Liderzy, którzy inspirują – czyli jak to było w korporacji

Po sesji coachingowej z jednym z Moich Klientów zastanawiałam się ostatnio jaki typ Liderów był dla mnie największą inspiracją i motywatorem do dalszego rozwoju. To było tematem sesji Klienta i jednocześnie tęsknoty za pozytywnymi wzorcami – by ciągle nie uczyć, jak czegoś nie robić.

Chce wspomnieć mojego pierwszego szefa – Pana Thomasa Kellera (obecnie Dyrektor Zarządzający firmy LDS), który miał wyjątkową łatwość w rozpoznawaniu w ludziach talentów i potencjału. Powierzał ludziom stanowiska i zadania, kiedy oni sami nie wiedzieli o sobie jeszcze, że mają do tego naturalne predyspozycje. Był surowy i jednocześnie uczciwy w ocenie wyników, wierzył w każdego z nas, nieustannie motywował, był dla nas mentorem i coachem – choć wtedy nikt z nas nie rozumiał jeszcze znaczeń tych słów. Był rok 1994. Typ Lidera ENTJ

Pan Prezes Mariusz Walter – założyciel stacji TVN. Ponownie typ ENTJ. Inspirował zamiast dawać instrukcje. Rozmawiał zamiast pisać maile. Poważnie traktował tych – których było stać na partnerstwo i odwagę bycia sobą w relacji z Nim. Do zespołu szukał najlepszych. Przekraczał granice i wyprzedzał czasy swoim innowacyjnym podejściem do biznesu. Zadawał ogrom pytań. Ciepły i empatyczny człowiek. Osiągał zawsze to – czego chciał i co zaplanował.

Pan Witold Chrzanowski – pierwszy Dyrektor Zarządzający Biura Reklamy TVN. Typ ENTJ. Przykład wyjątkowego zaangażowania i pasji w tym co robił. Stawiał na zespół i ludzi bo dzięki nim właśnie mógł osiągać swoje cele. Czasami ekscentryczny w swoich zachowaniach. Ostatnio ktoś na spotkaniu po 13 latach wspominał prezentacje handlowe i Jego szokujące fajerwerki, które wychodziły poza standardy ówczesnego rynku reklamowego. Z tym Szefem nigdy się nie nudziliśmy i zawsze dużo się działo. Liczyły się wyniki, efektywność i skuteczność podejmowanych działań. Rozumiał swoją rolę i odpowiedzialność Lidera, za którym szli ludzie. Od Niego mogliśmy się uczyć zachodniego myślenia o biznesie, telewizji i sprzedaży czasu reklamowego.

Pan Errol Pretorius – obecnie Dyrektor Zarządzający National Geographic w Afryce. Przykład  Managera, o którym Richard Boyatzis napisał książkę pt.: Przywództwo oparte na autentyczności. Dla Niego zawsze są ważni ludzie, życie w zgodzie z wartościami, dbanie o jakość i drobne rzeczy, które dają prawdziwą radość i satysfakcje  w życiu. Zawsze dotrzymuje słowa, gotowy wspierać innych, wierny prawdzie, naturze i swojej misji życiowej. W kontakcie z Nim ludzie zatrzymywali się by z jednej strony zapytać kim jest ten człowiek –tak inny od „korporacyjnego pingwina”, z drugiej zachwyceni Jego pozytywną energią, dynamiką działania, poszukiwaniem wyzwań (regularnie startował w maratonach, np. w tym Nowojorskim). Coś co rzadko się zdarza na tak wysokich pozycjach w organizacjach biznesowych – to przykład Managera, który rozumie znaczenie słów pokora, wdzięczność, akceptacja, szacunek. Typ Lidera ENFJ.

A Ty na swojej drodze zawodowej spotkałeś inspirujących Liderów?

Polecane artykuły

Zostaw komentarz