Lata doświadczeń nie czynią Cię dobrym Managerem

Bo ja mam wiele lat doświadczenia w byciu Managerem, przepracowałem w tej firmie kilkanaście lat, z niejednego pieca chleb jadłem, no przecież nie zaczynam swojej kariery managerskiej od zera – to częste komentarze osób, którym się wydaje, że czas wykonywania jakichś zadań da im gwarancje sukcesu i utrzymania stanowiska managerskiego.

 

Obserwuje w kilku organizacjach osoby, które mają obecnie niezwykle trudne sytuacje ze względu na brak inteligencji emocjonalnej. Są to często bardzo merytoryczne osoby, z wysokim poziomem inteligencji matematyczno-logicznej, przez lata na stanowiskach ekspertów i czasami przez zasiedzenie lub jakieś znaczące sukcesy awansowane na stanowiska managerskie.

Manager z niskim EQ

Wystarczy, że do Zespołu dojdzie nowa osoba z potrzebami budowania relacji, wsparcia i empatii, rozwoju kompetencji osobistych i biznesowych – i staje się wówczas nie lada wyzwaniem dla takiego Managera. To co mu/ jej się sprawdzało do tej pory – nie działa i rodzi się frustracja i złość.

Czasami Manager zmienia stanowisko i wchodzi do nowego Zespołu, który z poprzednim przełożonym pracował w oparciu o zaufanie, budowanie kontaktów nieformalnych, wspólne spędzanie czasu, demokratyczny sposób wypracowywania wyników i Manager czuje się w takim Zespole jak kosmita. Nie rozumie języka (mówią o tym co czują i co się z nimi dzieje dając na przykład informację zwrotną, chwalą się wzajemnie i doceniają wkład), nie ma potrzeby częstszego przebywania z podwładnymi, niż to jest konieczne, w rozmowach skupia się na zadaniach i nie bardzo interesują go inne tematy. Zespół najpierw się przygląda i obserwuje, potem daje znać, że nowy styl zarządzania im nie odpowiada, i przy braku reakcji – zaczynają sabotować wspólne działania.

Kto ma największe kłopoty z inteligencją emocjonalną w roli Managera? Ten kto jej nie ma – jako człowiek. Umiejętności intrapersonalne i interpersonalne są związane z osobą, a potem dopiero wnosi ona do roli społecznej, jaką dla siebie wybiera. Wiec jeśli w życiu osoba nie jest na przykład empatyczna, nie rozumie swoich emocji i emocji innych ludzi, brakuje jej pewności siebie lub nie ma prawdziwego obrazu siebie, nie jest nastawiona na dzielenie się wiedzą i doświadczeniem z innymi i współpracę  – to to właśnie jest widoczne dla osób pracujących z takim Managerem.

EQ według typów osobowości

W typologii MBTI najwięcej nad rozwojem inteligencji emocjonalnej potrzebują pracować osoby o typach: ISTJ, ISTP, INTJ, INTP, ENTJ, ENTP, ESTJ, ESTP. Wszystkie te typy, które nadużywają swojego Thinking – mają kłopoty nie tylko w obszarze osobistym, ale też interpersonalnym.

 

Przykład 1

Oto przykład wyników w badaniu Inteligencji Emocjonalnej osoby o typie ISTJ (kilkanaście lat doświadczenia managerskiego)

Mamy w badaniu skalę stenową od 1 do 10. Gdzie 1-2- to wyniki niskie, 9-10 – wyniki wysokie, 5-6 – to średnia dla całej populacji (wyniki pokazywane są na tle grupy kontrolnej)

Obszar osobisty Wynik Managera Obszar interpersonalny Wynik Managera
 
Samoświadomość 1 Świadomość społeczna 5
Świadomość emocjonalna 1 Empatia 4
Pewność siebie 1 Otwartość na innych 5
Adekwatna samoocena 2 Świadomość organizacyjna/ orientacja usługowa 2
 
Zarządzanie sobą 3 Zarządzanie relacjami 1
Kontrola własnych emocji 4 Perswazyjność i zarządzanie konfliktami 2
Dążenie do osiągnięć 3 Inspirujące przywództwo i katalizowanie zmian 1
Perspektywiczne planowanie i sumienność 6 Praca zespołowa i otwartość na dzielenie się wiedzą 1
Adaptacja i przewidywalność 4

Największymi wyzwaniami dla Managera są:  rozumienie siebie i zarządzanie sobą – szczególnie w zmianie, w sytuacji kontaktów z innymi, budowanie relacji, pewność siebie i poczucie własnej wartości, zarządzanie emocjami ale też rozumienie emocji innych i empatyczne reagowanie, nastawienie na służenie ludziom i współpraca w zespole, bycie w roli Lidera, zarządzanie sytuacjami konfliktowymi i wywieranie wpływu, wychodzenie ze strefy bezpieczeństwa i dążenie do osiągnięć.

