Chcielibyśmy, aby współpraca z innymi zawsze była miła, produktywna i przynosząca efekty. Ale życie pokazuje, że nie zawsze tak jest. Może czasami zastanawiasz się dlaczego, ludzie z którymi miałeś do tej pory dobre relacje w jednej chwili potrafią diametralnie zmienić swoje zachowanie. Często może to być zaskakująca zmiana reakcji, stylu komunikacji, postawy, nastawienia, Wtedy mówimy o tak zwanych „trudnych we współpracy ludziach”.
Wszystko związane jest ze strefą komfortu, celami i umiejętnością asertywnego radzenie sobie ze zmianą.
Na co zwracać uwagę
Na pewno warto wiedzieć, że ludzie prezentują różny poziom asertywności. Zaczynamy od niskiego stan, który może przejawiać się postawą pasywną aż do wysokiego, w którym obserwujemy agresję. To, jak ktoś reaguje zależy od jego wcześniejszych doświadczeń, wyzwań, trudności lub okresu w którym byli poddawani czynnikom stresującym. Wówczas mogą wychodzić ze strefy komfortu i albo zamykać się w sobie lub też reagować agresywnie.
Ważne w tym procesie reakcji na stres lub wyzwanie są cele, jakie posiada osoba. I celem może być człowiek lub zadanie. Osoby skoncentrowane na ludziach – mogą reagować agresywnie (walczy), może zachować się asertywnie (dba o swoje potrzeby i interesy), lub pasywnie (unika zmian). Osoby skoncentrowane na zadaniach też mogą reagować agresywnie (wówczas działają z ponadprzeciętną determinacją), asertywnie (dąży do win-win, sukcesu) lub pasywnie, kiedy to zależy jej przede wszystkim na świętym spokoju.
Każdy z nas potrzebuje w pracy i w życiu strefy komfortu, a wszystko co nas spotyka (sytuacje, reakcje innych ludzi, wyzwania, oczekiwania innych, stres) każe nam opuszczać tę strefę. Może temu towarzyszyć praca ponad siły, poświęcanie się dla innych bez zwracania uwagi na swoje potrzeby, wycofanie, lub próba zasłużenia na akceptację otoczenia.
Reakcje ludzi
Ludzie reagują ze względu na jeden z 4 głównych powodów (to oczywiście jedna perspektywa i jest ich o wiele więcej w psychologii):
- Chcą wykonać zadanie – i gdy dochodzi o sytuacji zagrażającej zrealizowaniu tej potrzeby – potrafią się usztywnić, zgubić ludzi, narzuć takie tempo pracy – że inni tego nie wytrzymują, pracować bez wytchnienia kosztem swojego zdrowia
- Chcą wykonać zadanie dobrze – w trudnych okolicznościach – ludzie z taką intencją mogą wpadać w microzarządzanie, nadmierną koncentrację na standardach/ jakości kosztem większej całości jakiegoś np. projektu, podkręcanie tzw śruby pracownikom w kwestii perfekcjonizmu
- Chcą być akceptowani przez wszystkich – w sytuacji stresu i wyzwań – osoby z takimi priorytetami mogą mieć kłopot z konfrontowaniem się z innymi lub mieć opór w prezentowaniu innego zdania, za wszelką cenę mogą próbować uszczęśliwiać innych kosztem siebie, swoich celów i priorytetów, reagować emocjonalnie lub zbyt dużą wagę przywiązywać do ludzi (by nikomu nie stała się krzywda lub by nie sprawić nikomu przykrości)
- Chcą zasłużyć na uznanie – w sytuacji braku komfortu osoby z takimi intencjami mogą nadmiernie skupiać się na tym aby za wszelką sceną otrzymać nagrodę w postaci materialnej, emocjonalnej, mogą unikać sytuacji lub działań, które im tego nie zapewniają, mogą się obrażać jeśli ktoś we współpracy nie docenia ich wysiłków i domagać się tego, za każdym razem, mogą też rywalizować nadmiernie z innymi o pierwsze miejsce na podium bez uwzględnienia współpracy czy pracy zespołowej
I może przyjdzie Ci do głowy wniosek – mam jedną, a może i wszystkie 4 potrzeby w zależności od doświadczenia życiowego, sytuacji czy moich celów. Czy to źle?
Nie, w życiu i w pracy każdego Managera jest na nie miejsce i czas. Warto jednak zachować umiar i równowagę, wiedzieć o sobie z jakich powodów działam, co robię i jak reaguję (by nie stać się dla siebie i innych trudną osobą).
Jeśli spotykasz ludzi trudnych których zachowanie Cię szokuje, zadziwia, zastanawia czy doprowadza do dyskomfortu – zwracaj uwagę na ich zachowania, słowa mowę ciała. One mówią którą z tych 4 intencji z obrazka się mogą kierować. Do każdej z tych sytuacji możesz bowiem przygotować sobie odpowiednią strategię reakcji, która z trudną osobą pozwoli Ci się uporać a nawet ułożyć dobrze współprace.
Jeśli zaś sam być może wpadasz w jakieś destrukcyjne reakcje z tych 4 pól intencji – zadbaj o siebie. Bo gdy trafisz do szufladki „trudna osoba” – może być Ci trudno potem szybko zmienić wizerunek we współpracy z innymi.
***
Czasami „trudnym ludziom” brakuje EQ. Jeśli chcesz zbadać i rozwijać swoja inteligencję emocjonalną zajrzyj na stronę => EQ Managera
Polub stronę na FB aby być na bieżąco: Beata Stefańska – Psycholog Biznesu
Pokaż mi, że mnie wspierasz – udostępnij proszę ten wpis na FB lub Linkedin