W świecie pełnym zmian, wyzwań, trudności, konfliktów i stresu, odnalezienie stanu flow – głębokiego zaangażowania w wykonywaną pracę – staje się nie tylko pożądane, ale wręcz niezbędne.
Niektórzy wracają do tego stanu we wspomnieniach, jak to było kiedyś – gdy życie i praca była łatwiejsza. Niektórzy tego stanu nie doświadczyli wcale, a są też tacy którzy marzą o nim, ale pytani – nie bardzo wiedza o co w tym chodzi.
Czym jest stan flow
Flow – to psychologiczny stan, w którym człowiek jest całkowicie zaangażowany w działanie, co prowadzi do poczucia spełnienia i radości. Osiągnięcie flow wymaga połączenia odpowiednich warunków: wyzwań dostosowanych do umiejętności, klarownych celów oraz natychmiastowej informacji zwrotnej (z otoczenia biznesowego, ale też może być własna samoobserwacja).
Lekcje dla Managerów
- Ustalaj realistyczne cele. Managerowie potrzebują pomagać swoim podwładnym i zespołom w ustalaniu jasno określonych, osiągalnych celów, które będą motywować do działania. Cele te powinny być wyzwaniem, ale także dostosowane do umiejętności pracowników.
- Eliminuj rozproszenia. Aby znaleźć flow, należy zredukować wszelkie rozproszenia, które mogą przeszkadzać w koncentracji. Eliminacja hałasu i zakłóceń w otoczeniu pracy może wpływać na wyższej i głębsze zaangażowanie. W wielu firmach są już ciche pomieszczenie lub strefy do pracy kreatywnej, gdzie pracownicy mogą skupić się na swoich zadaniach.
- Znajdowanie pasji w pracy. Kolejnym elementem osiągnięcia flow jest pasja. Kiedy pracownicy są zaangażowani w zadania, które ich interesują, łatwiej im wpaść w stan flow. Managerowie potrzebują pomagać swoim pracownikom zidentyfikować ich pasje i mocne strony, a następnie przypisać im zadania, które będą zgodne z tymi zainteresowaniami. Regularne rozmowy na temat celów zawodowych mogą pomóc w tym procesie (feedback + coaching/ mentoring).
- Regularna praktyka i doskonalenie. Osiągnięcie flow wymaga też regularnej praktyki i doskonalenia umiejętności. Im bardziej pracownicy są biegli w swoich zadaniach, tym łatwiej będą mogli zanurzyć się w flow. Szkolenia i warsztaty mogą być wsparciem w tym procesie.
- Czas na refleksję. Aby utrzymać stan flow, ważne jest, aby regularnie zatrzymywać się i reflektować nad własnymi doświadczeniami. Warto – zgodnie z Cyklem Kolb’’a analizować to, co działa, a co nie, aby lepiej zrozumieć, jak osiągnąć flow w przyszłości. W związku z tym warto by Manager wprowadził do harmonogramu regularne spotkania, podczas których Zespół będzie mógł dzielić się swoimi doświadczeniami i refleksjami na temat osiągniętego flow oraz tego, co można poprawić w przyszłości.
Dzięki zastosowaniu wymienionych sposobów, Managerowie mogą nie tylko zwiększyć efektywność, ale także poprawić satysfakcję w pracy. Warto pamiętać, że flow to nie tylko chwilowy stan – to klucz do długotrwałego sukcesu i spełnienia zawodowego. Ale na pewno zanim Manager zacznie dbać o flow swoich pracowników – potrzebuje sam flow doświadczać. Nie ma bowiem niczego łatwiejszego, niż zarażanie innych tym, w co Manager wierzy i jest tego przykładem (styl przywództwo przez przykład z modelu Inteligencji emocjonalnej).
Zwróć tez uwagę na to, że można stworzyć sprzyjające okoliczności – ale to każdy z nas poprzez to – jak myśli, działa, jak wykorzystuje swój potencjał, czego się uczy i jak się adaptuje do okoliczności – wpływa na swój stan flow.
Bierz zatem odpowiedzialność za to czy doświadczasz spełnienia w pracy!
pic – ze strony EcstaticDance
***
Jeśli brakuje Ci flow w Twojej pracy i chcesz coś z tym zrobić – napisz to do mnie i umów się na konsultację. Sprawdźmy razem – co można z tym zrobić.
Skorzystaj z formularza kontaktu