 

Przykład 2

Oto przykład wyników w badaniu Inteligencji Emocjonalnej osoby o typie ESTP (9 lat doświadczenia managerskiego)

Mamy w badaniu skalę stenową od 1 do 10. Gdzie 1-2- to wyniki niskie, 9-10 – wyniki wysokie, 5-6 – to średnia dla całej populacji (wyniki pokazywane są na tle grupy kontrolnej)

Obszar osobisty Wynik Managera Obszar interpersonalny Wynik Managera
 
Samoświadomość 2 Świadomość społeczna 3
Świadomość emocjonalna 6 Empatia 4
Pewność siebie 4 Otwartość na innych 5
Adekwatna samoocena 2 Świadomość organizacyjna/ orientacja usługowa 6
 
Zarządzanie sobą 7 Zarządzanie relacjami 3
Kontrola własnych emocji 8 Perswazyjność i zarządzanie konfliktami 7
Dążenie do osiągnięć 6 Inspirujące przywództwo i katalizowanie zmian 3
Perspektywiczne planowanie i sumienność 6 Praca zespołowa i otwartość na dzielenie się wiedzą 3
Adaptacja i przewidywalność 5

Największymi wyzwaniami dla Managera są:  poczucie własnej wartości i świadomość tego kim jestem i co jest dla mnie ważne, jak funkcjonuje i dlaczego podejmuje takie a nie inne wybory, adekwatna ocena swoich kompetencji i umiejętności, budowanie relacji z innymi, empatia, współpraca w zespole, dzielenie się wiedzą, bycie w roli Lidera i inspirująca komunikacja.

Osoby o preferencji Feeling

Czasami spotykam się z takim przekonaniem że osobom Feeling jest lepiej bo urodziły się z inteligencją emocjonalna. Niektóre rzeczywiście mogą mieć rozwiniętą empatię lub relacyjność ale żeby nie było, że wszystkie osoby z wymiarem Feeling mogą czuć się spokojnie. Te osoby (ISFJ, ISFP, ESFJ, ESFP, ENFJ, ENFP, INFJ, INFP) tez mają nad czym pracować w ramach Inteligencji Emocjonalnej.

Są to najczęściej obszary:

świadomość emocjonalna, pewność siebie, adekwatna samoocena, kontrola emocji, świadomość organizacyjna, przywództwo, perswazyjność i zarządzanie konfliktami, a przy wysokim poziomie preferencji Feeling – często też dążenie do osiągnięć, przy wysokim poziomie Introwersji – otwartość na innych.

 

Inteligencja emocjonalna jest niezbędnym zestawem wiedzy i umiejętności Managera – by mógł skutecznie zarządzać sobą i Zespołem.

 

Jak widzisz w przytoczonych przykładach, lata doświadczeń nie czynią z osoby dobrego Managera. To jego wiedza merytoryczna, zestaw kompetencji osobistych i biznesowych są fundamentem, na którym warto budować swoje relacje z ludźmi, sukcesy w zarządzaniu i karierę.

Brak inteligencji emocjonalnej jest obecnie coraz bardziej widoczny w niektórych organizacjach i coraz większą wagę się do niej przywiązuje. Nie czekaj zatem – tylko rozwijaj swoje umiejętności w tym zakresie, byś mógł zadbać o swoją przyszłość. Szukaj okazji, obserwuj ludzi wokół siebie – którzy mają wysoki poziom inteligencji emocjonalnej i ucz się od nich, sięgaj po literaturę. Zrób diagnozę swojego EQ – żebyś wiedział, nad czym potrzebujesz pracować.

 

 

*Badanie EQ z użyciem testu z baterii Psytech. Więcej o EQ na  www.eqmanagera.pl

***

Jeśli chcesz zbadać swój poziom EQ i zadbać o siebie   – napisz do mnie używając formularza kontaktu, lub po prostu zadzwoń do mnie

Polub stronę na FB, aby być na bieżąco: Beata Stefańska – Psycholog Biznesu

Pokaż mi, że mnie wspierasz – udostępnij proszę ten wpis na FB lub Linkedin

Polecane artykuły

Zostaw komentarz