w procesie zmiany ciągle inwestować siebie (wiedza, kompetencje biznesowe, kompetencje osobiste, relacje z ludźmi) aby wyrobić w sobie mocne przekonanie – że cokolwiek się stanie – poradzę sobie w życiu i w pracy.

Odpuszczanie

Masz prawo odpuścić sobie i innym pewne tematy, zakresy odpowiedzialności, poświęcanie się dla innych czy jakiejś sprawy, które wypełniają Cię po brzegi. Filozofia życia i aktywności jakie z nią są powiązane mają Ci służyć, być dla Ciebie ekologiczne i wnosić do Twojego życia wartość a nie być źródłem stresu, udręki, nieprzespanych nocy czy tzw. „bólu głowy”. Skupiaj się na tym co dla Ciebie najważniejsze i na co masz wpływ.

Widzenie

Masz prawo przejrzeć na oczy w każdym momencie swojego życia i zobaczyć siebie w tym co Cię otacza. I nawet jeśli nie będzie to idealny obraz Ciebie lub zgodny z oczekiwaniami otoczenia – masz prawdo do niego. Możesz na nim dalej siebie budować, zmieniać, cieszyć z tego kim jesteś i co osiągnąłeś. Najważniejsze jednak, abyś patrzył na siebie swoimi oczami i widział prawdę o sobie. W końcu tylko Ty wiesz – kim jesteś. Budowanie na prawdzie daje dużo lepsze efekty niż oszukiwanie siebie, lub karmienie siebie iluzjami.

Szacunek

Jako człowiek masz prawo do szacunku, Twoich wartości, celów, indywidualności czy różności od innych. Nikt nie ma prawa stawać nad Tobą i kierować Twoim życiem, decydować za Ciebie  Potrzebujesz jednak najpierw rozumieć i szanować siebie, być wrażliwym na swoje potrzeby i nauczyć się je zaspokajać, bez oczekiwania że ktoś inny coś Ci da, wyrówna braki lub uratuje przed Tobą samym. Warto też że inni szanują nas wtedy, gdy najpierw szanujemy siebie i to widać w naszych zachowaniach, trosce o siebie, wypowiedziach o sobie, budowaniu relacji z innymi.

Emocje

Masz prawo odczuwać wszystkie emocje i te pozytywne i te negatywne. Nie ma bowiem złych emocji. Te negatywne jak: złość, niepokój, lęk, strach, smutek, poczucie winy, choć często mało przyjemne – są informacjami, że coś ważnego dla nas się dzieje w nas samych lub w naszym otoczeniu. Ważne tylko by umieć emocjami zarządzać i uwalniać je, by nie zamazywały nam obrazu bieżące sytuacji, nie odcinały nas od zasobów gdy potrzebujemy zadbać o siebie. Masz prawo poczuć się gorzej, nie być w formie, bez chęci na optymistyczne reakcje i zabawianie świata humorem, którym tryskasz w innych okolicznościach. Twoje emocje należą do Ciebie i to Ty jedynie decydujesz o tym, co czujesz. Pamiętaj jednak, że emocje decydują o zachowaniach, o tym jakie decyzje podejmujesz.

Szczęście

Masz prawo do swojej definicji szczęścia i dobierania takich działań, by każdego dnia doceniać to, co masz i kim jesteś. Szczęście bowiem, to nie stacja końcowa  – do której masz dotrzeć, a droga –  jaką przebywasz kiedy zaspokajasz swoje potrzeby, realizujesz swoje wartości zgodnie z wizją siebie. To Ty decydujesz o tym, co Cię uszczęśliwia, a to co innym daje szczęście nie musi pasować do Ciebie i masz prawo z tego zrezygnować, kiedy ktoś Ci „dobrze radzi” co robić i jak żyć.

 

Ja widzisz powyżej przykłady praw – to nic nowego, czego byś nie wiedział. Może nawet przyszło Ci do głowy, że to wszystko takie oczywiste. Gdy patrzę na swoich Klientów Managerów – to ok 20% zna te prawa i aktywnie z nich korzysta w życiu i w pracy.

Pozostali mówią, że czasami nie mogą ich stosować bo nie wypada być egoistą, bo otoczenie się przyzwyczaiło – że są na służbie i w poświęcaniu siebie; że nie mogą powiedzieć prawdy – że coś im przestało odpowiadać – bo inni ich przestaną lubić; wyrazić sprzeciw, gdy czyjeś zachowanie bije w poczucie wartości lub jest mocno raniące – bo ta osoba i tak tego nie zrozumie/ nie zaakceptuje i nie mają wyjścia, muszę się na takie zachowania godzić. Są też tacy, których życie jest tak mocno wypełnione obowiązkami i regułami, że na nowe już nie ma miejsca i nie chcą się temu przyglądać, a tym bardziej zmieniać niczego. Bywają też tacy Managerowie, którym życie i praca doskwiera okrutnie i płacą wysokie koszty osobiste na poziomie emocjonalnym, a czasami już fizycznym, ale nie wiedzą od czego zacząć lub boją się cokolwiek zmieniać, by nie było gorzej. Do której grupy należysz Ty?

To, jak wygląda nasze życie i praca, relacje z ludźmi zależy od nas. Zasady jakie tworzymy dla siebie decydują o tym co w życiu osiągamy, dokąd zmierzamy i jakiej jakości jest to droga. Warto wiec od czasu do czasu przeprowadzić remanent i dokonać ulepszeń w obowiązkach i prawach, aby móc nie tylko skorzystać z różnych możliwości ale też by dopasować je do etapu życia, na jakim jesteśmy.

 

***

Chcesz zacząć dbać o swoje prawa/obowiązki i polepszyć jakoś swojego życia i pracy?   – napisz do mnie używając formularza kontaktu, lub po prostu zadzwoń do mnie.

Polub stronę na FB aby być na bieżąco: Beata Stefańska – Psycholog Biznesu

Pokaż mi, że moje treści są dla Ciebie wartościowe – udostępnij proszę ten wpis na FB lub Linkedin

Polecane artykuły

Zostaw komentarz