Kim jest idealny pracownik?

Niektórym Managerom się wydaje, że idealny pracownik to taki – który ma wiedze i kompetencje biznesowe lub co gorsza – wieloletnie doświadczenie w tej samej organizacji. Rzadko zwracają uwagę na kompetencje osobiste, które mają wpływ na to – jak pracownik się zachowuje, jak postrzega rzeczywistość, jak reaguje na zmiany i czy chce brać współodpowiedzialność za budowanie Zespołu.

Okazuje się, że idealny pracownik to taki – który oprócz przydatności do określonej roli, profilu osobowości, talentów i naturalnych predyspozycji, charakteryzuje się dodatkowo trzema cnotami: pokorą, mądrością i głodem. Bez tych cnót, kompetencje i wiedza merytoryczna – to często za mało, by wnosić wartość do pracy z innymi osobami w Zespole.

Pokora

Można ją rozpoznać u pracownika, gdy:

  • Brakuje mu rozdętego Ego
  • Nie przywiązuje on nadmiernej wagi do swojej pozycji w Zespole
  • Uznaje cudzy wkład pracy
  • Nie zabiega o uwagę dla siebie
  • Dzieli się uznaniem i chętnie docenia wkład kolegów we wspólną pracę
  • Przedkłada interes Zespołu nad swoim
  • Sukces traktuje jako efekt działań zespołowych, a nie tylko swoich indywidualnych

Pamiętaj o tym, że pokora nie polega na tym że człowiek myśli o sobie gorzej, lecz na tym, że myśli o sobie mniej. Tym więc, którzy mają wielkie ego brakuje pokory ale też Ci którzy mają niskie poczucie własnej wartości też jej nie mają …

Głód

Wiąże się u pracownika z:

  • Nastawieniem na więcej, czyli ciągle doskonalenie się, poszukiwanie nowych rozwiązań, szukanie okazji do osiągania wyższych celów, zwiększanie prawdopodobieństwa sukcesu
  • Wewnętrzną motywacją, która jest siłą napędową działania takiej osoby
  • Sumiennością w wykonywaniu zadań
  • Zrównoważonym wywiązywanie się z obowiązków (bez pracoholizmu, nadmiernej ambicji czy egoizmu w osiąganiu celów
  • Gotowością do podejmowania kolejnych wyzwań

Mądrość

To przede wszystkim:

  • Zdroworozsądkowe podejście do ludzi traktowane tutaj jako rozumienie grupy i relacji interpersonalnych, które mają miejsce w Zespole (wysokie umiejętności interpersonalne)
  • Zadawanie pytań i słuchanie tego, co jest ważne dla kolegów w Zespole oraz reagowanie na ich potrzeby
  • Trafna ocena sytuacji, w której Zespół i jego członkowie się znajdują
  • Rozumienie własnego wpływu na grupę i przyczynianie się do sukcesu zespołowego

 

Gdy każdy z Twoich pracowników posiada takie cnoty – możesz spać spokojnie bowiem, Twój Zespół ma szanse osiągać ponadprzeciętne wyniki i stawać się wzorem do naśladowania dla innych Zespołów w Waszej Organizacji.

Co jednak, gdy Twoim pracownikom brakuje jednej lub dwóch cnót? Masz wtedy nie lada wyzwanie, bowiem Ci z brakiem dwóch to: Pionek (brak mądrości i głodu),  Buldożer (brak pokory i mądrości),  Czaruś (brak głodu i pokory). Ci z brakiem jednej cnoty to: Mąciciel (brak mądrości), Urokliwy obibok (brak głodu), Wytrawny polityk ( brak mądrości).

Takie osoby mogą Ci utrudniać zbudowanie Zespołu, mogą hamować jego rozwoju lub tworzyć toksyczne środowisko pracy, w którym nawet Ci najbardziej odporni i wytrwali mogą po jakimś czasie stracić motywację i zaangażowanie. A co z zaufaniem, współpracą, budowaniem partnerskich relacji, produktywnością, współodpowiedzialnością za realizację celu zespołowego?

Pamiętaj, że obecność cnót możesz sprawdzić odpowiednimi pytaniami już na poziomie rekrutacji pracownika. Gdy pracownicy są już w Twoim Zespole – masz do dyspozycji informację zwrotną, rozmowy coachingowe, mentoringowe, motywacyjne, storytelling, spotkania zespołowe i bycie przykładem dla swoich pracowników w tych cnotach. Używaj tych narzędzi do rozwoju pracowników.

 

 

***

Chcesz porozmawiać o Twoich pracownikach w Zespole, potrzebujesz inspiracji jak ich rozwijać i budować odpowiednie postawy i zachowania we wspólnej pracy   – napisz do mnie używając formularza kontaktu, lub po prostu zadzwoń do mnie.

Polub stronę na FB aby być na bieżąco: Beata Stefańska – Psycholog Biznesu

Pokaż mi, że moje treści są dla Ciebie wartościowe – udostępnij proszę ten wpis na FB lub Linkedin

Polecane artykuły

Zostaw komentarz